Біблійні сюжети й мотиви в українській та світовій літературі

Красному письменству в цілому, а також кожній національній літетурі зокрема передує Біблія. Це найдавніша книга світу, написання якої триває від XII століття до нашої ери до II століття нашої ери. В ній зібрані мудрі повчання, геніальні пророцтва, міфи, історичні хроніки, ритуальні молитви, народні пісні й пісні-псалми, притчі, фрагменти героїчного епосу різних родів та різних епох, легенд та переказів. Твори, що складають Біблію, каноновані Церквою, визнані богонатхненними, автентичними - справжніми, не-фальсифікованими. Біблійні сюжети та образи використовуються багатьма митцями - скульпторами, графіками, малярами, композиторами, режисерами театру і кіно, письменниками. Воістину немає жодного великого письменника, який би хоч раз не звернувся до Біблії. Образи Книги книг надихали Шевченка і Байрона, Лесю Україніку і Данте, Франка і Шекспіра, П. Куліша і Пушкіна, багатьох інших митців.

Філософ і Просвітитель Григорій Сковорода називав Біблію своєю «возлюбною невістою». Саме читання Біблії надихало його до написання найзначніших творів.

Читайте «Молитви», « Глава XIV», «Ісаія. Глава 35», «Подражаніє. Глава 19», уривок «Настане суд…» з послання «І мертвим, і живим…» Тараса Шевченка, «Мойсея» Івана Франка, «Одержиму» Лесі Українки - і ви переконайтеся, який колосальний вплив мало Святе Письмо на розвиток мистецтва, всього виховного життя українського народу. За переспіви біблійних псалмів бралися і такі видатні митці як П. Гулак-Артемовський, Ліна Костенко, Дмитро Павличко.

До невичерпного джерела Біблії, до її вічних тем і образів зверталися Б. Пас-Шрнак у романі «Доктор Живаго» і Бальзак у творі «Ісус Христос у Фландрії»; зацікавлює нас яскравими картинами втілення вічного сюжету в «Майстрі і Маргариті» М. Булгакова. Майже сорок років працював польський письменник Г. Панас :є романом «Євангеліє від Іуди», у якому Христос змальований людиною, але найвищої породи і природи, носієм особливих здібностей. Отже, сюжети й образи Біблії мають символічне значення. І скільки б не минуло часу, свого значення вони не втратять і до них звертатимуться ще довго митці різних країн, люди різних національностей, відшукуючи відповіді на вічні питання: що є добро і зло, смерть і безсмертя, любов і ненависть?


Матеріали схожої тематики:


Гоголь М.В. [31] Гончар О.Т. [19] Довженко О.П. [43]
Карпенко-Карий І.К. [22] Кобилянська О.Ю. [49] Костенко Л.В. [29]
Котляревський І.П. [23] Коцюбинський М.М. [35] Кочерга І.А. [11]
Куліш М.Г. [13] Куліш П.О. [22] Леся Українка [78]
Марко Вовчок [24] Нечуй-Левицький І.С. [34] Остап Вишня [12]
Панас Мирний [37] Сковорода Г.С. [21] Сосюра В.М. [15]
Стус В.С. [15] Франко І.Я. [32] Шевченко Т.Г. [119]
Інші українські автори [84]