Аналіз роману "Анна Кареніна" Л. Толстого

Роман «Анна Кареніна» один з найбільших творів російської літератури. У романі об'єднані риси, характерні кількох видів романного творчості. У першу чергу твір можна охарактеризувати як сімейний роман. У центрі сюжету життя і доля кількох сімей. Сімейні стосунки та конфлікти висунуті на перший план твору. У той же час через історію сімейних відносин описується безліч соціальних і суспільних процесів, а долі героїв розкривають їх внутрішній світ, розвиток їх особистості. Тому роман може характеризуватися і як психологічний і соціальний. Усі шари органічно вписуються в канву сюжету. Така багатоплановість також показує риси роману-епопеї, характерні і іншим творам Льва Толстого.

Роман просякнутий духом свого часу. Читач потрапляє на бали та світські салони, знайомиться зі справами високопосадовців і чиновників, зустрічає ідеї та питання, що хвилювали суспільство. У романі також описується життя простих селян і робітників.
Роман побудований на двох основних лініях - викриття світського і буржуазного життя і культури суспільства того часу (розкритої через історію Анни, Кареніна і Вронського) а також зображення патріархально - садибного укладу життя (історія Левіна і Кіті).

Головною ідеєю роману стала «думка сімейна». На прикладах доль своїх героїв Толстой показує приклади щастя і нещастя в сім'ї і шлюбі. Проблематика твору - це питання про шлюб, любов і сім'ю, розглянута у зв'язку з найрізноманітнішими сторонами сучасної героям дійсності, часу, коли на зміну політичним і моральним основам кріпосницького ладу прийшли нові, буржуазні.

І все ж в першу чергу роман захоплює своїм сюжетом, історією драматичної любові Анни і Вронського, чистої і романтичної любові Левіна і Кіті. Толстой тонко і точно описує нам характери героїв. По ходу твору кожен персонаж не тільки розкриває свій характер, а й змінюється, розвивається. Автор підносить читачеві безліч своєрідних засобів і прийомів, таких як «внутрішній монолог» і «психологічний коментар». З їх допомогою вдається з особливою глибиною розкрити внутрішній світ героїв.

Тема роману - це не тільки сімейні відносини, але і безліч громадських, соціальних і філософських питань. Роман «Анна Кареніна» давно визнаний класикою російської літератури. Великий автор зумів поєднати в романі безліч доль, зберігши при цьому композиційну та художню цілісність, з тонкістю вправного психолога передати драматизм доль героїв, їхніх переживань і конфліктів.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]