Казка як жанр фольклору. Різновиди казок

Мета: ознайомити з поняттям казки як жанру фольклору, різновидами казок, їх виконанням та особливостями; розвивати інтерес до читання казок, зв’язне мовлення учнів, уміння висловлювати й обґрунтовувати власну думку; виховувати прагнення до пізнання, самовдосконалення.

Обладнання: збірки казок народів світу, ілюстрації до них; таблиця «Різновиди казок».

Теорія літератури: народна казка, її різновиди.

Хід уроку

1. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Навряд чи знайдеться серед нас хтось, хто б не любив слухати казки, читати їх, мріяти про чарівні речі, казкові пригоди й дива. Лише на перший погляд, казка — забава й розвага для малечі. Але й дорослі можуть знайти в народних казках багато повчального для себе, у чому ми переконаємося, ближче

познайомившись із цим видом усної народної творчості.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

1. Евристична бесіда

Який твір називається казкою?

Які казки ви вчили в початкових класах або читали самостійно?

Про що найчастіше розповідається в казках?

Яка ваша улюблена казка? Чому?

2. Дайте відповідь на жартівливі запитання

В якій народній казці хитрий та незалежний герой від усіх утік, а перехитрила його лише Лисиця? («Колобок»)

В якій казці розповідається про овоч, що виріс дуже великим і цим завдав

багато клопоту господарям? («Ріпка»)

В якій казці свійський птах залагодив шкоду, вчинену домашнім гризуном

і збагатив своїх господарів? («Курочка Ряба»)

В якій казці піч слугувала героєві засобом для здійснення поїздки? («За щучим велінням»)

Яка із земноводних тварин у казці мала титул царівни? («Царівна-Жаба»)

IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

1. Самостійне читання (або читання вголос) статті підручника

про народну казку

2. Запис визначення казки до літературознавчих словничків

3. Складання таблиці про види казок із наведенням прикладів

(див. наступну сторінку)

4. Слово вчителя

— Казки про тварин уважаються найдавнішими, бо раніше люди жили серед

природи, тож їх існування часто залежало від вдалого чи невдалого полювання

на диких тварин. Інколи тварин навіть обожнювали, складали про них легенди

й казки. Наприклад, чимало казок складено різними народами про лисицю.


казка як жанр фольклору

Запис до літературознавчих словничків

Мандрівні сюжети —це спільні, однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Звірі в казках часто уособлювали людські

типи й риси.

Так, Вовк — часто жорстокий і грубий, Ведмідь — вайлуватий, неповороткий, Заєць — боягузливий, Лис — хитрий, Змія — підступна, Осел — упертий

тощо.

Алегорією, абоінакомовленням, називається такий художній прийом, коли

якийсь один узагальнений образ передається за допомогою іншого, конкретного.

5. Виразне читання індійської народної казки «Фарбований шакал»

(с. 25 за підручником Ю. І . Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко)

6. Обмін враженнями про твір

Чи сподобалася казка? Чим саме?

Герой казки негативний чи позитивний? Чи заслуговує він на співчуття?

Свою думку обґрунтуйте.

Які деталі вказують на те, що ця казка належить індійському народові?

7. Виразне читання розділу з «Роману про Ренара» — «Як Крук украв

у бабусі сир і як Ренар добув його від Крука» (с. 29–31 за підручником

Ю. І . Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко)

8. Евристична бесіда

До яких видів казок належать прочитані твори?

Які риси уособлюють Шакал, Лис?

З якими подібними казками ви вже знайомі?

Розгляньте ілюстрації підручника й відгадайте героїв.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прочитайте зашифрований вислів відомого російського казкаря П. Бажова

про значення казки (пропущені голосні звуки)

С т р к з к п т р б н . Н й б г т т г д р г г м н л г , к к р с н н н й з н д б т ь с п т м.

(Стара казка потрібна. У ній багато того дорогого минулого, яке корисне

нині й знадобиться потім.)

VI. Домашнє завдання

Доповнити прикладами таблицю «Види казок», прочитати самостійно за

підручником «Панчатантру», «Хто такий Лис Ренар» або інші розділи «Роману

про Ренара» за вибором (с. 22–35 за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; уроки Мудрого Папуги — за підручником Є. Волощук, с. 24–30).

Повідомлення

окремих учнів (переказ казок братів Грімм, див. урок № 6).

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити речення:

«Найцікавішим на уроці для мене було те…».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]