Сенс назви п’єси О. М. Островського «Гроза»

З появою О. М. Островського в російській літературі змінилося багато чого, а основні зміни відбулися у драматургії: письменник відкрив новий конфлікт на нашому грунті, нове середовище - купецтво, яка принесла своїх героїв і новий сенс п’єс, отже, принципово нові назви творів. Ці зміни добре помітні у п’єсі О. М. Островського «Гроза». Чому автор саме так назвав свою драму? Адже в ній йдеться зовсім не про природне явище. На це питання можна відповісти, розглянувши саму п’єсу, конфлікт в ній. Головна героїня «Грози», Катерина, живе в місті Калинові, на березі Волги, де панує патріархальний уклад, де всім правлять купці-самодури: Дикої, Кабанихи та їм подібні. Мешканці Калинова живуть в особливому стані світу - кризовому, катастрофічному. Руйнується фундамент, що підтримує старий порядок, і з ним усталений побут.

Перша дія вводить нас у передгрозову атмосферу життя. Зовні все як і раніше спокійно, але криза ще попереду. Безтурботність людей лише підсилює напруженість, що панує в природі і житті. На Калинов рухається гроза …

На початку п’єси ми знайомимося з деякими мешканцями Калинова і з головною героїнею, яка живе в сім’ї Кабанихи і страждає від гніту, «неволі» патріархального світу, від приниження і тиску з боку матері сімейства - купчихи. Гроза наступає не тільки на місто, в душі Катерини теж відчувається її наближення. Героїня знаходиться в сум’ятті, розуміючи, що любить не чоловіка, а іншої людини, Бориса, і мучиться: борг перед чоловіком змушує її страждати і розриватися у виборі. Вона усвідомлює, що здійснить гріх, якщо піде на зустріч з Борисом, і покарання за цей гріх прийде рано чи пізно. Але Катерина вирішується на побачення з коханим, гуляє десять днів, не думаючи ні про що, і приходить в себе з-за несподіваного приїзду чоловіка. Вона починає каятися у скоєному, її долають страх прийдешнього покарання і муки совісті. Героїня відчуває наближення грози і чогось жахливого: «Як … не боятися! Всякий повинен боятися. Не те страшно, що вб’є тебе, а те, що смерть тебе раптом застане … зі всіма своїми гріхами, зі всіма помислами лукавими … Гроза-то нам в покарання надсилається, щоб ми відчували … «

Обстановка в п’єсі загострюється через переживань Катерини, через відчуття чогось неминучого. Хмари згущаються все більше, вже чути гуркіт грому. Героїня не витримує напруги і страждань, вона не може більше жити в брехні і в розпал стихійного лиха (грози) прилюдно визнається в усьому Кабанихи і чоловікові. Обурення навколишніх подібно грозі.

Катерина не може жити далі, їй набридло чоловік, світ, сім’я. Вона зайва тут, тому що ніхто не розуміє її, в цьому суспільстві немає місця любові. Борис боїться вирватися і відвезти кохану з «темного царства», так як сам знаходиться під його владою. Катерина вирішується покінчити життя самогубством: для неї в могилі краще, ніж удома.

Таким чином, суспільство (калиновців) своїм «благочестивим» і «праведним» судом прирікає героїню на смерть, тому що вона порушила звичні підвалини. Жителі Калинова не хочуть помічати наближається крах патріархального світу, його розпад. Він приречений на руйнування, так як канули в минуле реальні цілі та цінності, що складали його основу.

О. М. Островський вчасно помітив приреченість патріархального світу і вирішив показати це читачеві у своїй п’єсі. Він зобразив поступове руйнування старих, звичних устоїв як грозу, повільно наближається і розгорається в повну силу. Вона змітає все на своєму шляху. Гроза уособлює зміни в житті і суспільстві, саме тому назва твору багатозначно і символічно. Слово «гроза» - ключове для п’єси.


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]