Питання с відповідями до теми «Байки у світовій літературі»

Що називається байкою, і які її головні ознаки? Байка - це невелике, здебільшого віршоване оповідання повчального змісту, героями якого виступають звірі, люди, рослини чи предмети. Провідна думка байки називається мораллю. Вона може знаходитись як на початку, так і в кінці твору. Обов’язковим для байки є використання алегорії, сатири, іронії. Алегорія (в перекладі з грецької означає «інакомовлення») - це такий художній прийом, який полягає в зображенні одних явищ чи образів через інші. Сатира - різке викриття явищ людського життя, поєднане з гострим висміюванням. Іронія - прихована насмішка. Байці притаманні стислість і повчальність. У ній здебільшого відсутні метафори. Мова байки проста, близька до розмовної. Метою байки є висміювання людських вад, недоліків суспільства з тим, щоб виправити чи викорінити їх. Кого вважають засновником байки? Засновником байки вважають легендарного давньогрецького байкаря Езопа, який жив у VI ст. до н. є. на острові Самосі. Все життя Езоп провів у рабстві. Його прозові байки спочатку поширювалися усно, а згодом їх почали збирати в рукописні книги. Езопу приписують збірку байок, яка налічує понад 400 творів.

Назвіть найвідоміших байкарів світу. Які їхні твори ви знаєте? Популяризаторами і переспівувачами Езопових байок були Федр, Бабрій, Лафонтен, Глібов, Крилов. Серед їхніх творів багато байок з однаковими назвами («Вовк і Ягня», «Лисиця і виноград», «Жаба і Віл», «Лисиця і Ворон» та інші). Сюжет, ідея байки залишаються езопівськими, автори вдосконалювали їх літературно, виявляючи своє власне бачення.

Як ви вважаєте, чого ми можемо навчитися в Езопа? Послідовникові Езопа, римському поетові Федру належать такі рядки: В Езопа вчіться, добрі люди! Для того байка коле під ребро, Щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро.

Яка головна думка байки І. А. Крилова «Вовк і Ягня»? Головна думка байки висловлена у перших рядках байки: У сильного безсилий винен завсігди: Цих прикладів в історії ми досить знаєм. Хижий Вовк відчуває себе хазяїном, бо був у тих місцях найсильнішим. Тому він знаходить безліч причин, щоб звинуватити безсиле Ягня й виправдати свій учинок. Справедливий захист не має значення для тих, хто взявся чинити кривду. Якими рисами характеру наділяє І. Крилов Вовка та Ягня ? Вовк із байки І. Крилова жорстокий, грубий, лицемірний. Говорячи про нього, автор уживає слова, що передають характер Вовка: «бродив», «хоче поживиться», «зірву я голову тобі», «поволік». Вовк - впевнена у своїй силі та безкарності істота, тому в його мові велика кількість окличних речень, лайливих слів. Ягня ж - безсиле, безпорадне. Інтонації його благальні, жалібні: «якщо пресвітлий Вовк дозволить», «насмілюсь вам сказать», «та зглянься», «ах, чим же винен я?»

У чому мораль байки І. Крилова «Квартет»? Мораль байки І. Крилова «Квартет» висловлює Соловей:

Щоб буть музикою, потрібне тут уміння
Та трохи тонших би ушей, - їм одмовляє Соловей, -
Тож як сідати - сварки марні,
Бо з вас музики незугарні.
Автор байки засуджує людей, які беруться не до своєї справи.

ПЛАНИ.Мудрість і досвідченість батька у байці Езопа «Хліборобові діти»

Герої байки. Байка «Хліборобові діти» відрізняється від інших байок тим, що тут діють не звірі, а люди. Мова йде про сім’ю хлібороба, у якій діти не мирилися між собою.

Занепокоєння батька. Старий хлібороб був занепокоєний тим, що його діти не дружать між собою. Він умовля їх, але слова не допомагали. І тоді батько вирішив вплинути на них ділом. Хлібороб наказав дітям принести в’язку різок і наказав зламати її. Як не силкувалися діти зробити це, нічого в них не вийшло. І тоді батько розділив в’язку на окремі прутики. Діти легко справилися із завданням.

Мудрість хлібороба. Батько прожив довге життя і добре знав, що дружній сім’ї не страшні ніякі вороги. Але коли члени родини сваряться між собою, не підтримують одне одного, то їх можна легко перемогти. Досвідчений хлібороб не словами, а ділом показав своїм нерозумним дітям значення єдності, дружби і взаємодопомоги для родини.

Притчевість байки. Байка «Хліборобові діти» має дуже багато спільного із притчею. Занепокоєність батька, його неспокій щодо благополуччя в сім’ї, - це реальність, яка може бути у великій родині, де вже не діють слова. А ось рішення батька - це вихід із подібного стану. Хлібороб учинив мудро, використавши дію, а не слова.


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]