Богдан Хмельницького в народній творчості

Щасливий той народ, який знає свою історію, але найщасливіший - той, хто знає минуле, яким можна пишатися. Людина лише тоді стає активним, не «мертвим» представником нації, коли досконало знає, хто він, з якого роду, кому завдячує мирним небом над головою. Про таких мужніх захисників і поборників землі розповідає усна народна творчість та художня література. Українські пісні і думи допомагають нам побачити й оцінити всі найважливіші історії українського народу. Улюбленими героями таких творів стають і козаки запорожці, і видатні гетьмани, і звичайні селяни. Дуже багато взірців народної творчості присвячено Богдану Хмельницькому, який постійно дбав про волю рідного народу. Велич гетьмана в тому, що він виражав прагнення народних мас і вів визвольну боротьбу. Саме ці звитяжні подвиги народного месника глибоко вплинули на творців, які оспівали його постать у піснях та думах. Гак пісня «Чи не той то хміль, що коло тину в’ється!» була створена на честь тої перемоги Богдана над шляхтою під Жовтими Водами. Народ зобразив Хмельницького як могутнього й мудрого ватажка:

А я ляхів не боюся і гадки не маю - За собою велику потугу я знаю…

Так говорить сам гетьман! Основна сила його в тому, що він з народом - єдине ціле. І хоча шляхта збиралася залишитись на Україні надовго («становили собі дубовії хати»), вона все ж таки не витримала та почала «в Польщу утікати». Після першої перемоги надійшли інші: під Корсунем, під Пилявцями та багаті славних подвигів явили світу козаки зі своїм непереможним ватажком. Героїчні події визвольної війни проти польської шляхти і сам Богдан Хмельницький як народний герой зображені також у багатьох народних думах. Він затис всю українську «голоту», вигукуючи гасло:

Козакам козацькі порядки подавати,
За віру християнську одностайно стати!
Гетьман не допустить поневолення та національного пригнічення України. Й засуджував негативні вчинки козацьких старшин, які інколи переходилина бік ворога. Прикладом цього явища є епізод з думи «Хмельницький і баш», де зрадник Барабані говорить:

Нащо нам, козакам, козацькі порядки давати?

Чи не лучше нам із ляхами, мостивими панами
З упокоєм хліб-сіль повік-вічний уживати?
За ці слова він був покараний козаками-полковниками, щоб назавжди козакам козацькі порядки давали, а козаки запорожці Хмельницького гетьмана вибирали». Саме цими рядками показані справедливі вчинки політичного кмітливого та відважного патріота України - Хмельницького.

Але не тільки у творах усної народної творчості, зустрічаємо образ видатного українського гетьмана. Він надихав багатьох поетів і письменників худо літератури. Згадаймо поеми Т. Шевченка («Гайдамаки», «Великий льох»), П. Куліша «Чорна рада», роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай», панораму П. Загребельного «Я Богдан» тощо. Це дуже обмежений список літературних творів, де образ Богдана Хмельницького подається як чоловіка, який і би керувати народом і дати лад політичній системі того часу. Зараз ми чуємо Я тато тверджень щодо укладання Хмельницьким мирного договору з Москвою, І не знали на той час, що зробить ця могутня держава з українцями.

На мій погляд, вболіваючи серцем за долю України, Хмельницький дбав про те, щоб її не розшматували турки і татари, шведи, німці та поляки. Він наполяга на рівноправ’ї та братерстві.

Я впевнена: це не його вина, що політика Росії на багато поколінь робить доброчинну справу щодо розвитку братньої нації. Яку багато століть назад робив Богдан Хмельницький, але хоч,.Хмельницький помер,а слава його козацька не вмре, не поляже.

Тому український гетьман залишиться в ореолі слави, уособлюючи справжнього патріота нашої країни. Він буде жити не тільки у назвах вулиць, парків, скверів, а й у серцях всіх поколінь вільних українців.

В той час була честь і слава
Войсковая справа.
Сама себе на сміх не давала
Неприятеля під ноги топтала.
Народна дума.


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]