Байка «Вовк і Ягня» Езопа і І. А. Крилова (порівняльна характеристика)

І. А. Крилов - послідовник давньогрецького байкаря Езопа. Деякі сучасники Крилова думали, що всі його байки - переклад езопівських. Але це не так. Багатьох байок, які ми зустрічаємо у російського байкаря, у Езопа немає. Та й ті байки, які склав І. А Крилов на езопівські сюжети, багато в чому відрізняються від байок давньогрецького байкаря. По-перше, байки Крилова написані у віршованій формі, у Езопа - в прозі, по-друге, Криловський герої більш колоритний, по-третє, в байках Крилова, на відміну від езопівських, є опис побуту російського народу, відображені особливості національного характеру.

Візьмемо, наприклад, байку «Вовк і Ягня». Сюжети, дійсно, у Езопа і у Крилова дуже схожі. Вовк, зустрівши на березі Ягня, шукає привід, щоб з'їсти його. Спочатку він намагається звинуватити Ягня у всіх неіснуючих гріхах, але незабаром, утомившись від пояснень, просто з'їдає його. На цьому і закінчується схожість байок. А чим же вони відрізняються? Перш за все тим, що герої байки І. А. Крилова більше схожі на людей. Криловський Вовк голодний, він «нишпорить» в пошуках здобичі, намагається додати своєму розбою «законний вид і толк», обурено кричить, загрожує «зірвати» голову ягняти, тягне його в темний ліс. Вовк у Езопа просто «шукає підходящий момент», щоб з'їсти Ягня. Дієслова, якими характеризує дії Вовка давньогрецький байкар, дуже нейтральні: «побачив», «сказав», «помітив», «з'їв».

Ягня Крилова слабше і беззахисніше езопівського. Шанобливе звертання Ягня до Вовка: «Світлість ... Ясновельможний Вовк », - тільки видає страх і безпорадність бідолахи.

У фіналі байок теж є відмінності. Вовк Езопа говорить ягняті: «Як би ти не виправдовувався, я тебе все одно з'їм». А Криловський Вовк ще намагається знайти пояснення своєму вчинку: «Ти винен вже тим, що хочеться мені їсти». Автори приходять до однакових висновків, але у Езопа він має характер міркування: «Справедливий захист не має сили для тих, хто намірився нанести образу», у Крилова ж він короткий, легко запам'ятовується: «У сильного завжди безсилий винен».

Байки Езопа і І. А. Крилова відрізняються багато в чому. Але так, напевно, і повинно бути. Адже цих байкарів розділяють століття.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]