Мова героїв оповідань А. П. Чехова («Пересолив», «Зловмисник»)

Герої оповідань Антона Павловича Чехова - це представники самих різноманітних верств населення Росії. Можна зустріти тут і поміщика, чиновника, судового слідчого, дяка, візника, селянина і багатьох інших. Тому, як каже його герой, можна безпомилково довідатися його характер, визначити соціальне становище.

Навіть нічого не знаючи про людину, яка говорить: «Я, ваше превосходітєльство ... дуже приємно-с »;« Милостива увага вашого превосходітєльства ... ніби життєдайної вологи ... » можна здогадатися, що це дрібний чиновник, що він вишколений і знає своє місце, постійно відчуває рабський страх перед начальством. Його мова запобіглива, він готовий всіляко догоджати.

Зовсім по-іншому говорить землемір Гліб Гаврилович Смирнов, герой оповідання «Пересолив». Він приїхав на станцію Гнилиці і, щоб дістатися до садиби, куди його викликали для межування, найняв воза. Однак візник, здоровенний мужик, вселяв йому страх. Землемір боїться, що той пограбує його, і на всяк випадок сам намагається залякати візника: «Я люблю з розбійниками битися. На вигляд-то я худий, хворобливий, а сили у мене, немов у бика ... » Або ось така його фраза:« Я ось їду, а начальству відомо ... так і дивляться, щоб мені хто-небудь худа не зробив ... Скрізь на дорозі за кущиками урядники понатикані ». У його промові багато простомовних слів: «понатикали», «худа не зробив», «дурень», «зроби милість», «я, брат, того ...».

В оповіданні «Зловмисник» наводиться діалог слідчого із селянином Денисом Григор'євим. Селянина застали за відкручуванням гайки на залізничній колії і ось тепер судять за це. На запитання слідчого Денис перепитує «Чаво?», Говорить: «Звісно, було». Його мова видає темного, неосвіченого чоловіка, який не може зрозуміти, що він зробив такого поганого. Коли слідчий каже, що через нього могли постраждати люди, мужик відповідає: «І не тільки не вбивати, але й у думці такого не було ... Вже скільки років усім селом гайки викручуємо ...» - щиро дивується мужик.

Мова чеховських персонажів відображає їх безкультур'я, темряву, неуцтво, невміння логічно мислити, доведений до абсурду страх.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]