Мета: допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання про найвидатніші здобутки світової літератури ХІХ ст.; розвивати навички аналізу, систематизації та узагальнення ознак художніх творів, літературних напрямів і стилів, удосконалювати вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх; виховувати повагу до духовних надбань людства, художньої літератури, до загальнолюдських цінностей. Обладнання: «портретна галерея» письменників ХІХ ст., виставкаїхніх творів, ілюстративні матеріали. Тип уроку: систематизація та узагальнення знань. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності учнів У ч и т е л ь. Реалізм, паростки якого проросли ще в далекі часи античності, Просвітництва, елементи якого були присутні майже в усіх наступних літературних напрямах і стилях, у ХІХ ст. досяг свого найвищого розквіту, і це підтверджується творчістю таких знакових письменників, як Ф. Достоєвський, Л. Толстой, Стендаль, В. Гюго, Ч. Діккенс та ін., хоча в деяких із них, наприклад, у Стендаля, В. Гюго ще наявні сильні романтичні ознаки, традиції. Про багате на філософські відкриття, літературні події ХІХ ст. і йтиметься сьогодні на уроці. ІІ. Оголошення теми й мети уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань 1. Змалювання «віртуального портрета» літературиХVII–XVIII ст. 2. Розповіді учнів про літературний твір, що справивнайглибше, найсильніше враження IV. Систематизація й узагальнення вивченого про світовийлітературний процесХІХ ст. 1. Слово вчителя — Реалізм прагнув відтворити й дослідити реальний світ і реальну людину. Але, як говорив Ф. Достоєвський, «фотографічнийзнімок і відображення в дзеркалі — далеко не художній твір».Тому справжній митець не може обмежуватися лише віддзеркаленням навколишнього життя з «фотографічною правильністю»та «механічною точністю»: він позначає своє творіння відбиткомвласної особистості, обирає найтиповіше, наділяючи його разоміз тим індивідуальними рисами. Письменник-реаліст досліджує не стільки соціальні, біологічні закони, скільки моральні, щобпоказати, чого не повинно бути в людських взаєминах, примусити читачів повірити в гуманістичні ідеали, у «любов до ближнього». 2. Визначення приналежності творів авторам · Поєднайте письменників та їхні твори.
Для довідок: 1 — г; 2 — д; 3 — ж; 4 — е; 5 — а; 6 — б; 7 — в. 3. Клоуз-тести (або: «Дайте швидку відповідь») 1) Кумир молоді ХІХ ст. (Наполеон). 2) «Золота доба» європейського роману2) «Золота доба» європейського роману (ХІХ ст.). 3) Назва твору — символічні кольори («Червоне і чорне» Стендаля). 4) Антитеза як назва твору — («Злочин і кара» Ф. Достоєвського). 5) Живоглот — це… (Гобсек, герой однойменного твору Бальзака). 6) «Усі щасливі сім’ї схожі між собою, кожна сім’я нещасна по-свєму», - це початок роману… («Анна Кареніна Л. Толстого). 7) Вірш М. Некрасова, у заголовку якого — число. («Трійка») 8) Зображення «діалектики душі» героїв характерне для творів…(Л. Толстого). 9) Хто із героїв роману піднявся в житті з найглибших «низів» донайвищих у моральному сенсі верхів? (Олівер Твіст із творуЧ. Діккенса) 10) Людина, яка всього боялася, девізом якої було «Как бы чего невышло!». (Бєліков із оповідання Чехова «Людина у футлярі») 11) Р осійський поет, який відчуває себе «духовним побратимом»Т. Шевченка. (М. Некрасов) 12) Герой, для якого муки совісті, розчарування у своїй ідеї сталиважчими за покарання від суспільства, і він сам на себе заявиву поліції. (Раскольніков із роману Ф. Достоєвського «Злочині кара») 4. Розв’язання проблемних питань · У чому помилки: ØЖульєна Сореля; ØРодіона Раскольнікова; ØГобсека; ØАнни Кареніної? · Хто винен в їх трагічній долі? Який із цих образів уважають«вічним образом» у світовій літературі? 5. Виразне читання віршівВ. Вітмена,Ш. Бодлера,П. Верлена,А. Рембо(за вибором), висловлення читацькихсимпатій У ч и т е л ь. У другій половині ХІХ ст. починається нова, ранньомодерністська доба в літературі. 6. Визначення приналежності творів авторам · Поєднайте назви творів, збірок з їх авторами.
Для довідок: 1 — г; 2 — в; 3 — б; 4 — а. 7. Ознаки натуралізму в романіЕ. Золя«Кар’єра Ругонів».Висловлення учнями симпатій щодо героїв твору 8. О. Уайльд і його роман «Портрет Доріана Грея».Висловлення учнями міркувань про причини незвичайностітвору, його моральні уроки 9. Підсумки й узагальнення вчителя V. Домашнє завдання Характеризувати літературний процесс ХІХ ст., його особливості та вершинні досягнення. Визначити свої читацькі симпатії. VI. Підсумки уроку Інтерактивна вправа «Займи позицію» (з обґрунтуванням) ·Чи справді ХІХ ст. можна назвати «золотої добою» літератури?
| |||||||||||||||||||||||
Матеріали схожої тематики:
|