Своєрідність світобачення та його художнє втілення в оповіданні Франца Кафки «Перевтілення»

Мета: допомогти учням усвідомити зміст, ідейно-художні особливості оповідання Ф. Кафки та його стилю; розвивати навички роботи з текстом, удосконалювати вміння учнів формулювати та обґрунтовувати своє ставлення до прочитаного; сприяти вихованню найкращих моральних якостей.

Обладнання: портрет письменника, його власні малюнки, таблиця «Грегор Замза», видання твору. (Ф. Кафка категорично заборонив робити ілюстрації до твору.)

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

— Відомий французький драматург ХХ ст.Ежен Йонеско писав: «Я відкрив Кафку доволі пізно. Перше, що я прочитав (це було "Перевтілення”), вразило мене… Я тільки відчував за всім цим щось жахливе, що може статися з кожним із нас, хоч це й представлено в цілком ірреальній формі… я зрозумів, що кожен із нас може стати чудовиськом, що в кожному з нас причаїлася така можливість. Чудовисько здатне вилізти назовні в будь-який момент. І тоді з нами відбудеться перевтілення. Інакше кажучи, чудовисько, що причаїлося всередині нас, здатне перемогти. Адже людська юрба, цілі нації періодично втрачають людську подобу: війни, повстання, погроми, різанина, колективні злочини, диктатура, репресії. І це частина тих форм, у яких виявляється наша потворність…»Про ці проблеми ми й поговоримо на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

·ŠŠРозкажіть про кафкіанський світ, життя, переконання і творчість письменника.

·ŠŠПоясніть зізнання Кафки: «…Я живу у своїй родині більш чужий, аніж найчужіший».

IV. Формування вмінь і навичок

1. Евристична бесіда за змістом твору

·ŠŠГрегор Замза — головний герой твору. Що з ним трапилося?

·ŠŠЩо вражає в його перевтіленні? (У душі залишився людиною, яка мислить, страждає.)

·ŠŠЯк ми дізнаємося про події у творі? (Через передачу думок самого героя, фіксацію потоку свідомості)

·ŠŠКим був Грегор до перетворення?

·ŠŠЯкий це тип людини, на ваш погляд? («Маленької» людини, сірої, непримітної)

·ŠŠЯк ставився Грегор до своєї родини, що він для неї робив?

·ŠŠА як поставилися до Грегора його рідні? Як змінювалися їхні стосунки з часом? (Грегор усе більше турбувався, переживавза сім’ю, а його рідні все більше його ненавиділи, бо він їх обтяжував.)

·ŠŠЩо спонукає Грегора піти з життя?

·ŠŠЩо, на ваш погляд, найстрашніше у творі? (Ніхто з близьких не співчуває нещасному.)

·ŠŠЧи мав герой шанси на спасіння? (У казці — так, у творі Кафки — ні, бо героя оточують байдужі, жорстокі люди.)

·ŠŠУ чому суть іронії письменника? Чи зменшує вона трагічну силу страждань Грегора? («Комаха» бореться за суто людськіпривілеї: духовне життя, соціальний статус, власнугідність. Це надає комічної тональності боротьбі. Але іронія поєднана з глибоким трагізмом у зображенні людського існування.)

2. Спостереження над текстом новели

Бесіда

·ŠŠЯка головна метафора твору?(Перетворення людини на комаху, чудовисько)

·ŠŠЧому автор зберігає розміри людського тіла героя після перевтілення?(Величина тіла — величина душі. Пригніченість, зневіра, відчай, зацькованість — це від комахи; розуміння близьких, любов до них, спогади дитинства, юності — це від людини. Залишаючи Грегорові розмір тіла людини, Кафка ніби дає шанс йому на повернення до колишнього стану, яке могло б, напевне, статися завдяки любові й терпінню ближніх, але не сталося. У жорстокому світі самотня людина-комаха приречена на загибель.)

·ŠŠЯкі художні деталі використовуються у творі? Поясніть їхню роль.(Позолочена рамка на малюнку дами — фальш світу, що про нього мріє герой; висока конторка, на якій сидить шеф, — символ влади та відстані між начальником та підлеглим; гігантська багатоніжка із кволими лапками — німий відчай зрадженого життя та ін.)

·ŠŠУ чому полягає притчевість новели?(Ця новела — засторога від жорстокості, бездушності, нетерпимості та байдужості.)

3. Визначення ролі деталей в оповіданні (у групах)

·Завдання для 1-ї групи.Дібрати цитати про інтер’єр, який оточує Грегора, зробити висновки.

·Завдання для 2-ї групи.Визначити, які кольори зустрічаються у творі, які переважають; пояснити їхнє символічне значення.

·Завдання для 3-ї групи.Визначити роль музики у творі.

4. Колективна характеристика головного героя Грегора Замзи

·Комівояжер Грегор Замза з невідомих причин перетворився на комаху. Він сприйняв своє перевтілення покірно, мислить і відчуває, як людина й прагне це довести родичам.

·Покірний Грегор-комаха збунтувався, коли з його кімнати почали виносити меблі. Він намагався захистити власне право на людське існування й гідність, але зазнав поразки.

·Почувши гру сестри на скрипці, Грегор покинув своє сховище, щоб показати, що він зберіг здатність відчувати музику, прекрасне. Але родина сприймає його дії вороже

Риси характеру: Працьовитий, сумлінний, відповідальний, турбується про родину, має гідність, покірний, чутливий до прекрасного

Висновки. Грегор Замза — «маленька людина», безсила перед жорстокістю світу і його абсурдністю, але до кінця зберігає шляхетність, гідність та інші найкращі людські якості.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Моделювання ситуації (у групах)

ŠŠСтворіть модель долі сучасної людини, яка опинилась у ситуації, що нагадує символічну картину перевтілення в новелі Ф. Кафки. (Хворий на СНІД чи іншу невиліковну заразну хворобу;людина з алкогольною, наркотичною чи ігровою залежністютощо)

VI. Домашнє завдання

Знати зміст оповідання Кафки «Перевтілення». Уміти його аналізувати.

Визначити й записати риси індивідуального стилю письменника.

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

·Найбільше мене вразило…

·Я вважаю ситуацію з «перевтіленням»…


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]