Українські прислів’я та приказки

Ніколи не перебільшуй (зміст приказни «Робити з мухи слона»)

Навряд чи кому спаде на думку подружитися з мухою. Ця двокрила комаха - переносник інфекції, набридлива, гидка, її торкання до тіла досить неприємне. А до чого тут слон? Чому цього великого ссавця тропічних країн з довгим хоботом і двома бивнями зробили героєм приказки? Усі ми розуміємо: муху перетворити на слона неможливо. Проте можна навмисне перебільшити якусь дрібну подію або факти з тим, щоб комусь дошкулити, завдати неприємностей. Про таке перебільшення й кажуть: «Робити з мухи слона». Перед тим як роздути справу до неймовірних розмірів, згадай, як виглядає слон і як виглядає муха. Муха - це твоя неприємність, а слон - це те, шо ти хочеш із неї зробити. Посміхнись з цієї витівки, поміркуй і подбай про подолання життєвих негараздів, що переслідують тебе.

Народ скаже, як зав’яже!

Те, яку велику роль відіграє слово у житті, люди зрозуміли давно. Це знайшло своє відображення у фольклорі, українських прислів’ях і приказках. Дуже влучними висловами наш народ вміє охарактеризувати цілу гаму почуттів, що виникають у різних життєвих ситуаціях, від спілкування з тією чи іншою особою. Народне прислів’я каже: «слова ласкаві, та думки лукаві». Навіть не потрібно надто напружувати уяву, щоб зрозуміти, що йдеться про хитру, улесливу людину, котра в очі говорить щось гарне, а справи робить погані. А про того, хто швидко орієнтується в обстановці, вміє дати чітку відповідь, сказано так: «слова не позичає» або «за словом до кишені не лізе».

Іноді ми говоримо щось зайве, а потім жалкуємо про це. Знайдемо в народній скарбничці відгук і на цей випадок. Існує багато прислів’їв з цього приводу: «слово не стріла, а глибше ранить», «слово не горобець, вилетить - не піймаєш». Велика сила слова. В народі завжди поважали тих, у кого слова не розходяться з ділом, хто вміє дотримуватися даного слова. Народна мудрість вчить не кидати слів на вітер. Недаремно кажуть: «Давши слово - держись, а не давши - кріпись». Є й інша приказка: «краще не обіцяти, як слова не держати». А ще народна мудрість дає цінну пораду не розкидатися словами, бо по тому, як і що ми говоримо, інші люди судять про наш розум. Адже, справді, краще промовчати, коли немає що казати, бо слово - срібло, а мовчання - золото.

Не носи воду решетом (зміст приказки)

Що таке решето? Це річ господарського побуту, яка застосовується для просіювання чого-небудь, наприклад борошна. Решето - це широкий обруч з натягнутою на нього з одного боку сіткою. Звісно, нікому й на думку не спаде використовувати решето для носіння води. Проте нам добре знайоме висловлювання: «Решетом воду носити - це марна праця». Але є люди, які виконують непотрібну роботу, тобто вони зайняті тим, шо не приносять ніякої користі суспільству. Про таких, що безцільно, марно витрачають силу на нікому не потрібну працю, кажуть: «Носить воду решетом».


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]