Роль особистості в історії

Ми всі знаємо про те, що деякі особистості залишаються на сторінках історії, а інші - ні. Всі, наприклад, пам'ятають Леніна, Сталіна, Че Гевару, Пушкіна, Шекспіра, Ейнштейна. Багато хто пам'ятає винахідників радіо Попова і Марконі, письменника Олександра Фадєєва, але багато про цих людей нічого не знають. А мільйони і мільярди людей, цілі покоління, йдуть у небуття, і їх забувають.

Виходить, роль в історії відіграють окремі особистості, видатні? І ці особистості здатні змінити хід історії? Така в них внутрішня сила, харизма? Зокрема, у істеричному, вибачте, Гітлері була така сила, що люди за нього йшли на смерть і йшли вбивати інших. Один помах його руки, один голос на мітингу викликав захват у тисячного натовпу.

А хтось винайшов електричну лампочку, як Томас Едісон, і цим по-своєму змінив хід історії. У цей час десь у селі селяни працювали від зорі до зорі, як їхні предки, нічого нового не придумали, ніякої ролі в історії не зіграли? Тобто вони ніби в історії неважливі?

Моя відповідь в даному випадку - ні. Я вважаю, що кожна особистість грає в історії свою, особливу роль. І відразу оцінити цю роль не можливо.

Ви чули про «ефект метелика»? У одному фантастичному оповіданні хлопець розчавив метелика під час подорожі в минуле. І майбутнє від цього змінилося. Я придумав приклад того, як це працює з людьми. Втомлений чоловік, якому вже нічого не хотілося, побачив у кафе усміхнену красиву офіціантку, у нього потепліло на душі, захотілося жити. Він пішов і забрав із собою частку тепла. Він вирішив, що все в його житті буде добре і зважився розширити свій бізнес, хоча раніше сумнівався. Він взяв на роботу нічим не примітного безробітного хлопця. Дружина цього хлопця вирішила не розлучатися з ним, бо чоловік нарешті влаштувався на роботу. У них народиться син. Син стане лікарем - хірургом і одного разу врятує від смерті маленького хлопчика. А цей хлопчик потім виїде до Америки і винайде Інтернет. Ну, приблизно так. І все почалося з того, що в один літній вечір офіціантка посміхалася...

Хід історії складається з незліченних дрібниць. Гітлер виявився необхідний цілому народові - їм потрібна була віра в те, що вони особливі. Щоб з'явився на світ Томас Едісон, можливо, потрібні були цілі покоління селян, які палили свічки. Про якогось селянина Василя Федорова пам'ятають лише в селі Федорівка, бо він її заснував. Про дядька Петю - алкоголіка не пам'ятає ніхто, але він колись змайстрував лавочку, на якій змогли потім зустрічатися десятки закоханих пар. І закрутилося колесо історії! Ми не можемо простежити, що було далі, але всі люди, всі особистості, талановиті чи ні, значимі для історії однаково. Я так вважаю.

Так, особистість в історії важлива. Точніше, вся історія - це мозаїка особистостей, людських вчинків, думок, мрій, бажань, пристрастей.


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]