Пошуки життєвого шляху головного героя повісті Л. М. Толстого "Юність"

Повість Льва Миколайовича Толстого «Юність» з незвичайною щирістю, глибиною, трепетом і ніжністю передає моральні пошуки, усвідомлення свого «я», мрії, почуття та душевні переживання Миколи Іртеньєва. Оповідання ведеться від першої особи, що ще більше зближує нас з головним героєм. Виникає відчуття, що саме тобі Ніколенька відкриває свою душу, свій внутрішній світ, розповідаючи про події, що відбуваються в його житті, про свої думки, настрої і наміри. «Юність» написана у формі автобіографічної прози. На мій погляд, саме це полегшило Толстому завдання написати картину внутрішніх рухів людини.

На початку повісті Микола пояснює, з якого моменту для нього починається пора юності. Вона настає з тих пір, коли йому самому прийшла в голову думка про те, що «призначення людини є прагнення до морального вдосконалення». Миколі 16 років, він «мимоволі і неохоче» готується до вступу в університет. Його душу переповнюють роздуми про сенс життя, про майбутнє, призначення людини. Він намагається знайти своє місце в навколишньому суспільстві, прагнутиме відстояти свою незалежність. Подолати «звичні» погляди, той образ думок, з яким постійно стикається. «Мені здавалося так легко і природно відірватися від усього минулого, переробити, забути все, що було, і почати своє життя з усіма відносинами абсолютно знову, що минуле не обтяжувало, не пов'язувало мене»

Микола перебуває в тому віці, коли людина найбільш повно відчуває себе у світі і свою єдність з ним і, в той же час, усвідомлення своєї індивідуальності. В університеті Іртеньєв стає людиною певного соціального кола, і його допитливість, схильність до самоаналізу, аналізу людей і подій набуває ще більш глибокого характеру. Він відчуває, що аристократи, які стоять на сходинку вище, також нешанобливо і зарозуміло ставляться до нього, як він сам до людей нижчого походження. Микола зближується зі студентами-різночинцями, хоча його й дратував їх зовнішній вигляд, манера спілкування, помилки в мові, але він «передчував щось хороше в цих людях, заздрив тому веселому товариству, яке єднало їх, відчував до них потяг і бажав зблизитися з ними ». Він приходить у конфлікт сам з собою, так як його також приваблюють і манять звичаї, світський спосіб життя, нав'язані аристократичним суспільством. Його починає обтяжувати усвідомлення своїх недоліків: «Мене мучить дріб'язковість мого життя ... я сам дріб'язковий, а все-таки маю сили зневажати і себе, і своє життя», «я боявся спочатку ... - соромно ...», «... розбалакався з усіма і без усякої причини збрехав ... »,« помітив при цьому випадку за собою ще багато марнославства ».

Я вважаю Миколу здатним до моральному розвитку. Саме призначення людини - моральний розвиток, який він поставив собі за мету, його схильність до самоаналізу говорить про його багаті внутрішні задатки, про його прагнення до самовдосконалення, правди, добра і справедливості. Про це свідчить його розчаруванні у своїй comme il faut. «Так що ж було та висота, з якої я дивився на них ... Та вже не дурниця все це? - Починало мені глухо іноді приходити в голову під впливом почуття заздрості до товариства і добродушних, молодих веселощів, які я бачив перед собою ».

Дружба з Дмитром Нехлюдовим відіграє величезну роль у розкритті діалектики душі Миколи Іртеньєва. Саме завдяки бесідам зі своїм другом молода людина починає розуміти, що дорослішання - не проста зміна в часі, а повільне становлення душі. Їх щира дружба - необхідний наслідок і суворих моральних запитів, і високих розумових зльотів, «коли, підносячись усе вище й вище в область думки, раптом осягаєш всю неосяжність її ...».

Л.М. Толстой на прикладі Ніколенькі Іртєньєва малює не тільки вплив середовища, але і відштовхування від нього, подолання звичного, сталого. Воно виражається не у формі конфлікту, а у вигляді поступового формування власного погляду на світ, нового ставлення до людей. Детально описуючи думки і почуття молодої людини, письменник показує можливості юного героя, можливості людини в його протистоянні середовищу, його духовне самовизначення.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]