Сенс зіткнення Калашникова з Кірібеєвічем і Іваном Грозним

1. Причини звернення М. Лєрмонтова до подій далекого минулого.

Деспотизм царської влади при Миколі I з його жандармами мало чим відрізнявся від деспотизму опричнини. Не так давно було придушено повстання декабристів. На дуелі загинув О. Пушкін, захищаючи честь своєї дружини. Не знаходячи яскравих прикладів в сучасності, поет звертається до минулого.

2. Опис кулачного бою.

«Як сходилися, збиралися вдалі бійці московські на Москву-ріку, на кулачний бій», «Приїхав цар зі дружиною», «оточили місце в 25 сажень ...»

3. Кірібеєвіч під час бою.

Кірібеєвіч вийшов на кулачний бій, щоб потішити царя, показати свою завзятість. Веде він себе самовпевнено: «на просторі опричник походжає, над поганими бійцями підсміюється». Але почувши гнівну промову Калашникова, опричник «побілів в лиці», «очі затуманились, а між сильних плечей пробіг мороз».)

4. Степан Калашников під час бою.

Калашников вийшов «на страшний бій, на останній бій» захистити своє добре ім'я і честь своєї дружини. Убивши Кірібеєвича, він сміливо відповідає цареві, що опричника «убив ... вільної волею».

5. Іван Грозний під час бою.

«Приїхав цар зі дружиною, з боярами і опричниками» потішитися на кулачний бій. Але після того як купець убив його улюбленого опричника, «цар Іван Васильович розгнівався гнівом, тупнув на землю». Почувши сміливу відповідь Калашникова, Іван Грозний велить стратити купця.

6. Значення присутності царя під час кулачного бою для розкриття образу купця Калашникова.

Убивши Кірібеєвича в присутності царя, Калашников кидає виклик не тільки опричникам, але й самому государеві. А його смілива відповідь Івану Грозному говорить про те, що Калашников - незалежна людина, він не визнає навіть за царем права втручатися в його сімейні справи.

7. Ставлення народу до вчинку Степана Калашникова.

Народ співчуває купцеві Калашникову. Його подвиг живе у пісні. Не забута і його могила: «пройде старий чоловік - перехреститься, пройде молодець - випрямиться, пройде дівиця - зажуриться, а пройдуть гуслярі - заспівають пісеньку».


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]