Найвидатніші здобутки світової літератури ХVII і XVIII ст., а також ХІХ ст

Мета: допомогти учням пригадати, узагальнити й систематизувати відомості про літературу цих епох, скласти загальне враження; розвивати навички узагальнення й систематизації навчального матеріалу, висловлення своїх думок і вражень про твір мистецтва; виховувати повагу до духовних надбань людства, зокрема в літературі.

Обладнання: «портретна галерея» письменників цих епох, книжкова виставка, ілюстративні матеріали.

Тип уроку: систематизації та узагальнення знань.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. ХVІІ ст. — складний і бурхливий період у розвиткусуспільного життя, художнього пізнання дійсності. Роблять відкриття Галілей, Ньютон, Декарт, Кеплер та ін. На зміну Ренесансув європейській культурі приходять бароко і класицизм. Ці художні напрями тісно пов’язані з Відродженням, виросли на його ґрунті, але разом із тим стали наслідком розчарування в історичному оптимізмі ренесансних гуманістів. На перший план висувається зображення внутрішніх протиріч людини, конфлікту між високими ідеалами й дійсністю, між почуттям і обов’язком людини. Література бароко намагається справити враження на читача. Життя зображується як сон, ілюзія, сповнені загадкових символів та алегорій.На відміну від бароко, новий художній напрям — класицизм — свідомо прагнув точно, зрозуміло, без зайвих прикрас сформулюватидумку, яка втілюється в простій, прозорій будові твору. Складніявища дійсності не поєднуються, як у бароко, а розділяються зажанрами: для трагічного, високого — одні жанри, герої, теми, художні засоби; длякомічного, низького — зовсім інші.

Але літературне життя важко підкорити якійсь схемі. Новічаси — а це ХVІІІ століття — висувають нові проблеми й, відповідно, ставлять нові завдання. Цей час увійшов в історію людстваяк вік Просвітництва. Головними стали такі поняття: Розум, Природа, Знання. Це й наштовхнуло на ідею видання французької «Енциклопедії», спричинило появу журналістики. А «Пригоди Робінзона Круза» Д. Дефо, «Мандри Гулівера» Дж. Свіфта, «Страждання молодого Вертера» Ґете вірою в можливості людини навіть випередили теоретичні висновки просвітницької філософії.

На зміну бароко прийшов стиль рококо, суттєвих змін зазнавкласицизм, виникли сентименталізм, просвітницький реалізм. Події Французької буржуазної революції змусили просвітителів критично переосмислити свої погляди, адже кривавий терор революції зовсім не був схожий на обіцяне ними «царство розуму». У художній літературі внаслідок такого переосмислення виник романтизм.

Нашим завданням на уроці й буде пригадати, як усе це втілилосяв конкретних художніх творах.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Заслуховування усних творів «Найяскравіші для мене сторінки літератури доби античності, Середньовіччя й Відродження».

IV. Систематизація й узагальнення вивченогопро здобутки літератури XVII, XVIII ст.,

доби романтизму (ХІХ ст.)

1. Виконання завдань

Поєднайте письменників з назвами їхніх творів.

1) П. Кальдерон

а) «Міщанин-шляхтич»

2) Ж. Б. Мольєр

б) «Простак»

3) Вольтер

в) «Життя — це сон»

4) Й. В. Ґете

г) «Крихітка Цахес…»

5) Й. К. Ф. Шиллер

д) «Фауст»

6) Е. Т. А. Гофман

ж) «Вільгельм Телль»

Для довідок:1 — в; 2 — а; 3 — б; 4 — д; 5 — ж; 6 — г.

ŠŠ Визначте твір та автора твору, з якого герой.

·Сехісмундо — («Життя — це сон» П. Кальдерона).

·Журден — («Міщанин-шляхтич» Ж. Б. Мольєра).

·Гурон, Гордон, мадемуазель де Сент-Ів — («Простак» Вольтера).

·Маргарита, Мефістофель — («Фауст» Й. В. Ґете).

·Геслер — («Вільгельм Телль» Ф. Шиллера).

·Балтазар — («Крихітка Цахес…» Е. Т. А. Гофмана).

·Мазепа — («Мазепа» Дж. Байрона).

ŠŠ Укажіть літературний стиль, напрям за найхарактернішимиознаками:

а) Пишна, навіть надмірна метафоричність (кінь — гіппогрифярий, безлуска риба і безкрилий птах). (Бароко)

б) Перебільшена сила бажання героїв, прагнення виховати читача («не будьте такими, як оцей…»), «промовляючи» прізвища,імена. (Класицизм)

в) Раціоналізм; головні герої — не люди, а філософські ідеї; ідея«природної людини». (Просвітництво)

г) Заперечення раціоналізму, культ почуттів людини; увага до особистості, її індивідуальних рис; неприйняття буденності та звеличення «життя духу»; провідні мотиви самотності, світової скорботи (національної туги), бунту, нескореності; історизм творів і захоплення фольклором (Романтизм).

2. Милуємося художнім словом: виразне читання заособами (або постановка інсценівки) уривка з комедіїЖ. Б. Мольєра«Міщанин-шляхтич». Обмін враженнями про твір, його зв’язок з українською літературою пізніших часів («Мартин Боруля» І. Карпенка-Карого)

3. Характеристика образу Фауста з однойменної трагедії Й. В. Ґете

Характеристика образу Фауста з однойменної трагедії Й. В. Ґете

4. Коментування висловлювань із трагедії

1) «Я — тої сили часть, // Що робить лиш добро, бажаючи лишзлого»

2) «Зупинися, мить!»

5. Заповнення анкети головного героя твору Е. Т. А. Гофмана«Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер»

Ім’я

Цахес Ціннобер

Вік

від дворічного віку до загибелі

Батьки

бідні селяни, з життя яких не вибували нещастя;мати — пані Ліза

Покровителька

фея панна фон Рожа-Гожа

Опікун

пастор

Зовнішність

Потворна, але після втручання феї цього ніхто непомічає

Чиї таланти й досягнення він забрав

Поета Бальтазара, скрипаля Сбіока, співачки Бра-

гаді, референдарія Пульхера та ін.

Посада

Перший міністр держави

Нагороди

кавалер ордена Зелено-плямистого Тигра з двадцятьма ґудзиками

Риси характеру

пихатий, нахабний, славолюбний, безсоромний,привласнює чуже тощо

Засоби творення

іронія, сатира, гротеск, фантастика в поєднанніз буденним

6. Виразне читання віршівГ. Гейне,Дж. Н. Г. Байрона,А. Міцкевича(за вибором), висловлення своїх уподобань

7. Характеристика «байронічного героя», романтичногогероя, характерного для доби романтизму, з наведеннямприкладів

(Самотній, нескорений, вільнолюбний бунтар зі страдницькою душею; це ліричні герої поезії Гейне, Байрона, Міцкевича, Лермонтова; Мазепа з однойменної поеми Байрона; романтичні герої Печорін із роману Лермонтова «Герой нашого часу», частково Онєгін із роману Пушкіна «Євгеній Онєгін», частково герої творів Гоголя.)

8. Коментар-підсумок учителя

V. Домашнє завдання

Давати характеристику доби, провідних літературних напрямів і течій XVII–XVIII ст., наводити приклади.

Індивідуальне завдання:підготувати розповідь про літературний твір, що справив найсильніше враження. Виразно читатиуривки із прозових творів, віршів.

VІ. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

·Найбільш яскраве враження справив на мене твір цього періоду…,тому що…


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]