Моє враження від оповідання А. П. Чехова «Товстий і тонкий»

Чеховські розповіді! Дві-три сторінки, і перед тобою цілий світ з такими знайомими героями. Потрібно володіти особливим даром, щоб уміти в такій короткій формі розповісти так багато. Цим даром і володів Антон Павлович Чехов. Оповідання «Товстий і тонкий» - гумористичне, але воно викликає у мене не сміх, а смуток. Чому? Може бути тому, що коли я намагаюся подумки уявити собі зустріч з ким-небудь з однокласників років через двадцять, то дуже боюся, як би вона не була схожа на зустріч чеховських героїв.

Два колишніх однокласника зустрілися на вокзалі Миколаївської залізниці. «Тричі поцілувалися», вони «дивилися один на одного очима, повними сліз». І, як завжди після зустрічі, почалися звичайні розпитування: як живеш, де служиш, чи одружений?

І ось ... тонкий вже перестає радісно посміхатися, він «блідне, щулиться, горбиться». Довге підборіддя його дружини стає ще довшим. Син, «витягнувшись у фрунт», швидко застібає всі гудзики свого мундира. Що ж трапилося?

Виявляється, тонкий дізнався, що його приятель уже дослужився до великого чину таємного радника і має дві нагороди, і тепер він бачить перед собою не колишнього однокласника, а важливого чиновника. І вже ніщо не могло змусити тонкого по-приятельськи звернутися до товстого, поплескати його по плечу, згадати шкільні витівки. Тонкий приголомшений і щасливий. Щасливий вже тим, що в дитинстві він був удостоєний честі вчитися з товстим в одній гімназії. Особа бідолахи виражала стільки благоговіння, солодощей і шанобливості, що навіть бувалого таємного радника трохи не вирвало. І щоб не бачити цього приниження і плазування, товстий, відвернувшись, подав на прощання руку тонкому. Той не розгубився: нахилившись, як китаєць, він потиснув три пальці товстому і улесливо хіхікнув.

Я впевнена, що А. П. Чехов підглянув цю сценку в житті. Придумати таке дуже важко. І тому, що подібне відбувається в реальному житті, стає дуже сумно.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]