Багатство людської душі, краса і щирість людських почуттів у «Книзі пісень» Петрарки

Мета: проаналізувати сонети з «Книги пісень»; працювати над виразним читанням поезій напам’ять; пояснювати вибір сонета; розвивати навички публічного виступу, виховувати критичне ставлення до людських недоліків.

Обладнання:збірка сонетів Петрарки «Канцьонєре»; кросворд.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

1.Кросворд «навпаки».

кросворд петрарка

Завдання:придумати запитання до слів у кросворді.

Відповіді:

1) Місто, у якому вивчав право в університеті Петрарка.

2) Ліричний вірш, що складається із 14 рядків: двох чотиривіршів та

двох тривіршів.

3) Місце, де був увінчаний Петрарка як поет та історик.

4) Місто, про відродження якого мріяв поет.

5) Жінка, на честь якої були написані вірші Петрарки.

6) Яким вінком був увінчаний поет?

7) Місто, в якому помер Петрарка.

8) Місто, в якому народився поет.

2. Читання учнями сонетів Петрарки напам’ять.

Пояснення вибору саме цієї поезії.

II. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

1. Слово вчителя

— Вам уже відомо, щоголовна тема поезій Петрарки з «Книги пісень» — це оспівування кохання до Лаури. Але, окрім цих поезій, у збірці є ще й інші, присвячені темі патріотизму, поета і поезії, недосконалості людської натури.Ми б збіднили власне уявлення про творчість Петрарки, якби не звернули уваги на інші його сонети.


2. Читання та аналіз сонетів

СОНЕТ № 7

Обжорство, леность мысли, праздный дух

Погубят в людях доброе начало:

На свете добродетелей не стало,

И к голосу природы смертный глух.

На небе свет благих светил потух —

И жизнь былую форму потеряла,

И среди нас на удивленье мало

Таких, в ком песен не скудеет дух.

«Мечтать о лавре? Миру поклоняться?

От философии протянешь ноги!» —

Стяжателей не умолкает хор.

С тобой, мой друг, не многим по дороге:

Тем паче должен ты стези держаться

Достойной, как держался до сих пор.

Запитання:

-Які людські недоліки критикує поет у сонеті?

-Якими словами описує автор недосконалість людського суспільства?

-Що радить своєму другові, читачеві поет?

(«С тобой, мой друг, не многим по дороге:

Тем паче должен ты стези держаться

Достойной, как держался до сих пор».)

-А як вважаєте ви?

«Чи варто плекати у собі чесноти, вчитися, працювати над собою, коли інші не поділяють такої точки зору?»


Метод ПРЕС

1. Я вважаю... (позиція).

2. Тому, що... (пояснення).

3. Наприклад,... (докази, аргументи).

4. І тому... (висновок).

СОНЕТ № 1

Вы, внемлющие в звуках строф моих

Томлениям, что сердце мне терзали

В те дни, как отрасти юность волновали

И я еще не знал забот иных,—

Пусть пестрый мой, волнующийся стих,

Дитя слепых надежд слепой печали,

Найдет у тех, кто то же испытали,

Дань жалости, а не попреков злых!

Ведь понял я: давно меня народ

За суету обрек на поношенье,

Да я и сам собою устыжен.

Таков итог тщеславья и забот:

Раскаянье, да стыд, да разуменье,

Что все соблазны мира — краткий сон.

Запитання:

-В якому віці, на вашу думку, поет написав цей сонет? (У зрілому віці, бо поет згадує юність, що промайнула.)

-Якими словами поет згадує свою юність?

(«Томлениям, что сердце мне терзали

В те дни, как страсти юность волновали

И я еще не знал забот иных».)

-Назвіть художні засоби, які використовує автор для створення образу свого вірша? (Епітети — «пестрый, волнующийся стих», метафору — «дитя слепых надежд, слепой печали».)

-Якого висновку доходить поет?(«Что все соблазны мира — краткий сон».)

-Чому Петрарка саме цей сонет вирішив зробити першим у збірці«Канцоньєре»? (Цей сонет — звертання до читачів, в якому авторвіддає на розсуд шанувальників його творчості плід своєї багаторічноїпраці. Поет сподівається, що його вірші знайдуть відгук у душах читачів, свідомо принижує свої достоїнства, демонструючи лише у кінцісонета особисту життєву мудрість.)


III. Підсумок уроку

«Продовжте речення»

-«Петрарку вважають поетом-гуманістом, тому що...»

-«Головні теми "Книги пісень”» — це...

-«Сонет — це...»

IV.Домашнє завдання

Розпочати читання роману Сервантеса «Дон Кіхот» (I ч.).


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]