Головна філософія казок О. С. Пушкіна «Казка про мертву царівну і про сім богатирів» та «Руслан і Людмила»

Зло і добро у казці О. С. Пушкіна «Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

I. Казки О. С. Пушкіна - це утвердження добра, правди і справедливості.

II. Історія доброї царівни та її злої мачухи - приклад вічної боротьби добра і зла. (Нова дружина царя хоч і гарна була собою, але при цьому «норовлива, горда і ревнива» настільки, що вирішила будь-яким способом позбутися від царівни, доброї і красивої дівчини.)

III. Чому добро в казці перемагає зло? (Добрі люди притягують до себе друзів. Царівні допомогли і сім богатирів, і її наречений королевич Єлисей, і сама природа. Любов, відданість і вірність, доброта до людей виявилися сильнішими злоби і заздрості мачухи, яка любила тільки себе.)

IV. Перемога добра - це справедливо! (Щасливий кінець казки не просто радує читача, але й переконує в тому, що зло має бути покаране, а царівна і королевич заслужили своє щастя.)


Чарівництво в казці О. С. Пушкіна «Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

Чарівні казки - найцікавіші. У них все живе, говорить, діє. Речі, предмети, сама природа стають друзями чи ворогами героїв. Чудові перетворення, небувалі персонажі заповнюють світ казок, де немає нічого неможливого.

У назві казки Пушкіна про мертву царівну і сім богатирів не згадується ще один важливий персонаж - чарівне люстерко. Цариця-мачуха получила його в придане. Воно і розповіло про красу царівни, про те, що дівчина не загинула в лісі.

Дзеркало відображає те, що є насправді. Йому вірять і читач, і зла мачуха. Їй не вдалося зжити зі світу милу і добру царівну, і від злості вона розбила невблаганне дзеркало і сама померла.

Без допомоги чарівництва королевич Єлисей не зміг би відшукати свою наречену. Він говорить з Сонцем, Місяцем і Вітром як з живими людьми. Всюдисущий Вітер допоміг відшукати печеру, де спала мертвим сном царівна. А чарівна сила любові допомогла розбудити царівну від вічного сну.

Чарівництво і чудеса, які живуть в казках, не просто роблять оповідь цікавою. Вони допомагають зрозуміти, що і в реальному житті є чудові речі: краса, дружба, любов, вірність, які самі по собі теж здатні творити дива.

Казкові герої у поемі О. С. Пушкіна «Руслан і Людмила»

I. «Лукомор'я» Пушкіна - це країна казкових героїв. (У своїй поемі Пушкін зібрав разом улюблених казкових героїв і поселив їх в чудесному Лукомор'ї. Тут і Баба-Яга, і Кощій Безсмертний, і тридцять витязів прекрасних, і злий чаклун Чорномор, і вчений Кіт, який і повідав авторові історію Руслана і Людмили.)

ІІ. Гості з билин і міфів. (На весільному бенкеті у князя Володимира співає свої пісні билинний співак Баян і згадується Лель, слов'янський бог кохання і шлюбу.)

III. Казкові персонажі - головна рушійна сила поеми. (Якби чарівник Чорномор не викрав Людмилу, не було б важких і незвичайних пригод Руслана, не було б поеми. І тільки добрі казкові істоти могли допомогти відважному витязю знайти свою наречену і перемогти злого чаклуна.)

IV. Історія зачарованого витязя і його роль у поемі. (Молодший брат Чорномора був перетворений заздрісним карликом в живу величезну Голову, сторожом чарівного меча. Цим мечем і відрубав Руслан чудодійну бороду Чорномора, помстившись кривднику брата і викрадачеві своєї нареченої.)


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]