Як змальовані в давньоіндійській епічній поемі «Рамаяна» героїчні подвиги Рами

Кожен народ створює свої легенди та перекази про славних героїв, їх подвиги і перемоги над підступним ворогом.

В Індії, країні давньої і самобутньої культури, такі усні перекази почали створюватися безіменними співцями і оповідачами ще в глибоку давнину. Пізніше народні легенди стали основою для літературних творів. Одна з найдавніших пам'яток - поема «Рамаяна» - була створена більше двох тисяч років тому. Автором її вважають поета Вальмики. Про героя поеми - царевича Рамі - писали поети і більш пізніх часів. І досі для індусів Рама - найулюбленіший герой, а деякі шанують його як божество. Без перебільшення можна сказати, що ім'я Рами і розповіді про його подвиги знає в Індії і старий, і молодий. Про Раму індуси дізнаються ще з дитинства і не тільки з книг. У казках для дітей, крилатих народних висловах і прислів'ях, веселих оповіданнях і анекдотах - скрізь зустрічаються сюжети чи образи, пов'язані із життєписом Рами. У всій Індії щорічно урочисто відзначають «Раммеля» - свято на честь перемоги Рами над Ракшаси - злими демонами-людоїдами, влаштовують строкаті вистави і процесії. У столиці Індії Делі на великих народних гуляннях спалюють три величезних опудала ракшасів - ворогів Рами.

Хто ж такий Рама? Чому цей герой стародавніх легенд вже багато століть живе не тільки в літературі, а й у повсякденному житті індусів? Чим приваблюють їх розповіді про Раму і його подвиги? У стародавніх легендах і поемах говориться, що він був сином царя Дашаратхи, повелителя держави Кошала, яка існувала в давнину у Північній Індії. Вже в дитинстві Рама відрізнявся незвичайною силою і мужністю. Але коли він виріс і мав успадкувати батьківський трон, в його долі відбувся несподіваний поворот: зла мачуха - друга дружина батька - хитрістю змусила чоловіка передати правління її сина - Бхараті, а Раму видалити у вигнання на довгих чотирнадцять років. Шляхетний юнак дуже любив батька і не бажав, щоб той порушив дану ним обіцянку. Разом з дружиною Сітою і братом Лакшманом він видаляється у вигнання. Слово старших для нього закон. Добрий і чуйний по натурі, Рама і в інших бачить насамперед позитив. Тому він і не засуджує заздрісну мачуху, свого брата, який замість нього повинен сісти на престол, мужньо переносить всі негоди.

Рама знаходить притулок на березі річки Годаварі, де жили відлюдники. Захищаючи права пустельників, Рама винищує злих демонів - підступних ракшасів. Тоді Равана - ватажок демонів, - розгнівавшись, викрадає дружину Рами - Сіту і забирає її на острів Ланку. Рама разом з Лакшманом відправляються на пошуки Сіти. У країні мавп вони допомагають цареві Сугріва повернути незаконно відібраний у нього престол. У подяку Сугріва посилає величезне військо проти Равани. Кровопролитна битва з Ракшаси тривала довго. Земля просякла кров'ю і покрилася тілами поранених і вбитих. Навіть вночі битва не вщухала. Рама і Лакшмана були смертельно поранені чарівними стрілами сина Равани. І тоді на допомогу їм прийшов божественний Гаруда, величезний золотокрилий орел. Він торкнувся братів своїми божественними перстами, і рани їх зажили. Почалася нова страшна сутичка, в якій Рама вразив Равану в груди і зніс з його голови дорогоцінний вінець. А в наступному поєдинку Рама вразив владику демонів чарівної стрілою, яку створив бог-творець Брахма. Зло розсіялося, і у всесвіті запанували мир і спокій.

А коли закінчився термін вигнання, Рама разом з Сітою і Лакшманом повернувся на батьківщину, де зайняв батьківський престол, ставши добрим і мудрим правителем. Він стежив потім, щоб царські чиновники не чинили беззаконня, не гнобили народ, допомагав бідним і нещасним. У його країні всі жили щасливо. Не випадково вислів «Царство Рами» давно вживається як символ ідеальної квітучої країни. Все, про що розповідається в «Рамаяні», - і боротьба Рами за торжество справедливості, і його людські переживання, - зробили цей твір не тільки захоплюючою історією, але і своєрідним підручником життя для індусів.


Матеріали схожої тематики:


Про війну [39] Рідний край [77] Культура та мистецтво [42]
Історія в літературі [79] Св'яткові дні [26] Природа та екологія [151]
Навчання та школа [38] Літературні напрямки [96] Народна творчість [63]
Родина та традиції [68] Людські цінності [81] Вільна тема [295]