І. Крилов — видатний російський поет-байкар

Мета: зацікавити учнів біографією байкаря І. Крилова; працюватинад виразним читанням байок; розвивати навички аналізу літературного твору, уміння зіставляти байки Езопа і Крилова;виховувати прагнення до високих моральних цінностей.

Обладнання: портрет І. Крилова; збірка байок поета; ілюстрації до байок

«Вовк і Ягня», «Ворона і Лисиця».

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Докладний переказ байки Ж. де Лафонтена «Зачумлені звірі».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Знайомство з біографією І. Крилова (1769–1844)Слово вчителя

2.Читання і аналіз байки І. Крилова «Вовк і Ягня»1) Читання байки вчителем

-Яке враження справила на вас байка?

-Що вразило в байці «Вовк і Ягня»?

2) Читання байки за особами

Бесіда

-З яких частин складається байка? Як вони називаються?

-У чому особливість моралі цієї байки в порівнянні з байками Езопа?

-Які епітети використовує поет, щоб описати Вовка та Ягня?

епітети вовк та ягня крилов


-Як звертаються герої один до одного?

-Які звинувачення на адресу Ягняти висуває Вовк?

-Доведіть, що ці звинувачення безпідставні.

-Напишіть промову адвоката, який захищає Ягня.

3) Робота над схемою

Які риси характеру уособлюють образи Вовка та Ягня?

Які риси характеру уособлюють образи Вовка та Ягня?


В образі Ягняти зосереджені позитивні риси, а в образі Вовка — негативні.

Парадокс: позитивний герой страждає, а негативний живе далі, ніби нічого не

трапилося. Чому?(«У сильного безсилий винен»: сила втілює владу, гроші, соціальний стан.)

Крилов указує на поширеність подібного явища: «Тому в історії ми темряву

прикладів чуємо». Чи відомі вам приклади з життя, що підтверджують слова

великого байкаря?

3. Порівняння байок Езопа і Крилова

І. А. Крилов часто запозичував сюжети для байок в Езопа і Лафонтена, але

при цьому докорінно змінював деякі моменти, створював нові літературні твори.

-Знайдіть подібність у сюжетах байок.

-Що нового привніс в байку російський поет?

4. Читання й аналіз байки «Ворона та Лисиця»1) Інсценування байки підготовленими учнями

-Прочитайте мораль байки.

-Що означають словалесть, лестить(«лестощі», «лестити»)? Чим відрізняються слова «лестощі» і «комплімент»?

Звернеімося до «Великого тлумачного словника сучасної українськоїмови».

Лестощі— лицемірне, нещире вихваляння.

Лестити— лицемірно, нещиро вихваляти кого-, що-небудь.

Комплімент— приємні люб’язні слова.

Висновок.Лестощі й комплімент — різні поняття. Компліменти говорять,

маючи намір зробити щось приємне для людини, а лестощі — щоб використати

людину в корисливих цілях.

2)Бесіда

-Як ви думаєте, чому підлесник «завжди знайде куточок в серці»? (Людині

хочеться вірити, що вона дійсно така хороша, як їй про це говорять; їй приємно чути похвали.)

-Чим небезпечні лестощі? (Лестощі небезпечні своєю нещирістю, про що людина, яку вихваляють, може не здогадуватися. Крім того, підлесник лише використовує іншу людину у своїх інтересах: щира дружба і симпатія підміняються хибними, фальшивими взаєминами.)

-Які людські вади висміює автор в образах Лисиці і Ворони? (Ворона — наївна і довірлива, не вміє оцінити себе об’єктивно (адже яка з неї співачка!),

дурнувата; Лисиця — хитра, улеслива, корислива.)

-Які фрази із цієї байки стали крилатими?(«Заспівай, свєтік, не соромся»,

«Від радості в зобу дихання сперло», «Вже скільки разів твердили світу,

що лестощі гидкі, шкідливі»)

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда

-Що ви знаєте про російського баснописця І. А. Крилова?

-Проти яких людських пороків і суспільних вад спрямована байка «Вовкі Я гня»?

-Чого вчить байка «Ворона і Лисиця»?

V. Домашнє завдання

Довести, що твори «Вовк і Ягня», «Ворона і Лисиця» є байками (усно).


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]