Шандор Петефі видатний угорський поет (1823–1849)

Мета: познайомити учнів з біографією Ш.Петефі, навчати аналізувати учнів поетичний твір; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до подвигу людини.

Обладнання: портрет Ш.Петефі, збірка віршів поета, музичний запис мелодії угорського народного танцю — чардашу, карта світу.

Тип уроку: первинне ознайомлення з матеріалом.

И там, где скачут взмыленные кони,

Гремят орудия, где борется народ,

Там звучный голос Шандора Петефи

Свободы песнь бессмертную поет.

Л.Беньямин


Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

— Зараз ви прослухаєте музичний фрагмент народного танцю одного з європейських народів. Спробуйте відгадати, яким народом була створена ця музика, і дізнаєтеся, у якій країні жив і творив відомий поет Шандор Петефі. (Звучитьчардаш.)

— Ця країна — Угорщина. Про її славнозвісного сина йтиме мова сьогодні на уроці.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення учня-«географа» про сучасну Угорщину


Столиця Угорщини — Будапешт. Населення — 10,4 млн чоловік.Національний склад населення: угорці (мадьяри) — 88 %, цигани — 3 %, німці — 2,5 %, словаки, хорвати, румуни. (Робота з картою) Угорщина — це держава у Центральній Європі. На півночі межує зі Словакією, на північному сході — з Україною, на сході — з Румунією, на півдні має

кордон із Сербією, Хорватією й Словенією, на заході — з Австрією. Загальна площа — 93 тис. кв. км. Державна мова — угорська, поширені також англійська, німецька, російська мови. Парламентська республіка з президентською формою управління.

— Не випадково ми заговорили про Угорщину, тому що понад усе на світі Ш. Петефі любив свою Батьківщину, заради неї жив і творив, заради неї віддав своє життя.

2. Ознайомлення з біографією поета (за матеріалами підручника)

3. Робота з текстом вірша «Коли ти муж…»

1) Виразне читання поезії вчителем

2) Словникова робота

Муж— мужчина.

Демосфен— давньогрецький оратор і політичний діяч.

3) Бесіда

-Що означає для автора бути мужнім? Наведіть приклади з тексту.

Знайтижиттєву путь (знайти себе, своє покликання і дотримуватися його).

Творити у вирі битви(бути людиною творчою й сміливою).

Вміти правду боронити(думати про справедливість, про бідних і беззахисних).

Зуміти заради правди зламати життя своє(ризикувати своїм життям, пожертвувати собою).

Боротися й страждати, але своєї волі не віддати(бути незалежним, вільним, не продаватися).

-Як можна пояснити девіз ліричного героя «Голодний, але вільний»? Чи жив

за цим девізом сам поет?

-Визначте тему та ідею вірша.

Тема— це те, про що розповідається у творі.

Ідея— головна думка твору.

Відповідь

Тема — розповідь про те, що, на думку поета, означає бути мужнім.

-Подумайте: цей заклик стосується лише чоловіків чи всіх людей? Ідея — заклик до людини бути мужньою, сміливою, чесною, справедливою, вільною, бути готовою захищати правду і волю зі зброєю в руках, покласти за них своє життя. Таке життя не буде легким, але воно буде гідним звання Людини. Автор закликає людей цінувати не комфорт і багатство, а волю, правду, справедливість, хоча іноді здобути їх можна лише дорогою ціною власного життя.

-Які образи зустрічаються в поезії? Муж, лялька на шворках, пес недолугий, гроза, меч, дуб, трава.

-Які художні засоби вам відомі?

Епітети— художнє означення.

Порівняння— зіставлення одного явища з іншими за спільною ознакою.

Метафора— перенесення ознак чи дії одного предмета на інший за подібністю.

Знайдіть ці художні засоби в тексті вірша.

Епітети —мужній, кволий, сміливий, навісна.

Порівняння —замовкни, як змовкає гроза за краєм гір; будь дубом, який гнеться під вітром, як трава.

Метафори —пес недолугий — доля; лялькою на шворках в руках долі не будь; будь дубом, котрого буря з корінням вирива.

З якою метою вони використовуються у вірші? (Роблять поезію образнішою, яскравішою, мову вірша — точнішою, виразнішою.)

IV. Підбиття підсумків уроку

«Мікрофон»

Сьогодні на уроці ми:

-дізналися про життя і творчість Ш.Петефі;

-прочитали вірш «Коли ти муж…»;

-працювали над визначенням теми та ідеї поезії;

-пригадали визначення художніх засобів;

-вчилися знаходити у тексті епітети, метафори, порівняння.


V.Домашнє завдання

Порівняти вірш Ш.Петефі «Коли ти муж…» і поезію Р.Бернса «Чесна бідність».

Індивідуальне завдання:учневі-Петефі підготувати розповідь про діяльність Ш.Петефі під час революції 1848 р.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]