Реальне та фантастичне у повісті «Різдвяна пісня у прозі»

Мета: з’ясувати функцію фантастичних елементів у повісті, зробити висновки про щасливий фінал як особливість «різдвяного» оповідання; визначити особливості композиції твору; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати високі моральні якості.

Обладнання: схеми, тексти повісті.

Тип уроку:комбінований.

Народ полюбляє щасливі фінали не через

слащавий оптимізм — в ньому ще жива стара

мрія про перемогу над драконом, про торжество

обранця небес.

Г. Честертон

Хід уроку

І. Оголошення теми і мети уроку

ІІ. Узагальнення й систематизація знань

1. Словникова робота

Фантастика— не існуюче в дійсності, створене фантазією, уявою.

Композиція— побудова, розташування і взаємозв’язок всіх частин твору.

2. Робота з текстом

-Знайдіть у тексті повісті описи трьох Духів. Зачитайте їх.Як ви гадаєте, чому Духи виглядають саме так? (Дух Минулого Різдва схожий на дитину і має в собі джерело незгасимого, яскравого світла — можливо, це те найкраще, що є в людях у дитинстві і що вони з часом стараннопрагнуть приховати.Дух Нинішнього Різдва — життєрадісний, сильний, веселий. З усіх трьохДухів він — найенергійніший і найприємніший. Можливо, тому, що це Різдво — його, і Скрудж може змінитися на краще саме нині.Дух Майбутнього Різдва — найпохмуріша постать, невизначена, мовчазна. Він має такий вигляд, очевидно, через те, що нічого приємного показатиСкруджу не зможе. Смерть, зрада, радість людейчерез його загибель — всеце вражає і разом з тим зцілює душу героя.)

-Чи можна назвати образи Духів фантастичними?

-Навіщо автор використовує ці образи у творі? (Фантастичні образи трьох

Духів Різдва покликані змусити душу Скруджа здригнутися, перетворити людиноненависника на людинолюбця.)

-Які ще елементи фантастики використовує Діккенс у повісті? (Подорожу просторі й часі; образи привидів.)

Зачитайте цитати.

Висновки. Функція фантастичних елементів у творі

У «різдвяних» творах традиційно використовуються надприродні образи вихідців з того світу, грішників, приречених на вічні муки: «…до Скруджа донеслися якісь незрозумілі звуки: неясні і безладні, але невимовно жалібні плачі і стони, тяжкі зітхання розкаяння і гіркого жалю. Він побачив безліч привидів. З жалібними криками вони неспокійно носилися у повітрі туди і сюди, й усі, як і дух Марлі, були у ланцюгах». Надприродний світ, щостривожив Скруджа в Святвечір, був покликанийне стільки налякати, скільки попередити про наслідки грішного життя, життябез Бога у серці.

Лише фантастична подорож у часі і просторі могла так сильно вплинути нагероя, чия душа зачерствіла.

-У чому полягає реалістичність «Різдвяної пісні у прозі»? (В описі деталейпобуту, зображенні суспільного устрою Англії, наслідків недосконалостіцього устрою, що проявляється у соціальному розшаруванні суспільства,в якому люди мало не вмирають з голоду.)3. Робота з епіграфом

-Прочитайте вислів Г. Честертона, автора однієї з найкращих книг проДіккенса, написаних на його батьківщині.

-Поясніть, чому Діккенс використовує щасливий фінал у своєму творі. (Пo-перше, це особливість «різдвяного» твору, по-друге, так виявляється віраписьменника у силу добра, у здатність людини переродитися.)

-З якими творами зближує щасливий фінал «Різдвяну пісню у прозі»?(З народними і літературними казками, тому що щасливий фінал — неодміннаприкмета казки.)

4.Спостереження за композицією твору

«Різдвяна пісня у прозі» має підзаголовок «Святвечірнє оповідання з привидами». Оскільки вона названа у заголовку «піснею», автор і розділи творуназиває відповідно «строфами».

Різдвяна пісня у прозі діккенс

Діккенс намагався надати гармонійної стрункості композиції твору — реальні побутові картини першої і п’ятої строф немовби облямовують три центральні розділи, сповнені фантастичних образів і видінь, що являються уві сніголовному персонажу — старому скнарі Скруджу.

III. Підбиття підсумків уроку

Слово вчителя

-Закінчити наш урок я вважаю доречним читанням вірша О. Яшина

«Спешите делать добрые дела».

Спешите делать добрые дела

Мне с отчимом невесело жилось,

Все ж он меня растил —

И оттого

Порой жалею, что не довелось

Хоть чем-нибудь порадовать его.

Когда он слег и тихо умирал,—

Рассказывает мать,—

День ото дня

Все чаще вспоминал меня и ждал:

«Вот Шурку бы… Уж он бы спас меня!»

Бездомной бабушке в селе родном

Я говорил: мол, так ее люблю,

Что подрасту и сам срублю ей дом,

Дров наготовлю,

Хлеба воз куплю.

Мечтал о многом,

Много обещал…

В блокаде ленинградской старика

От смерти б спас,

Да на день опоздал,

И дня того не возвратят века.

Теперь прошел я тысячи дорог —

Купить воз хлеба, дом срубить бы мог…

Нет отчима,

И бабка умерла…

Спешите делать добрые дела!

ІV.Домашнє завдання

Письмово відповісти на запитання: «Які уроки я виніс із повісті Ч. Діккенса

"Різдвяна пісня у прозі”».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]