Дума про духовний хліб

Ця тема - водночас проста і складна. Проста, бо немає людини, яка б не могла сказати, що таке хліб. Складна, бо надто символічною є ця річ для всіх нас. Далі треба писати, що без хліба людина не проживе. Проблема в тому, який хліб мати на увазі. Так, хліб входить до денного раціону, мабуть, 90 % землян і в багатьох мовах символізує їжу як таку. Але дуже небезпечно зупинятись тільки на житньому чи пшеничному хлібі. Думаю, тут треба говорити власне про людське щастя. Найщиріші уявлення про щастя зустрічаємо у святкових побажаннях, коли зичать, щоб був:
Мир на землі та
Хліб на столі.

Це правда, та не вся. Приклад сучасних розвинених держав доводить, що й надмір хліба на столі не робить людину щасливою. Більше того, як стверджує статистика, найбільший відсоток самогубців у світі приходиться на американських мільйонерів - людей, які могли б кожний прогодувати кілька областей, а то й маленьку державу! Чому ж ці люди йдуть із життя? «Не хлібом самим буде жити людина…». Наскільки правильні слова! Скільки суспільних експериментів (наприклад, соціалізм у СРСР та Китаї) провалилося через неврахування цього. Неправда, що у здоровому тілі - здоровий дух. Радше, навпаки. Залізне здоров’я і тугі м’язи ще нікого не врятували від страху за життя рідних, невизначеного майбутнього, незнання цілі у житті, не навчили справжніх людських відносин. У багатьох тюрмах спостерігають ситуацію, коли кремезні «бугаї» виструнчуються перед худорлявими «авторитетами», які беруть гору тільки силою духу. Та й у фізичному світі те ж саме - смерть приходить тоді, коли із сильного тіла виходить невидиме життя. І тут уже нічого заподіяти неможливо.

Людині для повноцінного існування духовний хліб потрібен так само, як в фізичний. Культура, освіта, переконання, внутрішня шляхетність, чуйність і такт - усе це потрібне гармонійній особистості. Але найбільше людині потрібен Хліб життя, Слово Боже. Довгі роки ми спочатку відкрито воювали з ним, а( потім просто замовчували, прикриваючись розмовами про необхідність «бути як всі», «головне - без крайнощів і збочень», «це - моя особиста справа…». Тепер - унікальний час свободи і права вибору. Ніщо так не змінює людину на краще, ніж наслідування біблійних ідеалів. Ми - свідомі особистості й не можемо ухилятися від складних рішень тільки тому, що «так роблять усі», а «так не робить ніхто». Настав час власної відповідальності. Для щастя потрібен хліб фізичний, але духовний - необхідний.


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]