У категорії матеріалів: 24 Сторінка 1


Батьківщина - одна з головних тем у творчості кожного поета. І проте Росія Блока - це особливе явище, це ім’я епохи, що загинула після революції. Як ніхто інший, Блок відбив у своїх віршах про Росію розповсюджені тоді серед інтелігенції почуття - замилування своєю країною, жаль нелегкої долі, відчуття вибраності, тривога за її долю, передчуття «нечуваних змін» і «небачених заколотів», готовність пожертвувати собою для її блага.
У січні 1918 року О. Блок створює саму знамениту свою поему - створює за кілька днів, у єдиному натхненному пориві. Звичайно вимогливий до себе, він, оцінюючи свій твір, пише: «Сьогодні я геній». Надрукована у лютому поема викликала бурхливі і суперечливі відгуки.
Олександр Блок "знайшов” себе в літературі, створивши цілий ряд чудових добутків про батьківщину. Інтерес до даної теми символізує розквіт, творчу зрілість письменника. У віршах, присвячених Росії - її складної історії й долі, - виражається те непідроблене почуття вдячності й любові, побожного замилування й захвату, що поет харчує до чого по-справжньому близькому й рідному, від чого неможливо відмовитися, що постійно тягне до себе й допомагає переборювати негоди
З найбільшою силою ідея гніву і помсти, ідея заколоту виражена в поемі «Відплата» і в прилеглій до неї циклі віршів «Ямби», що представляє вершину громадянської лірики Блоку. «Поема« Відплата »була задумана в 1910 році і в головних рисах накидана в 1911 році»,-писав Блок у передмові до цього твору.
Скільки чудових поетів землі російської оспівали тебе у прекрасних віршах і скільки письменників присвятили тобі свої добутки! Великий поет Некрасов писав: «Не може син дивитися спокійно на горе матері рідної, не буде громадянин гідний до Вітчизни холодний душею».
Олександр Блок увійшов в історію літератури як видатний поет-лірик. Почавши поетичний шлях книгою містичних віршів про Прекрасну Даму, Блок завершив свою двадцятилітню творчість у російській літературі прокльоном старому світу у дивній поемі «Дванадцять».
Олександр Блок пройшов величезний шлях від камерного поета, що оспівував «рожеву хмару мрій» і «милого воїна», «одягненого у срібло», до творця поеми «Дванадцять», у який з величезною силою виразив страшну «музику руйнування» і тугу за іншою музикою, музикою «нового століття», що «зійде серед всіх нещасних поколінь».
Першим коханням Блока була К. М.Садовська, з якою він зустрівся в Бад Науйгеймі - курорті в Німеччині. Це кохання знайшло відображення в ранній ліриці Блока та в циклі "Через двенадцать лет”. В ранніх віршах Блока ми бачимо палку пристрасть і біль нерозділеного кохання. З його творів видно духовну прірву між автором та його коханою.
Поема О. Блока «Дванадцять» була написана у 1918 році. Це був страшний час: чотири роки війни, відчуття волі у дні Лютневої революції, Жовтневий переворот і прихід до влади більшовиків і, нарешті, розгін Установчих зборів, першого російського парламенту.
З ім’ям Блока у нашому світогляді, зв’язаний, насамперед, образ романтичного поета, що оспівує у своїх віршах ідеальну кохану, втілення доконаної жіночності і краси. Поява цього мотиву (скоріше, навіть лейтмотиву ранньої творчості автора) пов’язана з естетикою символізму і з філософією та поезією В. Соловйова.
Блоку - вірте. Це теперішній - волею божою - поет і людина безстрашної щирості. М. Горький. Вірша теперішнього поета є його щоденником, відбиттям думок людини в момент створення шедевра. Адже будь-який вірш справжнього поета - це шедевр.
Ліричний герой Блока - це постійно мінлива людина, ведена спрагою пізнання істини, що віддається сповна почуттю кохання і прекрасного. У поезії Олександра Блока - живий, яскравий характер самого поета. Ліричний герой Блока проходить через усе, що випробував сам поет.
Ім’я Олександра Олександровича Блока тісно зв’язано у свідомості читачів із символізмом. Це літературна течія, яка прийшла у Росію із Західної Європи на рубежі XIX і XX століть, збагатившись досягненнями російської віршованої традиції, дала літературі безліч чудових добутків, серед яких поезія Блока. Образи, створені ним, займають особливе місце.
Олександр Блок - відома особистість, геніальний поет. Яким він був? Чи любив він свій народ? Природу? Кого любив? Про що мріяв? На всі ці питання можна знайти відповіді в рядках його добутків. Я хотіла б розповісти про юнацьку лірику Блоку, його ранній творчості.
У Блока немає соціальної характеристики персонажа навіть у межах, можливих для даного жанру. Героїня вірша не представлена як певний тип, та й історія її любові не ясна, її життя ми не можемо представити і так, скажімо, як життя персонажа вірші Некрасова «Трійка».

1-15 16-24
Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]