Проблема прекрасного в поезії Максима Рильського періоду «третього цвітіння»
( « Троянди й виноград»). Рідна мова – духовне багатство людини ( Мова) Мета уроку: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях поета, через процес роботи над поезіями збагнути патріотизм М.Рильського, учити виразно читати поезію, з’ясову- вати її ідейно-художню цінність; виховувати в учнів працелюбність, відчуття краси художнього слова, утверджувати в дитячих душах доброту, милосердя і цінність почуттів. Тип уроку: комбінований, урок духовності КМЗ уроку: таблиця творчості М.Рильського, мультимедійна дошка, презентація « Проблема прекрасного в поезії М.Рильського»( слайди), аудіо запис віршів поета « Яблука доспіли», «Троянди й виноград», « Мова», епіграфи, збірка творів поета, виставка творів М.Рильського, портрет Методи навчання: бесіда, розповідь, демонстрація слайдів, робота зі збіркою поета, презентація, завдання для самоконтролю гра « Найуважніший читач» Міжпредметні зв’язки: літературознавство, Епіграф. У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне. Максим Тадейович Рильський Хід уроку І. Організаційний момент - Доброго дня, діти, гості! Запрошуємо Вас на гостини в поезію прекрасного відомого поета М.Т. Рильського ІІ. Актуалізація опорних знань - Зараз ми з вами проведемо невеличку гру знань Літературна гра « Найуважніший читач» - Назвіть поезію автора за уривком поезії 1. Гей, поля жовтіють, і синіє небо, Плугатар у полі ледве маячить- Поцілуй востаннє, обніми востаннє; Вміє розставатись той, хто вмів любить. ( «Яблука доспіли, яблука червоні») 2. Клянусь тобі, веселий світе, Клянусь тобі, моє дитя, Що буду жити, поки жити Мені дозволить дух життя! ( « Молюсь і вірю») 3. Чи янголи нам свічі засвітили По довгих муках безсердечних літ, Чи ми самі прозріли й зрозуміли Солодкий світ? ( « Солодкий світ») 4. Яблука доспіли, яблука червоні! Ми з тобою йдемо стежкою в саду. Ти мене, кохана, проведеш до поля, Я піду — і, може, більше не прийду. ( « Яблука доспіли, яблука червоні») 5. Я на гору круту крем'яную Буду камінь важкий підіймать І, несучи вагу ту страшную, Буду пісню веселу співать. ( « Contra spem spero» Л.Українка) ( До кожної поезії на мультимедійній дошці проектуються ілюстрації картин ) ІІІ. Перевірка домашнього завдання 1. Виразне читання поезії яка до вподоби ( за вибором учня) 2. Аналіз поезії « яблука доспіли…» 3. Виразне читання поезії « Яблука доспіли… » учнями. ІV. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати творчість М.Рильського – « співця правди, краси, добра», познайомимося з розмаїттям тем поета, витонченістю образів, поглибимо розуміння суті поетичного мистецтва. ( Огляд творів поета М.Рильського на виставковій таблиці, таблиці творчості ) V. Мотивація навчальної діяльності Сьогоднішній урок Вам дуже потрібний, адже ,ми з Вами поринемо у світ поезії, її красу, витонченість. VІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу Слово вчителя. - Робота в зошитах .(Записуємо сьогоднішню дату, класна робота та тему нашого уроку ) - Діти , пригадайте ,які ви знаєте збірки М.Рильського ? - Презентація міні-проекту 1910 – « На білих островах»; 1918 – « Під осінніми зорями» 1922 – « Синя далечінь» 1925 – « Крізь бурю й сніг» 1926 – « Тринадцята весна»; 1929 – « Гомін і відгомін» « Де сходяться дороги»; 1932 – « Знак терезів». Любов до життя, до співвітчизників відображено в останніх збірках поета: 1957 – « Троянди й виноград» 1959 – « Голосіївська осінь»; 1960 – « Зграя веселиків»; 1961 – « Зимові записи»; 1965 – « Іскри вогню великого» - посмертне видання, яке не друкувалося за життя поета. Вчитель. Творче життя М.Рильського останніх літ – найвищий розквіт його таланту. Це сходження на мистецькі верховини стало можливим завдяки глибокому проникненню співця в сутність народного життя. Рильського хвилювали проблеми загальнолюдського розвитку, морально-етичні питання, що стосуються життя людини в добу сучасну й прийдешню. Поет роздумує над проблемами краси праці і краси природи, дійовості мистецтва і ставлення людини до поезії й науки. « Ми працю любимо, що в творчість перейшла» Вільніше дихалося поетові під час короткочасної « хрущовської відлиги». У книжках другої половини 50-х – початку 60-х років читачі знову зустрілися зі справжнім Рильським – поетом Добра і Краси. Великим життєлюбом-гуманістом. Останнє десятиліття у житті Рильського можна без перебільшення назвати порою « третього цвітіння», коли поет здійснив творчий подвиг. Відчуття кревної єдності з народом, сприйняття усім серцем і розумом життєдайних ідей, величезний життєвий досвід, здобутий на головних магістралях епохи, підготували новий злет творчості Рильського. Видатний поет, що завоював всенародне визнання і любов, він безупинно підіймається до нових висот поезії. Це виявляється не тільки у проблематиці і тематиці його творів, а й у їх художньому вдосконаленні, у багатстві й оригінальності засобів вираження. У центрі тематичних обширів Рильського – людина-творець, її місце серед інших людей, серед природи, її багатий духовний світ. Однією з кращих книжок поета цього періоду є « Троянди й виноград». Збірка « Троянди й виноград » не безпідставно вважається поетичним маніфестом. Новаторську сутність поезії відзначив О.Фадєєв, написавши листа до М.Рильського. - Надаємо слово О.Фадєєву. - Фадєєв О.« Ви належите до тієї чудової плеяди поетів, яким випало щастя першими висловити почуття людей нового суспільства… Ваш великий талант, розквітнувши на рідному грунті України – її народу, її мови, її поезії, сприйняв кращі класичні традиції світової, і висунув Вас в ряди кращих поетів нашої Вітчизни». Літературознавець1. Збірка « Троянди й виноград» ( 1957) сприймається як натхненна пісня про красу людського буття, красу мистецтва і природи, про творчу працю. Водночас поет гнівно виступає проти такого мистецтва, поборники якого, заперечуючи реалістичну творчість, вигадують всілякі формалістичні « безглузді сплети ліній, все бездумне і пусте». Літературознавець 2. Академік О.Білецький назвав « Троянди й виноград » « однією з найбільших умиротворених і водночас найсвітліших і найрадісніших книг про нашу сучасність». Розуміння нашим суспільством прекрасного, виражено найкраще у вірші « Троянди й виноград», що й дав назву вій збірці « Троянди й виноград». VІІ. Опрацювання навчального матеріалу. - Розгорніть збірку поета на сторінці… 1. Виразне читання поезії « Троянди й виноград». 2. Словникова робота Мільдью – хвороба винограда. Термін М.Рильського. 3. Аналіз поезії « Троянди й виноград». 4. Бесіда - 1. Хто є героями поезії? ( У поезії « Троянди й виноград» виступають герої: сільська дівчина колгоспниця, виснажений машиніст локомотива та молодий агроном). Вчитель .Для них праця стала не лише творчою потребою , а й творчістю. - 2. Як герої поезії « Троянди й виноград» Максима Тадейовича творять працю власних рук? ( Ця думка розкривається в образах дівчини-колгоспниці, яка у вільну годину плекає свій квітник, « де рожа розцвіла, де кучерявиться кущі любистку й м’яти », укритого порохом, пропахлого димом машиніста, що , повернувшись із далекої путі, поспішає до виноградника, майбутнього агронома, допитливого юнака, який замилувався чудовою квіткою маку, що над чорним грунтом « переливається, як полум’я червоне» ). - 3. Що поєднує цих трьох героїв? ( Їм властиве захоплення природою, красою світу, неповторністю у роботі. Праця дає поетичне натхнення, сповнює серця відчуттям радості, буття ). - 4. Які наявні художні засоби у поезії « Троянди й виноград»? - ( Поет майстерно користується зоровими й слуховими образами: троянди, виноград, мак, грунт – зорові, музика, серце – слухові. - Гама кольорів: чорних і червоних у рядках: … так же хороше над чорним грунтом мак Переливається, мов полум’я червоне! Вчитель. А останні два рядки вірша « Троянди й виноград» уже давно стали афоризмами: Ми працю любимо, що в творчість перейшла, І музику палку, що ніжно серце тисне, У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград, красиве і корисне. Ці рядки, в яких висловлена основна думка поезії, – щастя людини в красі творчої праці, – якнайкраще характеризують духовний світ наших сучасників. Епіграф. « Треба доглядати наш сад» Вольтер Вчитель. Мова – це найдивовижніший і найчарівніший скарб, що людина створила за всю свою історію. Скільки нерозгаданих таємниць, яка неповторна краса і могутня сила криється, здавалося б, у найпростіших словах, які здатні зворушити людські серця. Недаром відомий український письменник Панас Мирний писав, що « найбільше і найдороще добро в кожного народу- це його мова…» У своїй творчості Максим Рильський надав великого значення мові. Він був надзвичайно вимогливий до мови власних творів, невтомно працював над її збагаченням. Поет закликав своїх сучасників боротися за чистоту і збагачення української мови. Прикладом такого звернення є вірш « Мова», в якому поет з великою ніжністю і любов’ю говорить про мову, яка звучить як пісня океану. Мова рідного народу глибока у мудрості. Вірш « Мова » написаний у 1956 році. На той час більшовицька ідеологія відвела українській мові другорядну роль у суспільстві. Після ХХ з’їзду партії, на якому було піддано критиці культ особи Сталіна, в якійсь мірі вже можна було говорити про національні утиски і занепад національних мов. В Україні одним з перших на захист мови виступив М.Рильський. Його поезія « Мова» –яскраве свідчення цьому. 1.Виразне читання поезії « Мова». 2. Аналіз поезії. 3. Бесіда. - Чи сподобався Вам вірш М.Рильського? Якщо так, то які рядки найбільше запам’ятались і припали до серця? - До чого закликає нас поет? ( Не бійтесь заглядати у словник …) - Поясніть образні вислови з твору: … Немає Мудріших, ніж народ, учителів; У нього кожне слово – це перлина… ( Як тонкий знавець мовних проблем, М.Рильський вважав, що джерелом нового наповнення літературної мови є народ, його поезія). - До чого закликає нас поет? Прочитайте такі рядки з поезії. ( У вірші поет закликає своїх сучасників частіше « заглядати у словник». На його переконання – « це теплий яр , а не сумне провалля ». Високу оцінку дає автор словникові Грінченка й Даля.) - Які порівняння вживає автор для характеристики мови народу? ( Автор знаходить зворушливі слова, образні порівняння, щоб змалювати красу народної мови: Прислухайтесь, як океан співає – Народ говорить. І любов, і гнів У тому гомоні морськім . М.Рильський порівнює слово з виноградною лозою, чистою сльозою. ) - Знайдіть рядки в поезії, які можна вважати крилатими фразами, афоризмами. Поясніть їх смисл. ( Як парость виноградної лози, плекайте мову. Немає мудріших, ніж народ учителів. Не бійтесь заглядати у словник. ) - Визначте віршований розмір поезії « Мова». - Які ви знаєте рядки з поезії чи висловлювання відомих культурних діячів про слово, рідну мову? - Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові. Рідна мова - не полова: її за вітром не розвієш. - Презентація слайдів « Вислови про мову» - Учні зачитують вислови про мову. - Вчитель . Від усього вірша віє доброзичливістю, тактовним умінням переконувати, допомагати читачеві самому зробити відповідний висновок. Вдало використавши епіграф до свого вірша « Мова» рядки про мово-сад відомого французького письменника Вольтера, він закликає своїх читачів: Не майте гніву до моїх порад І не лінуйтесь доглядать свій сад. VІІІ. Закріплення знань Опитування учнів 1. У яких рядках висловлено основну думку поезії « Троянди й виноград» ( Ми працю любимо , що в творчість перейшла…) 2. Чи актуальний вірш « Мова» в нас час? ( Треба вдосконалювати свою мову і збагачувати свій словник, а при потребі звертатися до різних словників, які потрібні будуть , коли підемо працювати. ) 3. Чим цікавий вам був урок? ІХ. Підсумок уроку Вчитель. - Отже, сьогодні ми на уроці з Вами дізналися більше про творчий шлях М.Рильського, познайомилася з поезіями « Троянди й виноград», « Мова», вчилися розвивати своє виразне читання, аналізували твори поета, зіставляли з реальним життям. Багатюща творчість Рильського – це цілий мистецький світ, де, за словами Д.Павличка, « вічно сяє сонце людяності, де течуть ріки філософського спокою, де шумлять водоспади пристрастей, де гудуть автостради дружби, де жевріють зорі кохання, де стоять пам’ятники народним геніям, де все зрозуміле й дитині, де треба замислитись над простотою форми і над прозорою глибиною змісту». На схилі літ поет, мовби, вдруге розквітнувши, явив нам новий творчий злет, явив народові прощальний спалах душі – душі, яка в слові мудрому і прекрасному відкрила справжні глибини життя, його філософські гуманістичні цінності. Таких це масштабів людина. Слава йому і його великій творчій праці! Х. Оцінювання навчальних досягнень учнів ХІ. Домашнє завдання: 1. Взяти участь у всеукраїнському поетичному вернісажі « Троянди й виноград», який носить назву славнозвісного вірша М.Рильського. Вернісаж триватиме до 1.09.2013 року й завершиться запрошенням лауреатів до Києва на літературно-мистецький вечір. 2. Підготувати повідомлення про … 3. Опрацювати теоретичний матеріал С. 345-347 Вчитель . Дякую всім за увагу!
| |
Матеріали схожої тематики:
|