Засудження приниження й внутрішнього рабства у віршах Ш. Петефі

Мета: вчити порівнювати твори зі схожою тематикою; продовжувати знайомство з непересічною особистістю Ш. Петефі; працювати над виразним читанням, навичками аналізу поетичного тексту; виховувати повагу до мужніх, вільних, здатних на повагу людей.

Обладнання: збірка віршів Ш. Петефі, ілюстрації до поезії, тексти віршів.

Тип уроку: формування знань, вмінь, навичок.

Богам венгров поклянемся

Навсегда.

Никогда не быть рабами,

Никогда!

Ш. Петефи

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання: порівняння віршів Ш. Петефі «Коли ти муж…» і поезію Р. Бернса «Чесна бідність»

Можлива відповідь

Вірш «Коли ти муж…» — це заклик до чесного, самовідданого служіння правді.Головний девіз ліричного героя, як і самого Петефі:«Голодний, але вільний»,— повною мірою стосується і вірша«Чесна бідність»Р. Бернса.Автор поезії вважає, що чесна бідність й розум та високі моральні якості людини кращі за багатство знатних, але нерозумних, лінивих, нечесних людей:«Звання — лиш карб. Людина — скарб, цінніший од усього».Обидва автори сповнені оптимізму щодо майбутнього. Так, Ш.Петефі вважає, що мужній людині ніхто не зможе зашкодити, вона міцна, як дуб, а Р. Бернс висловлює сподівання, що рано чи пізно настане той день, коли будуть цінуватися розум і честь, а не багатство:

Молись вже всяк, щоб стало так —

А йдеться вже до того! —

Щоб ум і честь, де тільки єсть,

Пробили скрізь дорогу.

Нічого, нічого.

Діждем ладу нового,

Торжествуватиме весь світ

Братерства перемогу!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь учня-Петефі про участь поета у повстанні 1848 р.(за спогадами самого поета)

«Сповнені захоплення й віри в долю, ми знову пішли до кав’ярні. Йокаї прочитав уголос звертання, я продекламував свою "Національну пісню”. І те, й інше було зустрінуте гомоном схвалення… У кав’ярні ми вирішили обійти всю університетську молодь, а потім приступити до великої роботи. Вирішили насамперед піти до медиків… У дворі медичного факультету Йокаї знову прочитав звертання, а я — "Національну пісню”. Звідти пішли до інженерів, до юристів, з кожною хвилиною росли шеренги і зростало захоплення… Депутація, що супроводжувалась щонайменше 20 тисячами чоловік, заявила в намісницькій раді свої вимоги. Члени ради зблідли й затремтіли. Після п’ятихвилинної наради члени ради погодилися на все. Ві́йськові було наказано не втручатися, цензуру було відмінено, двері тюрми, де перебував Танчик, відкрилися, незліченний натовп підхопив письменника-в’язня і, торжествуючи, поніс його в Пешт. Це відбулося 15 березня. За своїми результатами цей день залишиться навіки знаменним у венгерській історії. Якби діло обмежилося цими подіями, то в цьому не було б нічого незвичайного, та як початок це було прекрасним, доблесним. Дитині важче зробити перші кроки, ніж дорослому пройти довгі милі». Уривок з «Національної пісні» став епіграфом до нашого уроку.

2. Читання та аналізування поезій Ш. Петефі

1) Вірш«Національна пісня»

Бесіда

-На скільки частин можна поділити твір? (На 6 строф)

-Які рядки повторюються? Чому? (Рефрен використовується для того, щоб привернути увагу читача саме до цієї думки: прагнення волі, свободи, боротьба з рабством.)

-До чого закликає ліричний герой угорців? (Зробити правильний вибір: не коритися рабській долі, а боротися за волю.)

-Які аргументи наводить ліричний герой на користь своєї думки? (2 строфа — ми відповідаємо перед предками за долю батьківщини; 3 строфа — доля батьківщини повинна бути ціннішою, ніж «мізерне» життя; 4 строфа — саме зараз є можливість розбити окови і стати вільними; 5 строфа — ім’я угорця гідне слави, а не сорому; 6 строфа — онуки згадають потім про мужніх дідів та помоляться за них, імена тих, хто боровся за свободу, стануть святими.)

Висновки.Тема — звернення до співвітчизників; ідея — заклик до боротьби за свободу батьківщини.

2) Вірш«Любов і свобода»

Бесіда

-Що найдорожче для ліричного героя?

Життя → Любов → Свобода

(Заради любові він ладен пожертвувати життям, але заради свободи — любов’ю.)

Висновки.Тема — розповідь про життєві цінності; ідея — ліричний герой дорожить життям і любов’ю, але свобода — найцінніша.

3) Вірш«Угорець знов угорцем став»

Бесіда

-Скільки строф у вірші? (7)

-Який рядок повторюється? Чому? (Угорець знов угорцем став.)

-Який настрій у ліричного героя? Чому? (Настрій радісний, піднесений, тому що співвітчизники «прокинулись від сну» та виступили проти короля та влади, відбулася революція.)

-Якими словами характеризує ліричний герой ідеал громадянина? (Не будет больше он слугой при иноземном господине; ярма он не потерпит снова; в очах горит огонь отваги; героем стал на поле брани; и вечно будет сам собою…)

Висновки.Тема — угорці піднялися проти влади, проявили якості справжніх громадян своєї країни. Ідея — гордість за вчинки своїх вільнолюбних, мужніх співвітчизників.

IV. Підбиття підсумків уроку

1. Робота з епіграфом

Епіграф-ключ до головної думки багатьох віршів Петефі: боротьба протии рабства, уславлення людської гідності та мужності.

2. Рефлексія

-Чому присвячено прочитані нами вірші? (Свободі та любові до батьківщини)

-Які теми та ідеї найбільше хвилюють поета?(Любов до батьківщини, боротьба за її незалежність, активна життєва позиція, людські чесноти — розум, честь, мужність, справедливість,сміливість.)

V.Домашнє завдання

Написати відповідь на запитання: «Що таке справжня мужність?» (за творами Дж.Л ондона і Ш.Петефі).


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]