Улюблені міфи Давньої Греції

Мета: поглибити знання міфології давніх греків, перевірити розуміння міфів «Деметра і Персефона», «Нарцис», «Дедал та Ікар»,«Орфей і Еврідіка»; вчити працювати в команді; розвиватиувагу; виявляти міжпредметний і міжлітературний зв’язки.

Обладнання: учнівські ілюстрації до прочитаних міфів; рельєф з Елевсина(Деметра, що сидить на троні, зустрічає Кору з факелами);репродукція картини Дж. В. Вотерхауса «Ехо і Нарцис»;римський барельєф (Дедал та Ікар); ілюстрація до «Словникакласичної античності» (Гермес веде Еврідіку й Орфея черезпідземне царство).

Тип уроку:узагальнення та систематизація знань, урок-гра.

Хід уроку

І. Слово вчителя

— На попередніх уроках ми прочитали чимало міфів різних народів. Сьогодні ми продовжимо знайомство з чарівним світом давньогрецьких міфів, якідивують розмахомфантазії та захоплюють цікавими подіями.

ІІ. Літературна гра

Порядок проведення

1. Міф«Деметра і Персефона»

1) Презентація ілюстрацій до міфу (пояснення малюнків, власні враження відміфу або його епізоду)

2) Проведення вікторини для класу

Вікторина до міфу «Деметра і Персефона»

-Хто така Деметра? (Богиня родючості й хліборобства)

-Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків)

-Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора)

-Як пояснюється у міфі виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам’яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон.Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум’я.)

-Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих.)

-Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Еротувистрілити Аїдові в серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силуі владу над ними.)

-Що збирала Кора у гаю? (Квіти)

-Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала,не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей.Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів’яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.)

-Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила наящірку)

-Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця)

-Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, пов’яли квіти,повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.)

-Яким чином підступному Аїду вдалося залишити у підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату у підземному царстві і тому повинна булазалишитися там назавжди.)

-Кого і чому перетворила Персефона на сича? (Служника Аїда за те, що вінрозповів про гранат, скуштований нею.)

-Як мудрий Зевс розв’язав суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір’ю Деметрою, а одну третину —у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)

Висновки

-Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану)

-Доведіть, що цей переказ є міфом.

Цікаві факти

-Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім’я — Дмитро(Дмитрій).

-Які квіти збирала Кора?(Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора(Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає макиу руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове насіння додавалив хліб, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах.Кора ж збирає абовживає мак через його снодійну властивість та червонийколір пелюсток, який вважався символом відродження після смерті.)Міф «Деметра і Персефона» у пам’ятках світового мистецтва

Демонстраціязображення рельєфу з Елевсина(Деметра, яка сидить на троні, зустрічає Кору, яка несе факели)

-Розгляньте зображення богинь. Як вони одягнені? (У хітони, босі)

-Що тримають у руках? (Деметра — колосся, що символізує родючість, Персефона — факели)

-Чому Персефона йде з факелами в руках? (Можливо, тому, що повертається додому з підземного царства, де немає світла.)

Висновки

Давні греки поважали своїх богів, розуміли їхні почуття і страждання(у цьому випадку — почуття материнської любові), пояснювали природні явища різними подіями з життя богів.

2.Міф «Нарцис»

Вікторина до міфу «Нарцис»

-Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє.)

-Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)

-Про що хотіла дізнатися у віщуна Ліріопея? (Чи довго буде жити її син, бовін — смертний?)

-Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцисжитиме доти, доки сам себе не побачить.)

-Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі)

-Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)

-Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, щовона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її сестрами — німфами.)

-За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат)

-У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачившисвоє віддзеркалення у воді.)

-Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекраснубілу квітку — нарцис.)

-Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неїлише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)

Висновки

-Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса)

-Доведіть, що цей переказ — міф.

Міф «Нарцис» у пам’ятках світового мистецтва

Розглянеморепродукцію картини Дж. В. Вотерхауса «Ехо і Нарцис».

-Який саме епізод з міфу зображений на картині?

-Що відчуває в цей час юнак?

-Які почуття переживає німфа Ехо? Як це передано у виразі її обличчя?

Висновки

Міф про трагічну долю Нарциса був дуже популярний не тільки у давнину. Легенда про горду людину, яка любить лише себе самого, широко відомаі в наш час.

Цікаво!

У сучасній мовінарцис(у перен. знач.) — самозакохана людина.

3. Міф «Дедал та Ікар»


Вікторина до міфу «Дедал та Ікар»

-Ким був Дедал? (Митцем, різьбярем, будівничим)

-Чому жерці у храмах прив’язували Дедалових дерев’яних богів? (Щоб неповтікали, бо вони здавалися живими.)

Як звали учня Дедала? (Талос)

-За що майстер був вигнаний з Афін? (Нібито за причетність до смерті свого талановитого учня Талоса)

-Куди вирушив Дедал? (На острів Кріт до царя Міноса)

-Ким доводився Дедалові Ікар? (Сином)

-Яке лихо спіткало царя Міноса і царицю Пасіфаю? (У них народилося чудовисько з головоюі хвостом бика — Мінотавр.)

-Що побудував Дедал для Мінотавра? (Лабіринт)

-Про що просив митець царя Міноса? (Відпустити його додому, на батьківщину)

-Як вирішив дістатися батьківщини Дедал? (Небом)

-З чого виготовив крила майстер? (З пір’я і воску)

-Про що попереджав сина Дедал? (Щоб у повітрі він не піднімався дуже високо, бо сонце розтопить віск, і не опускався дуже низько, щоб хвилі не намочили крила.)

-Чому загинув Ікар? (Він не послухався батькової перестороги і піднявся високо до сонця.)

-Як пам’ять про Ікара увічнилася на землі? (На його честь був названий острів Ікарія та Ікарійське море)

-Яким чином Мінос вирішив вивідати місцеперебування Дедала? (Запропонував загадку з мушлею.)

-Як Дедал виконав це завдання? (Прив’язав нитку до мурашки і пустив їїу мушлю.)

Висновки

-Яку одвічну мрію людства втілено у цьому міфі? (Мрію про підкорення небесного простору)

-Які географічні назви знаходять своє пояснення у переказі? (Названі начесть героя міфу острів Ікарія та Ікарійське море)

-Чому у віках залишилося ім’я нестримного Ікара, а не розумного, талановитого Дедала?(Ікар є втіленням непереможного потягу до неба, за що вінладен був віддати своє життя.)

Міф «Дедал та Ікар» у пам’ятках світового мистецтва)

Сюжет цього міфу використовувався багатьма митцями. Дуже відомимєримський барельєф «Дедал та Ікар».

Розгляньте зображення барельєфу «Дедал та Ікар».

-Який епізод міфу ілюструє це зображення?

-Що роблять герої міфу?

Висновки

Міф про Дедала та Ікара дуже популярний через те, що Дедал є втіленнямлюдини-майстра, митця, а Ікар — нерозважної, але сміливої людини, що йденазустріч небезпеці.

4. Міф «Орфей та Еврідіка»

Вікторина до міфу «Орфей та Еврідіка»

-Що подарував бог Аполлон Орфею? (Кіфару, або ліру)

-Чим був знаменитий Орфей? (Він був талановитим співцем; усе живе наземлі завмирало, слухаючи його.)

-Чому бог Гіменей не хотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки? (Він відчував, що ця пара не буде щасливою.)

-Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії.)

-Що вирішив зробити Орфей? (Повернути дружину з царства мертвих.)

-Чому Харон і пес Кербер дозволили співцеві пройти у підземне царство?(Вони були зачаровані його співом.)

-За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіку? (Йти, не озираючисьназад)

-Чому озирнувся Орфей? (Хотів переконатися, що Еврідіка оживає)

-Чому вакханки напали на співця? (Не могли пробачити йому, що він зневажає їх, не звертає на них ніякої уваги.)

-Як безсмертні боги покарали вакханок за вбивство Орфея? (Перетворилижінок на дерева.)

-Як пам’ять про Орфея увічнилася на землі? (За міфом, голову Орфея морськіхвилі донесли до острову Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиноюславетних поетів. А кіфараспівця засяяла незгасно на небі — її можна побачити як сузір’я Ліри.)

Висновки

-Які якості уособлює в собі Орфей? (Він талановитий митець, людина, щовіддана своєму єдиному коханню.)

-Чому на честь Орфея з’явилося на небі сузір’я Ліри? (Так було увічнено його

талант і пошановано трагічне життя співця.)

Цікаво!

У сучасній мовіорфей— чудовий співець і музика.

Відбиття міфу у пам’ятках мистецтва

-Розгляньте ілюстрацію до «Словника класичної античності»«Гермес ведеЕврідіку і Орфея через підземне царство».

-Виразно прочитайте «Сонети до Орфея» Р. М. Рільке.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

IV. Заключне слово вчителя

V.Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи №1.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]