Новаторство драматурга Генріка Ібсена, художні особливості його твору «Ляльковий дім»

Мета: повторити й узагальнити вивчене, допомогти учнямусвідомити новаторські риси у творчості драматурга,художні особливості п’єси; розвивати аналітичне, образне мислення, уміння висловлювати свої думки татолерантно їх відстоювати, наводячи цитати й приклади з тексту; виховувати повагу до людської гідності,прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації донього.

Т ип уроку: систематизація й узагальнення вивченого.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь.«Чоловік і жінка, немов цар і цариця, увінчані кожен своєю короною. І він, і вона правлять своїм світом посеред родулюдського. У кожного з них — свої особливі права. Чоловік — цезовнішній бік світу, а жінка — внутрішній, прихований; чоловікзавойовує і підкоряє, а жінка як невичерпне підземне джерело, якедає силу дереву життя», — говорив мудрець Еліягу Кі. Ми можемоіз цим погоджуватися чи не погоджуватися, але всі, напевне, визнають ту істину, що чоловік і жінка — рівноправні представники роду людського, які не можуть обійтися одне без одного. Томунесправедливо, коли хтось когось уважає істотою нижчого сорту,рангу. Це довела ібсенівська героїня Нора, яка, не зважаючи натрадиції та існуючу мораль, різко виступила проти приниження їїособистості. «Ляльковий дім» їй не підійшов. Про це та багато іншого — сьогодні на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Повторення, систематизація й узагальнення вивченого

1. Повідомлення вчителя (або учня) про прототип Нори

—В образу Нори є цілком реальний прототип. Це дансько-норвезька письменниця Лаура Кілер (1849–1932).Під впливомібсенівської п’єси «Бранд» 19-річна дівчина написала книжку«ДочкиБранда», яка вийшла 1869 року під псевдонімом.Ібсенпознайомився з Лаурою і порадив їй зайнятися літературою; міжними зав’язалася дружба.Лаура одружилася з любові, але її неврівноважений чоловік болісно сприймав нестачу грошей. Дружина намагалася захиститийого від матеріальних проблем і, коли він захворів, звернулася подопомогу до свого багатого батька, однак той відмовив дочці. Тодівона, таємно від усіх, позичила гроші в одному з норвезьких банків, а поручився за неї впливовий друг. Коли не стало й цих грошей, Лаура позичила знову, але не змогла повернути борг вчасно.У відчаї жінка хотіла видати фальшивий вексель, та вчасно схаменулася. Згодом про все довідався чоловік, який спочатку співчував Лаурі, а потім під впливом родичів, друзів та знайомих різкозмінив ставлення до дружини й почав вимагати розлучення. Дітейу неї відібрали, а її оголосили психічно хворою. (Пізніше, на прохання чоловіка, Лаура повернулася і в сім’ю, і в літературу.)

Нора і Лаура мають багато спільного, але є й істотна різниця:Нора сама йде з дому, сама протиставляє себе суспільству — це їїсвідоме рішення.

2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

ŠŠЯкі повороти сюжету можливі (інші ситуації, відмінні від авторської)?

3. Творча робота. Розробка нових сюжетних ліній п’єси«Ляльковий дім» (у парах)

4. Розв’язання проблемних питань та завдань

·ŠŠУ чому полягає символічність назви п’єси Г. Ібсена «Ляльковийдім»?

·ŠŠРозшифруйте ланцюжок «дочка → лялька-жінка → людина-борець».

·ŠŠДоведіть, що «Ляльковий дім» — соціально-психологічна драма.

·ŠŠВизначте риси «нової драми».

5. Слово вчителя

—Внесок Г. Ібсена в розвиток театру надзвичайно вагомийі розмаїтий, тож не дивно, що під його впливом перебували якпредставники соціально-критичного театру (Г. Гауптман, Б. Шоу,Д. Голсуорсі), так і драматурги-символісти (М. Метерлінк). Виникнавіть термін «ібсенізм».Проте Ібсен став новатором не лише в драматургії. Він був сміливим мислителем, який не боявся переоцінювати загальновизнані ідеали.М. Бердяєв, відомийросійський філософ, підкреслюваврадикалізм і максималізм його сумнівів: «Ібсен із геніальною гостротою відчув і поставив проблему особистої долі та проблему конфлікту творчості й життя».Цілком закономірно, що ім’я Ібсена завжди згадують поряд з іншими володарями думок і порушникамиспокою того часу.

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до бесіди з позакласного читання; підготуватиповідомлення (індивідуально)про сценічну історію п’єси; прочитати п’єсу А. П. Чехова «Вишневий сад».

V. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Закінчіть речення:

·Я зрозумів (зрозуміла)…

·Сімейне щастя в родині Хельмерів, на мою думку, не склалосятому, що…

·Новаторство Ібсена полягає в тому…


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]