Моральні цінності, що оспівано в українських родинно-побутових піснях

Українці, співуча нація, майже кожну подію свого життя супроводжували відповідною піснею. Українські народні родинно-побутові пісні відображували все життя людей, їхні цінності, духовний світ, життєві драми, мрії та сподівання.

Родинно-побутові пісні поділяються на колискові, пісні про кохання, сімейне життя та жартівливі пісні.

Жартівливі пісні українці співали про ледарів: «Грицю, Грицю, до роботи!», скупих, недотеп, про веселу куму та кума та інше.

Пісні про кохання різняться за почуттями та настроями: радісно-піднесеним або сумним. Найчастіше, на жаль, в них звучить мотив розлуки дівчини з коханим та довге чекання його, іноді марне. Це не випадково: період створення більшості цих пісень припав на період козаччини та воєнних походів:

«Ой, устала б я ранесенько,
Тай умилася білесенько.
Полетіла б я в далекий край,
До милого на швидкий Дунай...»
(«Не сходило вранці сонечко»…)

Пісні з сімейного життя говорять про радість і смуток, щастя материнства, горе сирітства, сімейну злагоду й незгоду. Чимало пісень присвячено нещасливому життю жінки в шлюбі з нелюбом, з чоловіком - п’яницею, зі злою свекрухою. Наприклад, «Чом ти не прийшов?»:

«Віддала мене моя матінка за діда старого.
Казала мені шанувань його, наче молодого.
Шанувала рік, шанувала два, третій не стерпіла…»

Всесвітні любов, добро і ніжність вкладені українськими матерями в колискові пісні. Пестливі ласкаві слова, зворушлива ніжність звучить в простих мелодіях українських колискових. Пісні містять казкові розповіді та замовляння, щоб росло дитя красивим, щасливим, розумним, здоровим, гарним, щоб ніхто не зурочив. Казкові герої колискових Сонько та Дрімота приносять до дитини сон, котик муркотить над ліжечком, а вранці прилетять пташки порадувати дитину.

Українські родинно-побутові пісні сповнені найпоетичніших образів, зворушливих порівнянь: червона калина, рибонька моя, «милая чорнобривая», «сизий голубочок», «чи то дрібна пташечка, чи то козаченькова душечка?». Вони є своєрідною поетичною книгою історій кохання, материнства та сімейного життя українського народу


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]