Пізнавальне значення світової літератури: зображення в ній життя, побуту, звичаїв, світогляду

Мета: з’ясувати, у чому полягає пізнавальне значення світової літератури; здійснювати між предметні зв’язки пригадати твори, що вивчалися у 5-му класі; дізнатися про книги, які будуть прочитані у 6-му класі; розвивати допитливість, кмітливість; виховувати любов до книги як джерела знань.

Обладнання: головоломка, схема, тексти, мініатюри Ф. Крівіна, кросворд.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Література кожного народу — це найкраще

дзеркало його життя.

І. Франко


Увесь світ, за винятком лише диких націй,

керується книгами.

Вольтер


Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди

- С. Маршак, відомий російський поет і драматург, який багато писав для дітей, одного разу звернувся до своїх читачів: «Шановні читачі, чи хотіли б ви поспілкуватися з письменниками? Скажімо, з Пушкіним, Толстим, Гріном? Зустрітися з ними дуже просто. Я можу вказати їх точну адресу: _____. Все найважливіше й найцікавіше, що могли б розповісти вам ці письменники, ви знайдете у цих _____». Де ж можна зустрітися з улюбленими письменниками і знайти все найважливіше і найцікавіше? Ви дізнаєтесь це, якщо зберете слова з «розсипаних» літер.

1) А БКТЛЕ ІІБО (бібліотека)

2) ИАН КХГ (книгах)

- Які бувають бібліотеки? Чи відвідуєте ви їх?

- Чи є бібліотека у вас вдома?

- Яке значення у вашому житті мають книги?



ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Читання мініатюри Ф. Крівіна «Будівництво минулого»

«Я живу у Давній Греції, виходжу з декабристами на Сенатську площу… Нереальне життя, але в нього є прекрасна якість: з нього можна будувати що завгодно. Із реальності будувати важко, вона погано піддається змінам. На те, щоб перемістити цеглинку, іноді потрібно витратити життя. А нереальність змінюється від одного поруху думки. І люди, які у ній живуть: Сократ, Мікеланджело, Достоєвський… І всі доступні, зустрічайся з ким хочеш, можеш навіть зібрати тих, хто ніколи між собою не зустрічався, з різних країн і часів…

А наше теперішнє – коли воно стане минулим? Чи захочеться кому-небудь у ньому жити? Ми ж будуємо не тільки майбутнє, ми минуле будуємо — на всі майбутні часи».

Словникова робота

Декабристи — учасники російського дворянського опозиційного руху, члени різних таємних спільнот 2 пол. 1810-х — 1 пол. 1820-х рр., організатори антиурядового повстання 14 грудня 1825 року.

- Чи потрапляли ви у «нереальний світ» завдяки книгам?

- З ким із відомих письменників минулого ви хотіли б зустрітися?

2. Робота з епіграфами

- Поясніть слова французького просвітителя Вольтера.

- Прочитайте вислів І. Франка, винесений в епіграф уроку. Поясніть, як ви його розумієте. (У літературних творах, як у дзеркалі, відбиваються побут, звичаї різних народів, їхні погляди на світ та мораль, головні життєві цінності. Чим більше читаєш творів зарубіжних письменників, тим більше дізнаєшся про життя людей у різних країнах.)

3. Робота над кросвордом «Літературний»

У ч и т е л ь. Давайте пригадаємо, які твори світової літератури ви читали

у 5-му класі. («Попелюшка», «Руслан і Людмила», «Снігова королева», «Дванадцять місяців», «Мауглі», «Чесна бідність», «Есть в осени первоначальной…», «Пригоди Тома Сойєра»…)

Кросворд «Літературний» допоможе вам перевірити, чи добре ви пам’ятаєте

авторів цих творів.

кросворд світова література


1. А втор казки «Мауглі».

2. Х то написав поему «Руслан і Людмила»?

3. Письменник, що створив «Пригоди Тома Сойєра».

4. А втор казки «Попелюшка».

5. Х то написав казку «Снігова королева»?

6. Д раматург, що створив п’єсу «Дванадцять місяців».

7. А втор поезії «Есть в осени первоначальной…»

8. Поет, що написав вірш «Чесна бідність».

9. А втор хоку.

Складання схеми «Письменники світової літератури»

Складання схеми «Письменники світової літератури»


Світова література відкриває нам неосяжний пласт культури різних країн світу. Чи пам’ятаєте ви, в яких країнах жили і творили знамениті письменники й поети?

Що ви дізнались з прочитаних книжок про побут і звичаї, світогляд людей різних націй?

(Відповіді учнів.)

У 6-му класі ви познайомитеся з новими для вас творами світової літератури. Читаючи міфи народів світу, ви зможете порівняти уявлення різних народів про створення світу і виникнення людини на землі. Байки Езопа, Ж. де Лафонтена та І. А. Крилова доведуть, що головні моральні цінності у житті людини є незмінними протягом багатьох століть. Суспільний лад, побут, звичаї Англії та Росії ХІХ ст. відкриються вам у книгах Ч. Діккенса та А. П. Чехова. Екзотична природа Південної Америки та Африки знайшла своє відображення у романах Д. Дефо та Ж. Верна. Хвилюючі пригоди, знайомство з мужніми, відважними героями та звичаями африканських племен не тільки захоплять вас, а й збагатять знаннями з історії, географії, морської справи. Оповідання письменника-фантаста Р. Бредбері допоможуть уявити, на що може перетворитися майбутнє планети Земля,

а філософська казка А. де Сент-Екзюпері навчить, як цього не допустити.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

IV. Домашнє завдання

Підготувати презентацію своєї улюбленої книги (план, за яким учні мають підготувати презентацію, подано у ІІ етапі уроку № 2 на с. 7 посібника).


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]