Давньокитайський міф про створення світу

Мета: повторити відомості про міф, міфологію, відмінність міфу від казки; ознайомитися з давньокитайськими міфами про створення світу і людей; розвивати допитливість, викликати інтерес до міфології народів світу.

Обладнання: зображення Великої Китайської стіни, запис народної китайської музики; тексти давньокитайських міфів.

Тип уроку:формування нових знань.

Той, хто дивиться у минуле, так само

бачить майбутнє, як видно у дзеркалі

глибоких вод високе небо.

Ш. Петефі

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

Бесіда

-Що таке міф?

-У чому його відмінність від казки?

-Дайте визначення міфології.

2. Літературний диктант «Боги давньоєгипетської міфології»

1) Бог Океану – … . (Нун)

2) Бог Вітру й Повітря – … . (Шу)

3) Бог Землі – … . (Геб)

4) Богиня Неба – … . (Нут)

5) Боги – творці Світу – … . (Анум, Птах)

6) Бог Сонця – … . (Ра)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

(Тема не записана. На дошці — зображення Великої Китайської стіни. Звучить народна китайська музика.)

-Чи здогадалися ви, про яку країну піде мова на уроці?

-Що вам відомо про неї?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до сприйняття твору

Цікаві факти про Китай і китайців

-Велика Китайська стіна – найдовша стіна у світі (загальна її довжина становить близько6 700 км). Вона приблизно у три рази довша від Великобританії.

Велика Китайська стіна – єдина штучно створена споруда, яку видно з космічної орбіти.

Її побудували за часів правління першого китайського імператора Цинь. Велика Китайська стіна повинна була захищати від набігів кочових племен. Через кожні200 мна ній розташовувалися сторожові башти. Коли вартовий помічав щось підозріле, він розпалював вогнище, подаючи тим самим сигнал тривоги сусідам. Воїни відбивали ворога, пускаючи в нього запалені стріли або кидаючи з катапульти каміння.

-Жителі Давнього Китаю були великими винахідниками. Вони вигадали чимало речей – від шовку й паперу до компасу й пороху. Китайці користувалися усім цим за тисячі років до інших народів.

-Близько 2 000 років тому китаєць на ім’я Цай Лунь приготував суміш з деревних волокон, розкатав і висушив її. Так був винайдений папір.

-Повітряні змії з’явилися у Китаї ще 3 000 років тому. Та вони слугували не лише для забави. Будівельникам повітряні змії допомагали піднімати на дах черепицю, а рибалкам – э ловити рибу.

-Китайці почали будувати морські вітрильні судна за сотні років до європейців. Вони винайшли також навісне крило, завдяки якому могли пливти на кораблі у будь-якому напрямку незалежно від вітру.

-Завдяки китайцям ми можемо не боятися дощу. Вони винайшли парасольку більш ніж 3 000 років тому. Спочатку парасольки робили з листя рослин або пір’я птахів, а потім – з промасленого паперу, який не пропускав воду.

-Китайці винайшли також годинниковий механізм. Приблизно 1 000 років тому вони сконструювали великого водяного годинника, який приводив у дію водяне колесо.

2. Словникова робота

Паньгу– першопредок, перша людина на землі.

Нюйва –жіноче божество, що зображувалось у вигляді змії з людською головою. Вона була наділена винятково божественною силою і за один день могла здійснити 70 перевтілень.

Чжан– міра довжини, що складає приблизно3,2 м.

Лі –міра довжини, приблизно0,5 км.

3. Читання давньокитайського міфу про створення світу

Бесіда

Обчислимо разом

-Якого зросту, за легендою, був Паньгу? (90 000 лі = 90 000 ·0,5 км=

=45 000 км)

-Наскільки він збільшувався кожного дня? (На 1 чжан, тобто на3,2 м)

-Скільки років було Паньгу, коли відстань між землею і небом стала постійною? (18000 років Паньгу спав і зростав, 18 000 років розділяв небо і землю,усього 36 000 років, після цього він, очевидно, ще якийсь час утримував небона відстані від землі.)

Запитання

-У чому, на думку давніх китайців, полягала головна заслуга Паньгу? (Він розділив небо і землю, самого себе віддав для створення всього прекрасного й необхідного на землі.)

4. Читання давньокитайського міфу про створення людей

Бесіда

-Хто і як створив перших людей?

-Чи досягла своєї мети богиня Нюйва? (Так, вона перестала почуватися самотньою, а на світі з’явилося багато розумних істот — людей.)

-Богинею чого вважали Нюйву давні китайці? (Богинею заручин та шлюбу)

-Доведіть, що цей переказ є міфом.

IV. Підбиття підсумків уроку

- Сьогодні на уроці ми познайомилися з давньокитайськими міфами про створення світу і людей, дізналися про цікаві факти з історії Китаю, які викликали у нас повагу та інтерес до цього самобутнього і талановитого народу. Не можна не погодитися із думкою угорського поета Шандора Петефі, який вважав: «Той, хто дивиться у минуле, так само бачить майбутнє, як видно у дзеркалі глибоких вод високе небо». І ми визнаємо, що, не знаючи минулого, історії, культури давніх часів, не можна зазирнути у майбутнє, передбачити його.

V.Домашнє завдання

Підготувати переказ давньокитайського міфу про створення світу.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]