Г. К. Андерсен «Снігова королева». Велич краси людського серця

Мета: допомогти учням осягнути велич краси та сили людського серця, справжньої дружби; розвивати образне та логічне мислення, уміння визначати головний конфлікт казки та способи його розв’язання; розвивати уміння висловлювати власну думку, зіставляти фантастику й реальність; виховувати щирість, вірність у дружбі, почуття відповідальності за свої вчинки.

Обладнання: портрет письменника, різні видання казки «Снігова королева», ілюстрації художників до неї та учнівські роботи.

Теорія літератури: літературна казка, герої (образи, персонажі) художнього твору, реальне та фантастичне, смішне і сумне, антитеза.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— У казках добро традиційно асоціюється з красою, а зло — з потворністю.

Тому конфлікт (тобто зіткнення різних, часто протилежних сил, протиборство

героїв, понять і думок) між красивим і некрасивим цілком зрозумілий. Але в реальному житті часто буває так, що за зовнішньою красою прихована внутрішня

потворність. Саме такий конфлікт між красою справжньою та несправжньою

спостерігаємо в казці Андерсена «Снігова королева».

Розібратися в цьому, а також відкрити секрети художньої майстерності автора ми й спробуємо на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Пригадаємо маршрут Герди, яка шукала Кая. Заповніть схему назвами зупинок, які дівчинка робила під час подорожі.

Місто; річка; сад чарівниці; палац королівни; замок розбійників; хата фінки; хата лапландки; палац Снігової королеви.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

— Казка «Снігова королева» була улюбленою і для самого Г. К. Андерсена. Він згадував: «Із задоволенням писав свою останню казку "Снігова королева”. Я до того захопився нею, що вона, ніби танцюючи, вилилася на папері».

У дитинстві він дружив із дівчинкою Лісбет. «Із кухні був вихід на горище. Під

вікном горища, на водостічному жолобі, що знаходився між нашим і сусіднім

будинками, стояв ящик, набитий землею, у ньому росли цибуля і петрушка; це

був город моєї матері. Він і тепер ще цвіте в моїй казці "Снігова королева”»,—

розповідав у спогадах письменник. А ще вони з Лісбет, сидячи біля вікна, любили прикладати монетки до розмальованого морозом скла й дивитися на вулицю. Колись маленькому Гансові привиділися обриси льодяної жінки. Ось у його

творах реальне переплелося з чарівним.

2. Робота з таблицею (в парах)
Реальне

Життя міста;
бідність багатьох героїв казки;
побут сім’ї;
зміна пір року;
зимові розваги дітей;
побут принців та принцес (у Данії й до
цього часу є титул короля, королеви) 

Фантастичне

Троль, його учні;

чарівне дзеркало, що спотворює світ;
перетворення серця на крижину;
Снігова королева;
бабуся-чарівниця;
звірі, птахи, що говорять;
сни, що блукають у палаці;
сніжинки-кури

3. Виконання пошуково-дослідницьких завдань,

розв’язання проблемних питань

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

Хто є головною героїнею казки «Снігова королева» — Снігова королева чи

Герда? Чому?

Безперечно, і Герда, і Снігова королева — сильні особистості. У чому сила

кожної із них? Порівняйте їх, знайдіть спільне та відмінне.

порівняння снігової королеви і герди


Маленька розбійниця, побачивши Кая, сказала: «От, пройдисвіт!.. Не знаю,

чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу!»

Міні-диспут: «Чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти стільки

випробувань?»

• У казках Андерсена постійно йде боротьба між добром і злом, красою

і потворністю, живим і неживим, «гарячим» серцем та «крижаним». Це такий

літературний прийом, засіб, який називаєтьсяантитезою.

Запис до літературознавчих словничків

Антитеза— це протиставлення цілком різних життєвих явищ, понять, почуттів, думок чи характерів.

Антитеза надає творові більшої виразності, робить його напруженішим, динамічним.

Наведіть приклади антитези в казці Андерсена «Снігова королева». (Троль —

Бог, сніжинки — троянди, холодне — гаряче, Герда — Снігова королева та ін.)

4. Самостійна робота з підручником

Прочитайте статтю в підручнику про антитезу, дайте відповіді на питання.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Ознайомтеся з цим списком і скажіть, про що він свідчить:

Україна — О. Зуєв, мюзикл «Снігова королева»;

Україна — Г. Сасько, фортепіанна мініатюра «Крижаний танок Снігової королеви»;

Україна — Ж. Колодуб, балет «Снігова королева»;

Росія — Б. Астаф’єв, опера «Снігова королева»;

Росія — Д. Ледньов, опера «Снігова королева»;

Росія — М. Раухвергер, балет «Снігова королева».

(Це свідчить про велику популярність казки у світі мистецтва.)

VI. Домашнє завдання

Підготувати коротку інсценівку за одним із уривків із казки Андерсена «Снігова королева» (групами); характеристику улюбленого героя (кожен окремо).

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити речення:

«Хочу подякувати… (…учневі за цікаву думку, учителеві, казкареві та ін.)».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]