Твір Антона Павловича Чехова «Вишневий сад»

Мета: допомогти учням з’ясувати зміст, ідейно-художніособливості самостійно прочитаного твору; усвідомити особливості чеховських п’єс; розвивати навичкисамостійного читання, аналізу драматичних творів,висловлювання власних вражень і думок, їх обґрунтування, проведення паралелей із сучасністю; виховувати любов до книги, повагу до рідної домівки,Батьківщини, до свого коріння.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Тип уроку: бесіда з позакласного читання.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Одна художня книжка для розуміння історичнихпроцесів, розвитку людської свідомості може дати інколи більше,ніж томи історії.До таких творів належать драми А. П. Чехова.З однією із них ви ознайомилися самостійно, і вона, сподіваюся,доповнила ваш знання та враження про творчість видатного російського письменника, дала можливість зрозуміти, що за буденнимжиттям, яке показав Чехов, за складним і суперечливим духовним

світом персонажів криється доля цілого народу. Герої розуміють,що наближаються суспільні зміни, тільки ставляться до цього по-різному — зі смутком, острахом або зі сподіванням на краще.

«Прийшов час, насувається на всіх нас громада, готується велика, сильна буря, яка йде, наближається й незабаром струсить із нашого суспільства лінь, байдужість, упередженість до праці, гнилунудьгу»,— говорить один із героїв п’єси Чехова «Три сестри».Чимп’єса «Вишневий сад» приваблює не лише сучасних театралів, алей широкий загал читачів,спробуємо розібратися на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Робота над темою уроку

1. Переказ змісту п’єси «Вишневий сад» «ланцюжком»,складання «сюжетного ланцюжка»

2. Повідомлення учня (або вчителя) про сценічну історію п’єси

3. Слово вчителя

— А. П. Чехов довго не міг дібрати назву для своєї п’єси. Осьуривок зі спогадівК.Станіславського: «Мені пощастило спостерігати збоку за процесом створення Чеховимйого п’єси "Вишневийсад”.

— Слухайте, я ж знайшов чудову назву для п’єси. Чудову! — повідомив він…

— Яку?— захвилювався я.

— "Вишневий сад”,— і він зайшовся радісним сміхом.

Я не зрозумів причини його радості й не знайшов нічого особливого в назві.

— Слухайте, не "ВИшневий”, а "ВишнЕвий сад”,— оголосив він…

…Цього разу я зрозумів тонкість: "ВИшневий сад” — це діловий, комерційний сад, що дає прибуток. Такий сад потрібен і тепер.А "ВишнЕвий сад” прибутку не дає, він зберігає в собі й своїй квітучій білизні поезію колишнього панського життя. Такий сад ростеі квітне для примхи, для очей розпещених естетів. Шкода знищувати його, а треба, бо процес економічного розвитку країни цьогопотребує».

4. Складання анотації до твору А. П. Чехова «Вишневий сад»

5. Обмін враженнями про твір

6. Слово вчителя

— Цікаво, що до цього часу серед літературознавців та читачів точаться суперечки стосовно образів п’єси «Вишневий сад», їїжанру (сам автор назвав твір комедією, хоча цей твір скоріше трагікомедія).Це пов’язано з особливостями чеховської драматургії: у його п’єсах немає поділу на позитивних і негативних персонажів, головних та другорядних; дія більше стосується внутрішнього життя, аніж зовнішнього.

7. Аналітичне коментування

Завдання

Прокоментуйте уривок зі статті початку ХХ ст. «До снів»у журналі «Русская речь» і скажіть, як вона стосується теми, якуми розглядаємо.

«Ми розтринькали ту моральну енергію й силу, яку отрималивід наших предків у спадок… Ми так довго носилися з улюбленоюнами хандрою і нудьгою, що самі напустили туману на все довколаі, нарешті, перестали розуміти, за чим, власне, ми хандримо. Добазікалися до вподобаного слова «прострація, нестача сил» — і радіємо! І говоримо це, лежачи на дивані… Ми себе величаємо «виснаженими». Чим? Виснаженням як наслідком тривалої непосильної

праці? Ні, ніякої особливої праці не було… Чим же? Фразою! Жалюгідними словами! Ми отримали хронічний катар* душі…»

* Катар – запалення слизової оболонки якого-небудь органа.

8. Евристична бесіда, виконання завданьпошуково-дослідницького характеру (у парах)

·ŠŠНа які групи можна поділити персонажів п’єси «Вишневий сад»як представників різних часів?(Раневська, Гаєв, Фірс — минуле;Лопахін, Яша — теперішнє; Аня, Трофімов — майбутнє.)

·ŠŠЯк співвідносяться в п’єсі зовнішня і внутрішня дії? (Основнідії винесені за сцену —власне торги, життя Раневської та ін.,на сцені — лише переживання героїв через події.)

·ŠŠНаведіть приклади поєднання трагічного й комічного. (Гаєвіз його пишномовністю та практичною безпорадністю, Яшаз його нахабством, Фірс — добровільний раб, Раневська — щедра,розорюючи дітей, Єпіходов — суцільне нещастя та ін.)

·ŠŠОхарактеризувавши образи Раневської, Гаєва і Фірса, визначте,як Чехов трактує проблему історичного минулого Росії. (Героїживуть минулим, бачать у ньому лише хороше, неспроможніадаптуватися до дійсності й губляться перед нею.)

·ŠŠЧи дійсно Лопахін — переможець життя? Відповідь обґрунтуйте.

·ŠŠЯку роль у творі відведено образу Яші?

·ŠŠЧи можна назвати Петю Трофімова пророком майбутнього,тим, за ким це майбутнє? Чому?

·ŠŠКому з героїв ви найбільше симпатизуєте? Поясніть своюдумку.

9. Характеристика героїв п’єси через їхні портрети —«зовнішні» та «внутрішні»(психологічні)

Любов Андріївна Раневська

Зовнішнє

Внутрішнє

Безтурботна дворянка, яка старіє;витратила всі свої статки на коханця; не знає ціни грошам, живееодним днем

Нещасна жінка, яка втратила чоловіка, сина, батьківщину, маєток, не має змоги розлучитися з минулим; віддано кохає свого обранця, незважаючи на те що він підло використовує її та ін.

Єрмолай Олексійович Лопахін

Зовнішнє

Внутрішнє

Діловитий, енергійний підприємець; завзятий, азартний, розумний, здібний, працьовитий

Раб грошей; не здатен кохати;разом із тим людина з «душеюартиста» та ін.

10. Самостійна робота: запис висновків

Очікувані відповіді

Герої «Вишневого саду» страждають кожний окремо, один одного не розуміють і не можуть зрозуміти; добрі почуття, душевнаприхильність нікого не зігрівають, тому їхнє життя сіре, сумне і нещасливе; більшість героїв просто не здатні до корисної діяльності,яка бдопомагала іншим; вишневий сад — символічний образ.

IV. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про вплив ідей філософів на розвиток мистецтва (див.наступний урок).

V. Підсумки уроку

Урок № 6

Тема.Позакласне читання.Твір Антона Павловича Чехова«Вишневий сад»

Мета:допомогти учням з’ясувати зміст, ідейно-художніособливості самостійно прочитаного твору; усвідомити особливості чеховських п’єс; розвивати навичкисамостійного читання, аналізу драматичних творів,висловлювання власних вражень і думок, їх обґрунтування, проведення паралелей із сучасністю; виховувати любов до книги, повагу до рідної домівки,Батьківщини, до свого коріння.

Обладнання:портрет письменника, ілюстрації до твору.

Тип уроку:бесіда з позакласного читання.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Одна художня книжка для розуміння історичнихпроцесів, розвитку людської свідомості може дати інколи більше,ніж томи історії.До таких творів належать драми А. П. Чехова.З однією із них ви ознайомилися самостійно, і вона, сподіваюся,доповнила ваш знання та враження про творчість видатного російського письменника, дала можливість зрозуміти, що за буденнимжиттям, яке показав Чехов, за складним і суперечливим духовним

світом персонажів криється доля цілого народу. Герої розуміють,що наближаються суспільні зміни, тільки ставляться до цього по-різному — зі смутком, острахом або зі сподіванням на краще.

«Прийшов час, насувається на всіх нас громада, готується велика, сильна буря, яка йде, наближається й незабаром струсить із нашого суспільства лінь, байдужість, упередженість до праці, гнилунудьгу»,— говорить один із героїв п’єси Чехова «Три сестри».Чимп’єса «Вишневий сад» приваблює не лише сучасних театралів, алей широкий загал читачів,спробуємо розібратися на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Робота над темою уроку

1. Переказ змісту п’єси «Вишневий сад» «ланцюжком»,складання «сюжетного ланцюжка»

2. Повідомлення учня (або вчителя) про сценічну історію п’єси

3. Слово вчителя

— А. П. Чехов довго не міг дібрати назву для своєї п’єси. Осьуривок зі спогадівК.Станіславського: «Мені пощастило спостерігати збоку за процесом створення Чеховимйого п’єси "Вишневийсад”.

— Слухайте, я ж знайшов чудову назву для п’єси. Чудову! — повідомив він…

— Яку?— захвилювався я.

— "Вишневий сад”,— і він зайшовся радісним сміхом.

Я не зрозумів причини його радості й не знайшов нічого особливого в назві.

— Слухайте, не "ВИшневий”, а "ВишнЕвий сад”,— оголосив він…

…Цього разу я зрозумів тонкість: "ВИшневий сад” — це діловий, комерційний сад, що дає прибуток. Такий сад потрібен і тепер.А "ВишнЕвий сад” прибутку не дає, він зберігає в собі й своїй квітучій білизні поезію колишнього панського життя. Такий сад ростеі квітне для примхи, для очей розпещених естетів. Шкода знищувати його, а треба, бо процес економічного розвитку країни цьогопотребує».

4. Складання анотації до твору А. П. Чехова «Вишневий сад»

5. Обмін враженнями про твір

6. Слово вчителя

— Цікаво, що до цього часу серед літературознавців та читачів точаться суперечки стосовно образів п’єси «Вишневий сад», їїжанру (сам автор назвав твір комедією, хоча цей твір скоріше трагікомедія).Це пов’язано з особливостями чеховської драматургії: у його п’єсах немає поділу на позитивних і негативних персонажів, головних та другорядних; дія більше стосується внутрішнього життя, аніж зовнішнього.

7. Аналітичне коментування

Завдання

Прокоментуйте уривок зі статті початку ХХ ст. «До снів»у журналі «Русская речь» і скажіть, як вона стосується теми, якуми розглядаємо.

«Ми розтринькали ту моральну енергію й силу, яку отрималивід наших предків у спадок… Ми так довго носилися з улюбленоюнами хандрою і нудьгою, що самі напустили туману на все довколаі, нарешті, перестали розуміти, за чим, власне, ми хандримо. Добазікалися до вподобаного слова «прострація, нестача сил» — і радіємо! І говоримо це, лежачи на дивані… Ми себе величаємо «виснаженими». Чим? Виснаженням як наслідком тривалої непосильної

праці? Ні, ніякої особливої праці не було… Чим же? Фразою! Жалюгідними словами! Ми отримали хронічний катар* душі…»

* Катар – запалення слизової оболонки якого-небудь органа.

8. Евристична бесіда, виконання завданьпошуково-дослідницького характеру (у парах)

·ŠŠНа які групи можна поділити персонажів п’єси «Вишневий сад»як представників різних часів?(Раневська, Гаєв, Фірс — минуле;Лопахін, Яша — теперішнє; Аня, Трофімов — майбутнє.)

·ŠŠЯк співвідносяться в п’єсі зовнішня і внутрішня дії? (Основнідії винесені за сцену —власне торги, життя Раневської та ін.,на сцені — лише переживання героїв через події.)

·ŠŠНаведіть приклади поєднання трагічного й комічного. (Гаєвіз його пишномовністю та практичною безпорадністю, Яшаз його нахабством, Фірс — добровільний раб, Раневська — щедра,розорюючи дітей, Єпіходов — суцільне нещастя та ін.)

·ŠŠОхарактеризувавши образи Раневської, Гаєва і Фірса, визначте,як Чехов трактує проблему історичного минулого Росії. (Героїживуть минулим, бачать у ньому лише хороше, неспроможніадаптуватися до дійсності й губляться перед нею.)

·ŠŠЧи дійсно Лопахін — переможець життя? Відповідь обґрунтуйте.

·ŠŠЯку роль у творі відведено образу Яші?

·ŠŠЧи можна назвати Петю Трофімова пророком майбутнього,тим, за ким це майбутнє? Чому?

·ŠŠКому з героїв ви найбільше симпатизуєте? Поясніть своюдумку.

9. Характеристика героїв п’єси через їхні портрети —«зовнішні» та «внутрішні»(психологічні)

Любов Андріївна Раневська

Зовнішнє

Внутрішнє

Безтурботна дворянка, яка старіє;витратила всі свої статки на коханця; не знає ціни грошам, живееодним днем

Нещасна жінка, яка втратила чоловіка, сина, батьківщину, маєток, не має змоги розлучитися з минулим; віддано кохає свого обранця, незважаючи на те що він підло використовує її та ін.

Єрмолай Олексійович Лопахін

Зовнішнє

Внутрішнє

Діловитий, енергійний підприємець; завзятий, азартний, розумний, здібний, працьовитий

Раб грошей; не здатен кохати;разом із тим людина з «душеюартиста» та ін.

10. Самостійна робота: запис висновків

Очікувані відповіді

Герої «Вишневого саду» страждають кожний окремо, один одного не розуміють і не можуть зрозуміти; добрі почуття, душевнаприхильність нікого не зігрівають, тому їхнє життя сіре, сумне і нещасливе; більшість героїв просто не здатні до корисної діяльності,яка бдопомагала іншим; вишневий сад — символічний образ.

IV. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про вплив ідей філософів на розвиток мистецтва (див.наступний урок).

V. Підсумки уроку


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]