У категорії матеріалів: 15 Сторінка 1


Перше враження, яке справляє на читача герой роману І. Гончарова «Обломов», - це враження ліні, нерухомості, нудьги. Тим більш вражаючим є зміна тону на початку дев’ятої глави роману «Сон Обломова»: «Де ми? В який благословенний куточок землі переніс нас сон Обломова? Що за дивний край!
І. А. Гончаров написав порівняно мало творів, і «Обломов» - одне з найяскравіших. У романі порушені майже всі сторони життя людини, в ньому можна знайти відповіді на чимало запитань. Без сумнівів, найцікавішим чином роману є образ Обломова. Хто він? «Пан», - без краплі сумніву говорить Захар. Пан? Так. Але який?
Роман "Обломов” вийшов у світло в 1859 році, коли в країні надзвичайно гостро поставав питання скасування кріпосного права, коли російське суспільство вже повною мірою усвідомило згубність існуючих порядків. "Розбирати жіночі образи, створені І. А. Гончаровим, виходить, пред’являти претензію великим знавцям жіночого серця”, - помітив один з найбільш проникливих російських критиків М. О. Добролюбов.
Іллінська Ольга Сергіївна - одна з головних героїнь роману, яскравий і сильний характер. Можливий прототип І. - Єлизавета Толстая, єдина любов Гончарова, хоча деякі дослідники відкидають цю гіпотезу. «Ольга в строгому сенсі не була красуня, тобто не було ні білизни в ній, ні яскравого колориту щік і губ, і очі не горіли променями внутрішнього вогню; ні коралів на губах, ні перлам в роті не було, ні міньятюрних рук, як у п’ятирічної дитини, з пальцями у вигляді винограду. Але якщо б її перетворити в статую, вона була б статуя грації і гармонії ».
У 1859 р. вийшов у світ роман І.А. Гончарова «Обломов», справедливо вважається вершиною творчості письменника, і вперше на всю Росію прозвучало слово «обломовщина». Глибокий зміст цього нового поняття відкрив читачам М. Добролюбов у статті «Що таке обломощіна?».
Роман І. О. Гончарова «Обломов» - класика російської літератури. У цьому романі перед нами постають два образи кохання. Перший - кохання Обломова й Ольги, другий - кохання Штольца й Ольги. Які ж вони різні! Перше почуття - не встигнувши розквітнути - відразу зів’яло, друге - розквітає довго, але, розквітнувши і зміцнівши, довго зберігає усю свіжість молодості.
Гончаров казав: «Кохання рухає миром із силою архімедова важеля». Ці слова можна взяти епіграфом не тільки до роману Гончарова «Обломов», але й до всього людського життя в цілому. Кохання в «Обломові», як і в інших романах, відіграє величезну роль. Ним можна пояснити багато вчинків героїв, воно - причина радості й страждань. Кохання - це те, що є в людині саме прекрасне, що змушує її робити прекрасні вчинки.
Роман Гончарова «Обломов» писався на стику двох епох, двох історичних укладів життя - патріархального поміщицького й буржуазного. Можливо, спочатку сюжет роману й замислювався як узагальнений життєпис бездіяльного, апатичного, що йде в минуле поміщицького класу на окремому прикладі. Але поняття «Обломов» і «обломовщина» стали загальними.
Звернімося ж до роману і простежимо, як автор поступово, з усією повнотою, розкриває нам образ Іллі Ілліча Обломова. Гончаров вводить свого героя в різні ситуації, щоб у максимальному ступені показати всі недоліки та переваги обломовского типу. Ілля Ілліч проходить випробування і дружбою, і любов’ю. Перший раз ми зустрічаємося з Обломовим в його квартирі на Гороховій вулиці.
Твір по роману І.О. Гончарова «Обломов». У романі «Обломов» Гончаров представив два образи, або типу життя: життя в русі й життя в стані спокою, сну. Перший тип життя характерний, скоріше, для людей із сильним характером, енергійних і цілеспрямованих, а другий тип - для натур спокійних, ледачих, що пасують перед життєвими труднощами.
«Розбирати жіночі образи, створені І. О. Гончаровим, значить пред’являти претензію бути великим знавцем жіночого серця», - зауважив один із найбільш проникливих російських критиків - М. О. Добролюбов. Дійсно, образ Ольги Ільїнської можна назвати безсумнівною удачею Гончарова-психолога. У ньому втілилися не тільки кращі риси російської жінки, але і все найкраще, що бачив письменник у російській людині взагалі
Роман І. О. Гончарова «Обломов» став частиною рішення російською літературою моральних проблем. Уже на початку роману автор звернув увагу на головну рису свого героя: його душу так відкрите і ясно світилася в очах, у посмішці, у кожному русі голови, рук. І дійсно, Обломов - духовно багата натура. Він розумний, хоча є в ньому те, що «дорожче всякого розуму: чесне, вірне серце».
Є такий тип книг, де читач захоплюється оповіданням не з перших сторінок, а поступово. Я думаю, що «Обломов» - саме така книга. Читаючи першу частину роману, я невимовно нудьгувала й навіть не припускала, що ці лінощі Обломова приведуть його до якого-небудь піднесеного почуття. Поступово нудьга стала йти і роман захоплював мене, я читала вже з інтересом
«Обломов» - друга частина трилогії Іван Олександрович Гончарова про російському суспільстві середини XIX століття. «Російське товариство прочитало роман з насолодою» - писав Олександр Васильович Дружинін. Книга написана про повсякденне життя, добре знайомої читачеві, зрозумілою мовою і більшість читачів знайшли в образах героїв багато рис своїх характерів.
Роман І. А. Гончарова "Обломов” був написаний ще в дореформений час. У ньому автор з об’єктивною точністю й повнотою зобразив російське життя першої половини XIX століття. Сюжет роману - це життєвий шлях Іллі Ілліча Обломові, з дитячого років і до самої його смерті. Основна тема роману - це обломовщина - спосіб життя, життєва ідеологія; це апатія, пасивність, відірваність від дійсності, споглядання життя навколо себе; але головне - це відсутність праці, практична бездіяльність

Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]