У категорії матеріалів: 81 Сторінка 5


Образ «героя нашого часу», Григорія Печоріна – це образ «зайвої» людини в суспільстві. Зовні Печорін – здоровий, фізично розвинутий, привабливий чоловік, офіцер, до того ж гострого розуму та добре освічений.
Вершина творчості Лєрмонтова - соціально-психологічний роман «Герой нашого часу». Головна дійова особа роману - офіцер Григорій Печорін, прекрасно освічена, багата молода людина, яку вислали із Петербурга в діючу армію на Кавказ. Епізоди його життя на Кавказі складають зміст роману, який побудований з п’яти повістей: «Тамань», «Максим Максимович», «Бела», «КняжнаМері», «Фаталіст». Печорін - «зайва людина».
М. Ю. Лермонтов - поет покоління 30-х років XIX століття. "Очевидно, - писав Бєлінський, - що Лермонтов поет зовсім іншої епохи і що його поезія - зовсім нова ланка в ланцюзі історичного розвитку нашого суспільства”. Епоха лихоліття, політичної реакції після повстання декабристів у 1825 році, розчарування в колишніх ідеалах породила такого поета, як М. Ю. Лермонтов, поета, який своєю головною темою обрав тему самотності
У передмові до роману "Герой нашого часу” Лермонтов визначає свою письменницьку завдання - намалювати "сучасної людини”, "портрет, складений з пороків усього нашого покоління”. Бєлінський назвав роман "сумною думою про наш час”.
"Герой нашого часу” - соціально-психологічний роман, у якому автор ставив перед собою завдання розкрити внутрішній світ героя, "дослідити душу людську”. Лермонтов - романтик, тому проблема особистості - центральна проблема романтизму і, природно, творчості поета. Однак новаторство "Героя нашого часу” полягає в тому, що конфлікт особистості і навколишнього світу вирішується за допомогою різноманітних засобів, як романтичних, так і реалістичних.
Самоаналіз Печоріна дуже глибокий, всяке душевний стан виписано докладно і детально, аналізується власну поведінку та психологічні причини, мотиви і наміри дій. Доктору Вернеру Печорин зізнається: «У мені дві людини: один живе в повному сенсі цього слова, інший мислить і судить його …» За видимим у творі розкривається істотне, за зовнішнім - внутрішнє.
Кожна людина - неповторна індивідуальність, проте всім людям притаманні певні моральні принципи. Наприклад, кожен хоче бути в житті значущим, шановним і коханим. Всі люди намагаються досягти цього, але роблять це різними шляхами.
У житті М. Ю. Лєрмонтова бували хвилини, коли він відчував себе самотнім: не було з ким поділитися своїми думками, радістю і печаллю. І тоді листок паперу, вічний супутник поета, приходив до нього на допомогу.
Весела і щаслива, примостилася хмаринка на грудях скелі-велетня. Милується нею старий стрімчак: багато він бачив на своєму віку, але ніколи не зустрічав такої красуні. У відблисках сонця вона світиться від щастя, переливається золотими іскринками.
Мені дуже сподобався цей вірш М. Ю. Лермонтова. Він змушує задуматися про те, які нерозсудливі бувають люди, знищуючи природу і не розуміючи, що від них залежить, чи збережуться на Землі життя і краса.
Навесні 1840 року М. Ю. Лєрмонтов за «височайшим указом» залишав милий його серцю Петербург і вирушав у друге заслання на Кавказ. У Петербурзі залишалися друзі, бабуся, можливість працювати над літературними творами. На Кавказі чекала його війна.
Деспотизм царської влади при Миколі I з його жандармами мало чим відрізнявся від деспотизму опричнини. Не так давно було придушено повстання декабристів. На дуелі загинув О. Пушкін, захищаючи честь своєї дружини
Сива давнина Русі з юних років глибоко цікавила М. Ю. Лєрмонтова. Добре знав він і народні пісні, які чув ще хлопчиком. Один з кращих творів М. Лєрмонтова «Пісня про ... купця Калашникова »зображує життя Русі в XVI столітті. Написаний він в дусі народних пісень.
Прекрасний зимовий ранок. Над золотоглавою Москвою піднімається червона зоря. На Москві-річці збирається народ подивитися улюблене видовище - кулачний бій. Приїхав цар з дружиною. Дзвінким голосом клич кликнули. Виходять у широкий круг молодий опричник Кірібеєвіч і молодецький купець Калашников.
Яскравий талант поета-лірика виявився у Лєрмонтова ще в роки перебування його в пансіонаті та університеті. Починаючи як поет-романтик, він поступово переходить до реалізму. Основними темами його лірики були: тема Батьківщини, тема рідної природи, дружби і любові, тема вільності .

Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]