Питання з відповідями до творчості В. Стуса

За що Василя Стуса виключили з аспірантури? У 1961 році Василь Стус вступає до аспірантури Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка, працює на дисертацією, багато друкується. У 1965 році на прем’єрі кінофільму С. Параджанова «Тіні забутих предків» Іван Дзюба повідомив про арешти прогресивної української інтелігенції І. Світличний, П. Заливаха, В. Мороз, брати М. та Б. Горині та ін. Огус звернувся до глядачів і запропонував їм вставанням висловити протест проти незаконних дій уряду та КДБ. Комуністичний режим надзвичайно швидко відреагував на сміливий вчинок молодого, та вже небезпечного для нього патріота. Його одразу було виключено з аспірантури «за систематичні порушення норм поведінки аспірантів і співробітників наукових установ».

Що інкримінували В. Стусу, коли заарештували вперше, і яким був вирок? У 1972 році В. Стуса було заарештовано. Послідовне обстоювання поетом людської та національної гідності було названо «наклепницькою діяльністю». «Протягом 1970-1971 років написав дві ворожі статті під назвою «Феномен доби» і «Зникоме розквітання». В статті «Феномен доби» під виглядом дослідження творчості поета П. Тичини пробував нав’язати читачеві антирадянські націоналістичні погляди і уявлення щодо оцінки творчості українського поета, намагався довести «шкідливість» принципу партійності в літературі», - зазначалося у вироку. Стуса було засуджено на 5 років концентраційних таборів (Мордовія) та 3 роки поселення (Колима, рудник ім. Матросова).

Проаналізуйте збірку віршів В. Стуса «Зимові дерева». Власний поетичний доробок В. Стус не поспішав друкувати, ставився до нього з підвищеною вимогливістю та відповідальністю. Перша його збірка мала назву «Зимові дерева». У ній переважали думки й переживання, співзвучні атмосфері «шістдесятництва»: неприйняття інтелектуальної задухи, трагічне прозріння («Біля гірського вогнища», «Отак живу: як мавпа серед мавп»), жага втраченої гармонії («У синьому полі, як льон»). До збірки увійшла лірика з мотивами кохання, з тонкими нюансами переживання, розчарування, самоти.Така поезія контрастувала з офіційною імітаційною літературою з її плакатністю. Тому збірка «Зимові дерева», подана до видавництва «Радянський письменник», не була надрукована в Україні. Не останню роль у її забороні відіграло й те, що В. Стус перебував під пильним наглядом КДБ.

Що стало причиною другого арешту й суду над В. Стусом ? Звільнений наприкінці 1979 року, В. Стус повернувся до Києва, такого рідного і водночас чужого, зросійщеного, спотвореного комуністичними реаліями. Занепокоєний національним та гуманістичним занепадом в Україні, поет знову поринув у боротьбу, вже у складі переслідуваної Гельсінської спілки.В. Стус продовжував писати, але його не друкували. Хтось із друзів зробив Стусу «ведмежу» послугу - відправив його вірші на Захід, де вони вийшли двома збірками - «Зимові дерева» та «Свіча в свічаді».Твори поета перекладаються англійською, німецькою, іспанською, російською та іншими мовами. Його ім’я стає широко відомим у світі, але воно добре відоме і КДБ. І як наслідок - новий арешт і ще жорстокіший присуд: десять років позбавлення волі у таборах суворого режиму і п’ять років заслання,

Як сприйняла прогресивна світова громадськість несправедливе покарання українського поета? На захист поета виступила прогресивна громадськість усього світу. Академік Андрій Сахаров писав, що з-поміж багатьох жорстоких вироків політв’язням «вирок українському поетові В. Стусові вирізняється своєю нелюдяністю».


Матеріали схожої тематики:


Гоголь М.В. [31] Гончар О.Т. [19] Довженко О.П. [43]
Карпенко-Карий І.К. [22] Кобилянська О.Ю. [49] Костенко Л.В. [29]
Котляревський І.П. [23] Коцюбинський М.М. [35] Кочерга І.А. [11]
Куліш М.Г. [13] Куліш П.О. [22] Леся Українка [78]
Марко Вовчок [24] Нечуй-Левицький І.С. [34] Остап Вишня [12]
Панас Мирний [37] Сковорода Г.С. [21] Сосюра В.М. [15]
Стус В.С. [15] Франко І.Я. [32] Шевченко Т.Г. [119]
Інші українські автори [84]