Волелюбний характер віршів О. С. Пушкіна «В'язень» і «Кавказ»

Хочу оспівати Свободу світу ...

О. Пушкін

У творчості О. С. Пушкіна волелюбна лірика займає особливе місце. Вірш «В'язень» написано було в 1822 році в Кишиневі, куди поет був засланий за «обурливі вірші». З вікна своєї кімнати, яке виходило у двір, Пушкін бачив прикутого ланцюгом орла. Вид цієї гордої птиці, вимушеної жити в неволі, навів поета на роздуми про свою долю. Хоча Пушкін не був у прямому сенсі «за гратами в темниці сирій», але життя на засланні була для нього життям у в'язниці.

Орел - символ свободи. У вірші Пушкін наділяє орла людськими якостями. Прикуту птицю поет називає «сумним товаришем», який здатний мислити, мріяти про простір і волі, про те ж, про що мріє засланець Пушкін. «Давай полетимо! Ми вільні птахи ». В'язні хочуть опинитися на просторі, «де гуляє лише вітер», де їх свободу ніхто не обмежуватиме.

Це ж прагнення до свободи і простору знайшло своє втілення і у вірші «Кавказ» (1829). Після повернення із заслання в Михайлівському поет був під жандармським наглядом. Йому було душно жити в такій обстановці. Він весь час рветься на волю. У 1828 році, з початком російсько-турецької війни, Пушкін проситься в діючу армію. Йому було відмовлено в цьому. У наступному році поет їде на Кавказ самовільно. Враження від цієї подорожі знайшли вираження у вірші «Кавказ».

Велична природа Кавказу. На початку вірша Пушкін показує Кавказ з вершини: «Кавказ піді мною». Поет у височині «у краю стремнини», де лише вільний орел «парить нерухомо». Крізь хмари, які смиренно йдуть під ним, видно водоспади, «круч нагі громади», «мох худий», «чагарник сухий». Ще нижче - «люди гніздяться в горах». А в «веселих долинах», «як звір молодий», замкнений в залізну клітку, «Терек грає в бурхливих веселощах». Образ Терека-звіра, що рветься на волю, втілює прагнення пригноблених царизмом народів Кавказу до свободи. Перед лицем цієї первозданної вільної природи поет з особливою силою відчуває свою несвободу.

Волелюбна лірика Пушкіна знаходила живий відгук у його сучасників. Не випадково царі, що боялися його віршів, засилали поета, встановлювали за ним жандармський нагляд. Не випадково вірш "В'язень" стало улюбленою народною піснею.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]