Письмова робота за творчістю В. Самійленка

Мета: систематизувати та узагальнити знання школярів про особливості поетичної творчості В. Cамійленка, роль гумора та сатири в ній; розвивати творчі здібності учнів, їх логічне мислення, пам’ять, вміння послідовно викладати свої думки, робити висновки, відповідні обґрунтування; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття пошани до творчості В. Cамійленка, культури рідного краю; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: закріплення опанованих знань.

Обладнання:портер В. Cамійленка, бібліотечка його творів, учнівські малюнки до поезій письменника.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями

-Дайте визначення поняттям «гумор», «сатира».

-Над чим сміється В. Cамійленко у своїх творах?

-З якою метою письменник намагається у своїх творах використати сатиричні прийоми?

-Що засуджує митець у поезіях «Патріоти», «Ельдорадо»?

-Кого і що він висміює у власних творах? Про що свідчить?

-В чому полягають особливості творчого креда письменника — гумориста і сатирика?

-Яку оцінку творчій діяльності В. Cамійленка дали І. Франко, М. Богданович?

-Чому навчають твори письменника молоде покоління?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

ІV. Основний зміст уроку

1. Вступне слово вчителя

Таким чином, ми з вами закінчили вивчення творчості В. Cамійленка, дізналися про гумор і сатиру — одних із головних засобів, які митець застосовує у своїх поезіях.

Сьогодні ви спробуєте виявити власні здібності, бачення, погляди на вірші митця.

Пишучи твір на літературну тему, варто розкривати її не загальними фразами, а заглиблюватися в аналіз епізодів з художнього твору, аргументувати свої думки.

Конкретності твору завжди надають цитати. Їх у письмовій роботі має бути небагато, вони повинні бути невеликі, чіткі за змістом і тісно пов’язані з викладом думок.

У творчих письмових роботах необхідно показати своє вміння висловлювати власне ставлення до прочитаної поезії, робити узагальнення і світоглядні висновки із запропонованої теми. Слід розповісти, що схвилювало, викликало роздуми про життя, які загальнолюдські проблеми порушив митець, яке виховне значення має прочитана книга.

Бажаю творчих успіхів у письменницькій діяльності!

2. Підготовча робота до твору. Виконання завдання

2.1. Закінчити прислів’я:

-«Слухай тисячі разів, а говори... (один раз)».

-«Менше говори — більше... (вчуєш)».

-«Менше слів, а більше... (діла)».

-«Не спіши язиком, квапся... (ділом)».

-«Нащо нам музики, коли в нас... (довгі язики)!»

Коментування змісту цих прислів’їв.

2.2.До слова «патріот» дібрати відповідні характеристики з різних частин мови.

2.3.Скласти міні-діалог на тему «Патріоти в Ельдорадо» або «Ельдорадо — країна «радості і щасливого життя».

2.4.Мікрофон. Яку «насолоду» отримує людина, живучи в Ельдорадо?

2.5.Скласти «доміно», розкриваючи з поезії «Ельдорадо» смисл фрази «Русь єдина...»

3. Перелік тем для написання роботи за творчістю В. Cамійленка

-«У чому справжній патріотизм (за віршем В. Cамійленка «Патріоти»)?

-«Щасливе» життя в Ельдорадо».

-«Віртуозна майстерність В. Cамійленка як поета-сатирика» (за творами письменника).

-«Роль гумористично-сатиричних віршів В. Cамійленка у розвитку української літератури кінця ХІХ — початку ХХ ст.».

4. Виконання письмової роботи за творчістю В. Cамійленка.

Орієнтовний зразок твору на тему «Віртуозна майстерність В. Самійленка як поета-сатирика».

Одно — творити язиком,

А друге — перти плуга.

В. Cамійленко

Дуже часто поети приходять до своїх читачів через роки грубими фоліантами або тонесенькими томиками з полиць книгозбірень.

Стерши пил, ми припадаємо до пожовклих сторінок, як ото буває до польового чи лісового струмка, здуваючи пережухле листя і струхлявіле галуззя, щоб напитися з чистої бистрини. А буває й так, що рядки поета живуть серед людей, співаються, читаються, так би мовити, не іржавіють, хоч мало хто знає, кому вони належать. Одним з таких митців слова є В. Самійленко — письменник-сатирик.

Після прочитання двотомника Володимира Івановича мені відкрився багатогранний, чистий світ цієї напрочуд чесної і порядної людини, яка все життя простувала дорогою любові до поневоленого народу, дорогою слугування рідній культурі і рідному слову.

Гумористично-сатиричні твори В. Cамійленко писав упродовж усього життя. У своїх сатиричних поезіях автор викриває імперський шовінізм, фальшиве народництво, царську цензуру, хиби власних земляків, неробство, боягузство. Але якою б не була тема творів, їх об’єднує любов до України, до її окраденого народу.

Основою більшості сатиричних творів В. Самійленка є комічна ситуація, але значну вагу в його поезіях має комічне подання певного факту, явища. Вірш «Ельдорадо» являє собою ряд картин Ельдорадо — міфічної країни щастя та незчисленного багатства. У творі ця назва набуває іронічного звучання. Змальовано у вірші Росію.

Там живе племен усяких —

Престрашенна мішанина,

І за те той край зоветься —

Русь єдина, Русь єдина.

Подано в деталях політично гостру характеристику часу панування

Росії на теренах України та інших пригнобленних держав. В основі побудови вірша лежить контраст висловлювань. У перши трьох рядках кожної строфи подане піднесене малювання свобод і благ мешканців чарівної країни, а четвертий рядок являє собою викриття гнітючих явищ суспільства.

В тій країні люблять волю,

Всяк її шука по змозі

І про неї розмовляє —

У острозі, у острозі.

«Ельдорадо» визначає поета як майстра політичного викладу. Такого іронічного звучання набирає вірш «Патріоти», який звернений на земляків. У цій поезії В. Самійленко висміює базікання про «високі матерії», неробство, боягузтво. Сюжет її простий: двоє хлопців стояли і розмірковували, а точніше, базікали про «долю своєї землі». На словах вони «боронили» права народні, роздумували «про окремість натури», «давність своєї культури», фантазували про те, «як дійте народ своїх прав». А третій хлопчик стояв собі мовчки, бо «він мовити красно не міг», але щиро вболівав за долю своєї безталанної України:

Вбачались йому патріоти

Із купою слів голосних.

А поруч мільйони голоти,

І темність, і вбожество їх.

Але поет не схвалює і поведінку третього юнака, хоч йому й болить безправне становище народу, його вбогість, темнота. Автор вважає, що мало самого лише співчуття. Справжній патріот — той, хто не сидить склавши руки, а бореться за краще життя, захищає народні інтереси. Чи не є актуальним це питання,— чи мало ми маємо таких горе патріотів? Ці вірші В. Самійленка відігравали і зараз відіграють величезну роль у справі пробудження національної самосвідомості українців.

Впродовж багатьох десятиліть ім’я митця майже не згадували, але сьогодні він до нас нарешті повернувся і вчить нас по-справжньому любити рідну землю.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Закінчити написання творчої роботи; дібрати матеріал про життя і творчість Є. Дудара, знати зміст його гуморески «Слон і мухи».


Матеріали схожої тематики:


Гуцало Є.П. [4] Дімаров А.А. [5] Дрозд В.Г. [5]
Карпенко-Карий І.К. [8] Кобилянська О.Ю. [5] Котляревський І.П. [6]
Коцюбинський М.М. [8] Куліш М.Г. [4] Куліш П.О. [4]
Леся Українка [12] Нечуй-Левицький І.С. [6] Остап Вишня [3]
Панас Мирний [4] Симоненко В.А. [4] Сковорода Г.С. [3]
Стельмах М.П. [5] Тютюнник Г.М. [5] Франко І.Я. [16]
Шевченко Т.Г. [25] Інші українські автори [109] Література на тему [52]