Благородство проти підлості і безчестя (за повістю О. С. Пушкіна «Дубровський»)

Честь і безчестя, підлість і благородство, хоробрість і боягузтво - з усім цим ми стикаємося в повісті О. С. Пушкіна «Дубровський».

Володимир Дубровський, ставши свідком свавілля, вирішує захистити свою честь і гідність. Може бути, він вибирає не самий правильний шлях - шлях помсти, але його сміливість викликає повагу: Володимир не побоявся кинути виклик всесильному Троєкурову, перед яким тремтіла вся округа. Нехай він і не вийшов переможцем, але його мужність, шляхетність, рішучість не можуть не викликати симпатію. Вчинки ж Троєкурова говорять про його безсердечність і жорстокість. Він холоднокровно позбавляє свого найближчого друга даху над головою. Його не хвилює доля сина А. Г. Дубровського, який залишився без усяких засобів до існування. Він принижує всіх, хто так чи інакше залежить від нього. Поруч з ним благородний Дубровський виглядає ще симпатичніше. Потрапивши в будинок Троєкурова, полюбивши Машу, Володимир відмовляється мстити тому, хто зруйнував його життя, тільки тому, що ця людина - батько Маші. Дубровський-розбійник, на думку багатьох, «відрізняється якоюсь великодушністю», говорили, що він нападав тільки на «відомих багатіїв», та й то не відбирав останнє. Зустрівши вчителя-француза, Дубровський міг би забрати у нього документи без жодного пояснення, але честь не дозволила йому поступити так з беззахисною людиною.

Володимир гранично чесний у відносинах з Машею. Залишаючи будинок Троєкурова, він повідомляє їй своє справжнє ім'я, не знаючи, як Маша поставиться до цієї новини.

Майбутній чоловік Маші, князь Верейський, багатий і знатний. Він не викинутий із суспільства, як Володимир Дубровський, але порядним його ніяк не назвеш. Мені не хотілося б мати такого друга; одержавши лист від Маші, він тут же розповів про нього Троєкурову, підставивши під удар бідну дівчину. Знаючи, що Маша його не любить, князь таки одружується на ній, а зустрівши Дубровського по дорозі з церкви, стріляє в нього. І знову Володимир виявився на висоті. Поранений, він не мстить Верейському, а великодушно відпускає його, не бажаючи доставляти прикростей Маші.

Так, можна бути багатим, знатним, всемогутнім, але ні за які гроші не можна купити честь, гідність, широту душі та благородство. Вони даються людині від народження і в будь-якій ситуації допомагають йому зберегти в собі Людину.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]