Читання напам’ять вірша Ш. Петефі «Коли ти муж, будь мужнім…»

Мета: вдосконалювати навички виразного читання; працювати надінтонацією, логічним наголосом; навчати особливостей прочитання ліричного твору на прикладі поезії Ш.Петефі «Коли ти муж…»; виховувати культуру мовлення.

Обладнання: картки з позначками для складання партитури вірша, текстпоезії.

Тип уроку: вдосконалення вмінь, навичок; розвиток мовлення.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Читання відповіді на запитання «Що таке справжня мужність?»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда

-Чим відрізняються один від одного читець, слухач і критик? (Відповіді учнів.)

— Сьогодні ви спробуєте себе в кожній з цих ролей. Ви будете виразно читативірш, уважно слухатимете декламації однокласників та висловлюватиме своюдумку щодо правильності, відповідності до партитури прочитаного напам’ять.

-Які якості необхідно мати читцеві, слухачеві й критику?

Ш.Петефі «Коли ти муж…»


2. Слово вчителя

— Величезна роль слова у житті людини:

Есть слова — словно раны, слова — словно суд,—

С ними в плен не сдаются и в плен не берут.

Словом можно убить, словом можно спасти,

Словом можно полки за собой повести.

Словом можно продать, и предать, и купить,

Слово можно в разящий свинец перелить.

В. Шефнер

Але щоб повести за собою полки, треба це слово промовити так, щоб ніхтоне залишився байдужим. Як це зробити, ми дізнаємося сьогодні на уроці виразного читання.

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Підготовка до виразного читання.Робота з текстом

1) Бесіда

-Який настрій передає автор у своєму вірші? (Бадьорий, впевнений, оптимістичний)

-Чи змінюється настрій ліричного героя протягом вірша? (Ні, він залишається таким самим.)

-В якому ритмі потрібно читати цей вірш? (У середньому темпі, не швидкой не повільно)

-Яке почуття хотів передати у поезії автор? (Впевненість у своїх переконаннях, прагнення змінити життя інших людей)

Висновки.Завдання читача — передати почуття гордості поета за справжніхчоловіків, прагнення автора — переконати слухача у справедливості своїх ідеалів, допускаючи навіть категоричність у висловленні своєї думки, ствердитиоптимістичний погляд на майбутнє.

Читати треба енергійно, бадьоро, впевнено.

2)Складання партитури 1-ї строфи вірша

підвищення голосу

пониження голосу

__ — логічний наголос

|| — коротка пауза

||| — довга пауза

перенесення паузи на наступний рядок

шандор петефі вірші


3) Подальше складання партитури

2. Виразне читання поезії за складеною партитурою

Коментар.Учні уважно слухають виступи однокласників, висловлюютьпропозиції щодо якості декламації. Можна залучити школярів до оцінюваннячитання однокласників (учитель враховує аргументовану точку зору учнів),уміння по-своєму «бачити» вірш і показувати це.

Можна запропонувати зіграти «образ» у вірші. Для цього підготувати елементи костюма, декорації. Наприклад,читатипоезію можна з імпровізованимвогнем (Прометей), з водою чи мечем (Геракл), з прапором (борці за свободу), зіштурвалом (Дік Сенд). Інші учні будуть відгадувати ім’я героя.

IV. Підбиття підсумків уроку

«Мікрофон»

Продовжте речення:

-Сьогодні на уроці я навчився (-лась)… .

-Мені найбільше спободалось… .

-Було цікаво (нецікаво, важко, легко)…

V.Домашнє завдання

Вивчити вірш Ш. Петефі «Коли ти муж…» напам’ять.Розпочати читати роман Р.Стівенсона «Острів скарбів».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]