Під брязкіт мечів чи Як написати и твір за поемою Т. Шевченка «Гамалія»

Познайомтесь із Гамалією. Це кремезний чолов’яга, тому що він ватажок. Але не піратів Карібських островів, а запорозьких козаків. Не схожий він ні на Термінатора, ні на Рембо, ні на чудернацьких героїв Джекі Чана. Він звичайний українець у широких шароварах з шаблею за поясом. Давайте розглянемо, про що йдеться мова у поемі. На початку XVII ст. козаки здійснювали походи в Туреччину як відповідь на напади турецько-татарських війск на Україну, під час яких вороги грабували населення, брали людей в полон для продажу в рабство. В поемі «Іван Підкова» Шевченко дає тільки картину початку походу, а вже в «Гамалії» відтворюється весь похід, бій в Царгороді, повернення козаків з перемогою на Батьківщину. Шевченко в поемі не вихваляє завоювання турецьких земель, не обстоює пригноблення турецького народу. Він не для того її писав, щоб нащадки швиденько хапали ножі й топори та йшли повторювати «подвиги» козацькі. Ні, метою козацького морського походу, на думку поета, є визволення бранців. Ця поема перейнята глибоко патріотичною ідеєю. Ко-заки-бранці полон вважають ганьбою і нетерпляче чекають визволення. Козаки-запорожці на чолі з отаманом Гамалією вирушають у сміливий морський похід на Царгород (Стамбул) для визволення своїх братів.

А бранці сидять собі тай пісню співають, тужать за рідною землею, вірять, що порятунок прийде з України, що там «раду радять, як на турка стати»:
«О милий боже України! Не дай пропасти на чужині, В.неволі вольним козакам. А у відповідь їм козаки-запорожці теж пісню співають. Але не просто співають, а вже пливуть на байдаках визволяти своїх братів. І співають хоробрі козаки:
«Не кишені трусить, їдем різать, палить, Братів визволяти». Хто ж такий все-таки Гамалія? Це узагальнений образ козацького ватажка. В історії відомо кілька діячів з цим прізвищем, але походів на Туреччину ніхто з них не очолював. Ватажок у поемі подається у тісних взаєминах з козацтвом. Він завжди серед запорожців, завжди там, де найбільш потрібний. Запорожці пливуть у Туреччину, і «попереду Гамалія байдаком керує». У Скутарі - передмісті Стамбула - він у самому пеклі бою. Під час повернення пливе останнім: «позад завзятий Гамалія: орел орлят мов стереже». Гамалія здобував славу «на весь світ великий, на всю Україну».

Щоб вам легше було писати твір, складемо план:Поема «Гамалія» - продовження історичної тематики в творчості Т. Шевченка.
Гамалія - козацький ватажок.
Туга бранців за Батьківщиною.
«Попереду Гамалія…».
Завзятість і хоробрість козацького ватажка.
Пісня про Гамалію.
Возвеличення Гамали.
Дорога додому.
Патріотичність поеми Т. Шевченка.

У вступі відзначте,що Шевченко не вперше звертається до історичної тематики. Навіть про визвольні турецько-татарські походи пише не вперше. Основну частину ви пишете за планом. Щоб допомогти собі, випишіть кілька цитат про Гамалію. Наприклад:
Попереду Гамалія
Байдаком керує. Або:
Гамалія по Скутарі -
По пеклу гуляє,
Сам хурдигу розбиває, кайдани ламає. Або:
Слава тобі, Гамаліє…
Що не дав ти товариству

Згинуть на чужині! У висновку можете написати про вільний дух українського народу, зокрема козацтва, про його патріотизм.


Матеріали схожої тематики:


Гоголь М.В. [31] Гончар О.Т. [19] Довженко О.П. [43]
Карпенко-Карий І.К. [22] Кобилянська О.Ю. [49] Костенко Л.В. [29]
Котляревський І.П. [23] Коцюбинський М.М. [35] Кочерга І.А. [11]
Куліш М.Г. [13] Куліш П.О. [22] Леся Українка [78]
Марко Вовчок [24] Нечуй-Левицький І.С. [34] Остап Вишня [12]
Панас Мирний [37] Сковорода Г.С. [21] Сосюра В.М. [15]
Стус В.С. [15] Франко І.Я. [32] Шевченко Т.Г. [119]
Інші українські автори [84]