Мцирі - романтичний герой

I. Лірика М. Ю.Лєрмонтова - зліт російського романтизму.

Лєрмонтовський ліричний герой - герой романтичний. Він наділений всіма відмінними рисами романтика - він борець, убогий, бунтівник, поет, навіть пророк.

II. Мцирі - романтичний герой.

1. Історія створення поеми.

Історію дитини-бранця повідав Лєрмонтову монах Бері, якого зустрів поет, подорожуючи по Військово-Грузинській дорозі. У Лєрмонтова виникає задум розповісти про молодого монаха, який томився в монастирі. Так в 1840 році з'явилася на світ поема Лермонтова «Мцирі».

2. Хлопчик-горець - бранець російського генерала.

Російський генерал, який їхав в Тифліс, віз з собою полоненону дитину, яку була дуже слабкою, майже помирала. З жалості один з ченців залишає дитину в монастирі.

3. Мцирі - послушник християнського монастиря.

Ченці вилікували хлопчика. Поступово він став розуміти чужу мову, прийняв християнську віру і готувався «дати чернечу обітницю».)

4. Втеча Мцирі.

Ця тиха, смиренна монастирська обитель не замінила хлопчикові рідний дім. Він як і раніше відчував себе полоненим. В ньому жив «могутній дух його батьків», тому він вирішує втекти з монастиря, дізнатися, «для волі чи в'язниці на цей світ народилися ми».

5. Довгоочікувана свобода.

Три дні на волі були найщасливішими в житті юнака. Він спілкується з природою, яка приводила в захват, до нього приходять спогади про рідний дім, батька, матір, сестер. Мцирі вступає в боротьбу з барсом. У бою він веде себе як справжній воїн. Боротьба закінчилася перемогою юнака, але він був смертельно поранений. Змучений, голодний, знесилений, він все ж продовжує шлях, але незабаром розуміє, що приречений - попереду видніються стіни його монастиря-тюрми.

6. Повернення в монастир.

Голодного, напівживого Мцирі знаходять ченці і повертають в обитель.

7. Руйнування романтичних ідеалів.

Мцирі розуміє безвихідність свого становища. Мрія його виявилася нездійсненною. Вмираючи, він нікого не проклинає і просить ченця лише про одне: поховати його в монастирському саду, у акацій, де вітерець заспіває йому «про милу країну».

III. Чим близький образ Мцирі поетові?

Мцирі був улюбленим ідеалом поета. Свобода для Лєрмонтова була найвищим ідеалом. Життя його виявилася так само коротке, як і його героя Мцирі, але було яскраво, творчо насичено. Романтик за вдачею, поет втілив в герої свої ідеали і мрії.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]