Роман «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо» гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці

Мета: вчити характеризувати літературного героя, брати участь у дискусії, аналізувати вчинки героя, виховувати розуміння ролі праці у житті людини.

Обладнання: ілюстрації до роману, створені учнями, вислови про працю.

Тип уроку: комбінований.

Праця облагороджує людину.

В. БєлінськийДоки людина не здається, вона

сильніша за свою долю.

Е. РемаркХід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

—Роман Д. Дефо «Робінзон Крузо» в Англії до кінця XVIII ст. витримав майже 700 видань і був перекладений майже всіма європейськими мовами.Учому ж секрет такої популярності цієї книги? Можливо, цьому сприяв образ головного героя, якого давно вже полюбили дорослі і діти.

ІІ. Робота над темою уроку

1. Евристична бесіда

— Минулого уроку ми обговорювали пригоди Р. Крузо. Які риси характеру допомогли йому гідно пережити всі випробування? (Авантюризм (зновуу море…), сміливість (порятунок з корабля, спасіння П’ятниці), кмітливість (втеча з рабства).)

Авантюризм— пошук пригод.

— Пригадаємо, що потрібно було зробити героєві, щоб вижити на острові. (Забезпечити себе їжею, житлом, убезпечитись від усіляких неприємних несподіванок)

Робінзонові пощастило перевезти багато необхідних речей з корабля на острів. Але потрібно було ще чимало зробити власними руками. Які речі герой зробив сам?

Відгадайте слова.

2. Перевірка домашнього завдання

-Опишіть процес створення речей героєм.

-Про які риси характеру свідчать вчинки героя?

-Працелюбність (трудився кожного дня);

-наполегливість (42 дні робив лише 1 полицю для печери);

-старанність (прагнув зробити все якнайкраще).

-Пригадайте, чим займався Робінзон Крузо до життя на безлюдному острові. (Був комерсантом)

-Чи навчався він якогось ремесла? (Ні)

-Чи був він справжнім моряком? (Ні, він страждав на морську хворобу, нічого не вмів робити на кораблі і був звичайним пасажиром.)

Які ж уміння та навички були у героя до того, як він потрапив на острів,

і чого він навчився?

Висновки.Чи справедливий вислів Е. Ремарка? Так, Р. Крузо під час перебування на острові навчився робити багато того, чого не вмів раніше, завдяки своїй наполегливості, працелюбності та кмітливості. Ці риси допомогли йому забезпечувати себе усім необхідним місяцями й роками та виживати на безлюдному острові.

3. Бесіда

У ч и т е л ь. Відомо, що О. Селькірк, який перебував на острові лише 4 роки, майже розучився говорити. Герой Дефо, навпаки, самовдосконалився за час перебування на острові.

-Що допомагає Р. Крузо залишатися людиною? (Праця; ведення календаря; записи у щоденникові; розпорядок дня; читання Біблії; спілкування (з домашніми тваринами, папугами, П’ятницею).)

-Коли Робінзон починає розмірковувати про добро і зло? Зачитайте уривок.

(Ще на початку життя на острові, коли безнадія охоплює його)

Яких висновків доходить герой?

-В який момент герой відчуває потребу звернутися до Бога? (Коли він захворів)

-Які зміни сталися в житті Робінзона після цього?(Він почав молитися, повірив у Бога, навчав цього й П’ятницю.)

-Доведіть, що Робінзон залишився цивілізованою людиною. (Він урятував П’ятницю та моряків-англійців, не винищував дикунів-канібалів.)

Висновки.Життя на безлюдному острові сприяло розвиткові багатьох практичних умінь героя та його моральному вдосконаленню. До рис характеру Робінзона можна додати такі: терпіння, милосердя, поміркованість. Вислів В. Г. Бєлінського якнайкраще ілюструє ці зміни в характері героя: «Праця облагороджує людину».

4. Дискусія

У ч и т е л ь. Едуард Кук, свідок спасіння О. Селькірка, вважав, що у розповіді про цю пригоду не може бути нічого цікавого для людей. «Що ж у ній може бути цікавого для читача? Хіба це вчений, який у цілковитій самоті міг зробити видатне відкриття? Нічого подібного: це лише звичайний моряк, єдиним заняттям якого було відшукувати засоби для продовження життя протягом усього свого ув’язнення і співрозмовниками якого були лише кози».

Чи погоджуєтеся ви з цією думкою? (Відповіді учнів.)

Висновки.Робінзон — пересічна людина, яка не має виняткових здібностей, боїться смерті й хоче вижити. Проте його поведінка в екстремальній ситуації викликає повагу у читача, а самому героєві дає можливість не тільки вижити, але й зберегти при цьому людські якості.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

IV. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру «Якби я був Робінзоном», принести на урок 1 річ (якщо це можливо), яку б ти узяв із собою на безлюдний острів. Вміти пояснити свій вибір.

Індивідуальні завдання

1) Учням-«біологам» підготувати повідомлення про флору, фауну острова Робінзона.

2) Учням-«географам» скласти поради юним мандрівникам.

3) Учням-«історикам» підготувати розповідь про справжніх Робінзонів.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]