Доля пушкінських героїнь Маші Троєкуровою («Дубровський») і Дуні Вирін («Станційний наглядач»)

На сторінках творів О. С. Пушкіна читача зустрічає безліч прекрасних жіночих образів.

Маша Троєкурова - героїня повісті «Дубровський». Вона дочка рано овдовілого багатого поміщика Кирила Петровича Троєкурова, що різнився жорстокою вдачею. Їй було сімнадцять років. «Краса її була в повному кольорі». «Батько любив її до нестями, але поводився з нею з властивим йому норовливостю». «Маша не мала подруг і виросла в самоті». Виховувалася дівчина на романах. Долі було завгодно звести її з Володимиром Дубровським, ворогом Машинного батька. Після смерті старого Дубровського, причиною якої стала сварка з Троєкуровим, Володимир наводив страх на сусідських поміщиків розбоями, які він зчиняв в окрузі. В домі Троєкурова він з'явився під виглядом вчителя Машинного брата Саші. Молоді люди полюбили один одного. Але, зрозуміло, їм доводилося приховувати свої почуття. Троєкуров задумав видати дочку заміж за старого князя Верейського. Маша готова була бігти з Дубровським, вона чекала його до останньої хвилини, навіть під час вінчання надія не покидала її до тих пір, поки священик не «виголосив безповоротні слова». І коли нарешті Дубровський звільнив Машу, вона відмовляється від нього: «Пізно, я повінчана, я дружина князя Верейського». Маша не може порушити слова, даного перед вівтарем.

Дуня Виріна постає перед нами зі сторінок повісті «Станційний доглядач». Вона єдина дочка станційного доглядача Самсона Виріна. Росла вона без матері і була єдиною помічницею батька в домі. «Нею будинок тримався: що прибрати, що приготувати, за всім встигала», «така розумна, така моторна». Дуня була дуже красива. Пани проїжджі навмисно затримувалися в будиночку доглядача, щоб подивитися на неї. «Бувало пан, який би сердитий не був, при ній вщухає». З проїжджаючими панами Дуня вела бесіди «без усякої боязкості, як дівчина, яка бачила світло». І сподобалась юна красуня проїжджому гусарину. Відвіз він її з собою до Петербурга. У столиці життя Дуні, на відміну від багатьох подібних їй дівчат, склалося благополучно. Вона була щаслива з Мінським, народила трьох дітей і через кілька років приїжджала в рідні місця «панею». Та тільки не було в живих вже її батька, який не зміг перенести розлуки з дочкою.

У долях пушкінських героїнь багато спільного. Вони одного віку. Обидві красуні. І Маша, і Дуня виросли без материнської ласки. Обидві дівчини здатні на глибоке почуття. Але так розпорядилася доля, що Дуня живе з коханою людиною, а Маша - з «немилим чоловіком».


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]