Проблема милосердя у творах відомих письменників

Сьогодні я прочитав один з творів Ю.Трифонова, в якому автор піднімає проблему милосердя.

Ця проблема є вельми актуальною і в наш час. Про неї часто пишуть в газетах, говорять на телебаченні. Автор розповідає історію про те, як колись давно, коли він навчався в школі, учні піднялися захищати щура, котрого хотіли розрізати для дослідів. Вся школа немов би розділилася на два табори, вирішуючи долю щура. Кожна людина повинна розуміти, що тварини - це теж живі істоти, в них б'ється серце, а тому проблему, що піднімається автором, можна віднести до категорії моральних.

Розповідаючи історію про щура, Ю.Трифонов переконує нас у тому, що потрібно бути добрими, милосердними по відношенню до «братів наших менших»- такими, як Володя, котрий випускає без п’яти хвилин «жертву науки» на свободу, а всі хлопці відчувають, «що справа стосується не щура, а чогось більш важливого».

Неможливо не погодитися з письменником, адже доброта, милосердя - невід'ємні якості будь-якої людини, які повинні проявлятися до всього, що нас, людей, оточує, адже жорстоке ставлення до тварин тягне за собою таке ж жорстке ставлення й до людей. Згадаймо історію з Білогрудкою з однойменного оповідання В.П.Астаф’єва. Діти не шкодують маленьких кошенят, віднімають їх у матері та згодовують собакам. Дитячі пустощі не проходять безслідно, куниця починає мстити людям, а помста завжди у будь-якої живої істоти вбиває найкраще - почуття справедливості, доброти, милосердя. Так людська жорстокість, необдуманий вчинок дітей призводять до трагедії.

З іншого боку, у світі чимало таких людей, як учні з оповідання Ю.Трифонова. Багато хто розуміє, що чуйність - дуже важлива властивість людської душі. Наприклад, дід Ларіон Малявін з оповідання К. Паустовського «Заячі лапи» приносить додому з лісу зайця, у якого обгоріли лапи, лікує його, залишає у себе жити, бо заєць рятує йому життя, не дає загинути від лісової пожежі.

Підводячи підсумки, хотілося б сказати, що і тварини, і люди повинні бути вдячними один одному за доброту, небайдужість, взаєморозуміння, недарма відомий поет Є. Євтушенко писав:
Бережіть всіх звірів всередині природи,
Вбивайте лише звірів всередині себе.


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]