Любов і дружба в казці-притчі А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

Мета: продовжити читання казки; розкрити поняття «любов» і «дружба» й те, як їх розуміють герої казки та учні; розгадувати загадки героїв казки; виховувати повагу до справжніх життєвих цінностей.

Обладнання: епіграфи (на дошці).

Тип уроку: вдосконалення вмінь, навичок.

Добре, якщо є друг, навіть якщо

треба померти.

А. де Сент-Екзюпері

Любити — це не означає дивитися

одне на одного, любити означає

дивитися в одному напрямі.

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

— Антуан де Сент-Екзюпері в душі назавжди залишився дитиною. У своєму житті він здійснив чимало таких вчинків, які викликають і подив, і захоплення.

Коли його друг Гійоме розбився в Кордильєрах, він день за днем кружляв на своєму літакові над мертвими гірськими верхівками, сягаючи самого дна льодяних ущелин.

— Лежачи в снігу, я тебе бачив, але ти мене не помічав,— говорив потім дивом урятований Гійоме.

— Як же ти міг знати, що це я тебе шукаю?

— Хто б ще відважився літати так низько у цих горах? — відповів Гійоме.

Які риси характеру притаманні Екзюпері? (Мужність, сміливість, відповідальність, чуйність, доброта…)

Як ви гадаєте, чи був письменник справжнім другом, чи вмів він любити? (Так, бо він прагнув прийти на допомогу іншим людям, проявляв чуйністьі доброту.)

II. Вивчення нового матеріалу

1. «Продовжте речення»

Який зміст ви вкладаєте в словадружба, любов? Що означає для вас дружити, любити?

Дружити — це… (допомагати, ділитися, підтримувати, цікавитися…)

Любити — це… (піклуватися, радіти, співчувати…)

2. Робота з епіграфами

Поясніть значення епіграфів до уроку. Чи погоджуєтесь ви з цими думками?

3. Робота з текстом

1) Читання за особами розділів XVII, XX

Що означають слова змії:«Я можу віднести тебе далі, ніж будь-який корабель?»(Змія — невелика істота, але могутня, тому що може позбавитижиття кого завгодно. Вона співчуває Маленькому принцу, але пропонуєйому свою «допомогу» на той випадок, якщо вона йому знадобиться.)

Як ви розумієте слова змії:«Серед людей теж самотньо»?(Можна почуватися самотньо навіть у натовпі людей, якщо не маєш друзів, однодумців, близьких за духом людей. Яскравий приклад — оповідач, якому було самотньо у світі дорослих і який зустрів духовно споріднену душу в пустелі, за тисячі миль від людського житла.)

Чому заплакав Маленький принц, побачивши троянди на Землі? (Тільки тепер він дізнався, що його квітка — звичайна троянда, а не виняткова, загадкова рослина, подібної до якої немає у Всесвіті.)

2) Читання за особами розділу XXI

Що означає «приручити»? Чи ви кого-небудь приручали? («Приручити» означає відчувати сильну прихильність до когось, ніжність, любов, почуття відповідальності.)

Як зміниться життя Лиса після приручення?(«Якщо ти мене приручиш, моє життя немов сонцем освітиться. Твої кроки я буду відрізняти від тисячі інших.Почувши кроки людей, я завжди тікаю і ховаюсь. Та твоя хода покличе мене, мов музика, і я вийду зі своєї схованки. І ще — дивись! Бачиш, он там, у полях, колоситься пшениця? Я не їм хліба. Колосся мені не потрібне. Поля пшениці мені ні про що не говорять. І це сумно. А ти маєш золоте волосся. І як чудово буде, коли ти мене приручиш!Золота пшениця буде нагадувати мені про тебе. І я полюблю шелест колосся від вітру…»)

У чому суть діалогу Маленького принца і Лиса?

«Настав час прощання.

— Я буду плакати за тобою,— зітхнув Лис.

— Ти сам винний,— сказав Маленький принц.

— Я не хотів, щоб тобі було боляче, ти сам побажав, щоб я тебе приручив…

— Так, звісно,— сказав Лис.

— Але ти будеш плакати!

— Так, звісно.

— Отже, тобі від цього погано.

— Ні, мені добре,— заперечив Лис.

— Пригадай, що я говорив про золоте колосся».

(Лис буде страждати від розлуки з Маленьким принцом. Але ж ще гірше для нього було б не мати друга взагалі. Лис буде згадувати про Маленького принца, дивлячись на золоте колосся пшениці, і пам’ятати, що колись у нього був друг, який його приручив.)

Які секрети відкриває Лис Маленькому принцові?(«Бачить одне лиш серце. Найголовнішого очима не побачиш»;«Ти назавжди відповідальний за всіх, кого приручив».)

Як ви розумієте ці слова? (Треба довіряти своєму серцеві, діяти, як воно підказує. Відчувати відповідальність за людей, які стали тобі близькими, піклуватися про них, підтримувати в складних життєвих ситуаціях. Слово «назавжди» в Екзюпері підкреслює неможливість зради, розриву стосунків між близькими людьми. Так повинно бути, на думку письменника. Так не завжди буває, на жаль. Чи не тому так багато нещасних людей у світі?)

Чи зрозумів хлопчик слова Лиса? (Так, він повертається додому, щоб зберегти свою квітку, бо вона — єдина й неповторна, хоча й дуже схожа на всі інші троянди.«Ви красиві, але пусті. Заради вас не захочеться померти… Мені вона одна дорожча.Це її, а не вас я поливав кожного дня. Її, а не вас накривав скляним ковпаком… Я слухав, як вона жалілася і як вихвалялася, я прислухався до неї, навіть, коли вона замовкла. Вона — моя».)

У чому суть алегоричного образу Лиса? (Лис — друг)

III. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія

Що зрозумів і чого навчився Маленький принц під час перебування на Землі?(Він зрозумів, що таке справжня дружба і любов; почав цінувати своювередливу, але прекрасну Троянду; знайшов на Землі друзів — Лиса тальотчика.)

IV.Домашнє завдання

Дочитати казку А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]