ображення і оцінка партизанської війни в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Після того, як французи залишили Москву і рушили на Захід за старою Смоленській дорозі, їх військо рухалося по тому ж шляху, яким прийшло в Росію, тому замість рясних, урожайних земель їх зустрічали випалені поля та поруйновані села. Військо тануло на очах: голод і хвороби переслідували його. Через неповоротких обозів з награбованим в Москві майном військо рухалося повільно, остаточно збивши лад. Але не голод і хвороби, а безліч партизанських загонів, успішно нападали на обози і навіть цілі загони французів, знищувало французьке військо. Партизанські загони сильно різнилися: «були партії, перейняти всі прийоми армії, з піхотою, артилерією, штабами, зі зручностями життя; були одні козачі, кавалерійські; були дрібні, збірні, піші та кінні, були мужицькі й поміщицькі … був дяк, який взяв кілька сот полонених. Була старостіха Василина, яка побила сотні французів «. Були партизани, що належали до спійманим французам як до військовополонених, з належною повагою, були ті, які безжально вбивали їх за розорення своїх сіл, будинків або заради багатою видобутку.

У частині роману «Війна і мир», що розповідає про партизанську війну, описані події всього лише неповних двох днів, але скільки реалізму й трагічності в цьому оповіданні! Саме тут показана смерть, несподівана, дурна, випадкова, жорстока і несправедлива. Про смерть князя Андрія, навіть про смерть Елен і старого Безухова ми дізнаємося побічно. Герой на хвилину залишає вмираючого і вже не бачить його смерті. Автор просто констатує факт. А смерть Петі Ростова, така швидка і несподівана, відбувається на очах Денисова та Долохова. Ця смерть просто і коротко описана читачам. Цим посилюється суворий реалізм опису. Ось вона, війна. Навіть вигляд Бердянського поля, всипаного трупами і пораненими, не викликає такого важкого враження. Толстой дає відчути читачеві, що війна - це коли вбивають. Вона жахлива, неприйнятна, протиприродна. Заради чого? Навіщо звичайному людині вбивати хлопчака, нехай з ворожого табору, висунувши з-за свою недосвідченість і хоробрості? Навіщо людині вбивати іншу людину? Чому Долохов так спокійно вимовляє вирок десятку полонених людей: «Брати не будемо!»? Ці питання ставить Толстой перед читачами. Схаменіться, люди, перестаньте вбивати заради вбивства, заради грошей, заради чого б то не було!

Явище партизанської війни повністю підтверджує історичну концепцію Толстого. Партизанська війна - це війна народу, який не може по самій своїй суті жити під владою загарбників. Партизанська війна стала можливою завдяки пробудженню в різних людях, незалежно від соціального походження, «ройового» почала, духу, в існуванні якого в кожній людині, в кожному представника нації впевнений Толстой. Рухомі різними цілями і інтересами люди різних станів роблять все, що можна тільки зробити для вигнання ворога з своєї землі. Толстой вважає, що їх дії викликані вродженим, інстинктивним патріотизмом. Люди, які в мирний час спокійно займалися своїми повсякденними справами, під час війни для чогось озброюються і вбивають, проганяють ворогів. Так бджоли, вільно літали по величезній території у пошуках нектару, швидко повертаються до рідного вулик, коли дізнаються про вторгнення ворога.

Ведмідь, залезшій у вулик, міг би прогнати, перемогти іншого ведмедя, якби той був слабший за його, але він нічого не може вдіяти з роєм розлючених бджіл. Так і французьке військо: воно могло б перемогти російську армію в битві, але він безсилий проти партизанських загонів, голоду і хвороб. «Фехтування тривало досить довгий час; раптом один із противників, зрозумівши, що справа це не жарт, а стосується його життя, кинув свою шпагу і, взявши … дубину, почав ворочати нею … Фехтувальник - французи, його супротивник … були росіяни …»

Тому Наполеон марно чекав ключів від Москви на Поклонній горі, хоча, за правилами ведення європейської війни, міг вважати себе господарем міста і розраховувати на відповідний прийом. Тому його військо було знищено завдяки партизанської війни, «Дубина народної війни». І описати цю війну з точки зору «правил фехтування» неможливо, всі спроби істориків, які писали про цю подію, безуспішні. Толстой визнає партизанську війну самим природним і справедливим засобом боротьби народу з загарбниками.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]