Патріотичний пафос повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба»

1. Історична основа повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба».

У повісті відображена боротьба українського народу за свою незалежність в XVI-XVII століттях. В цей час на споконвічно українських землях господарювала польська шляхта, пригнічувала селян, брала з них непосильну данину. Часто на ці землі нападали турки, які забирали в полон українців, а потім продавали їх у рабство на ринках Малої Азії. Запорізькі козаки боролись і з польською шляхтою, і з турками. Боротьба за національну незалежність нерідко приймала форму боротьби за віру, за утвердження православної церкви.

2. Запорізька Січ - вольниця українського козацтва.

Козаки організували свою вольницю в пониззі Дніпра на острові Хортиця. Сюди приходила «загибель народу». Люди стікалися сюди, «начебто б поверталися у свій власний будинок». Тут формувалися характери «горді і міцні».

3. Запорізькі козаки - беззавітні патріоти своєї землі.

а. Тарас Бульба.

Незважаючи на свій вік, старий полковник готовий зі зброєю в руках Відстоювати свободу свого народу, готовий жертвувати своїм життям і своїми дітьми заради перемоги.

б. Остап Бульба.

Прийняв мученицьку смерть за землю козацьку, за віру християнську.

в. Сподвижники Тараса.

Останніми словами смертельно пораненого козака Балабана були: «Хай же вічно цвіте Руська земля!» Героїчно билися за свободу свого народу курінні отамани Кукубенко, Степан Гуска, козаки Черевиченко, Демид Попович, що горів під Адріанополем. Готові стояти до останнього за рідну землю Мойсей Шило. У бою під Дубно герої Гоголя подібні руським богатирям. Ця схожість не тільки говорить про силу і хоробрість запорожців, але і передає патріотичні почуття козаків, схожих на улюблених народних захисників.)

4. «Тарас Бульба» - героїчна повість.

Героїчна епоха, зображена в повісті, героїчні дійові особи повісті і здійснені ними справи. Запорізькі козаки не відокремлювали свою долю, свої інтереси від інтересів батьківщини. Саме таких людей ми називаємо патріотами.


Матеріали схожої тематики:


Гоголь М.В. [31] Гончар О.Т. [19] Довженко О.П. [43]
Карпенко-Карий І.К. [22] Кобилянська О.Ю. [49] Костенко Л.В. [29]
Котляревський І.П. [23] Коцюбинський М.М. [35] Кочерга І.А. [11]
Куліш М.Г. [13] Куліш П.О. [22] Леся Українка [78]
Марко Вовчок [24] Нечуй-Левицький І.С. [34] Остап Вишня [12]
Панас Мирний [37] Сковорода Г.С. [21] Сосюра В.М. [15]
Стус В.С. [15] Франко І.Я. [32] Шевченко Т.Г. [119]
Інші українські автори [84]