Твір Пауло Коельо «Алхімік»

Мета: зацікавити учнів художнім читанням, спонукати до нього; ознайомити з одним із найпопулярніших у світі письменників сучасності та його творчістю; розвивати навички аналізу самостійно прочитаних творів, висловлення своєї думки про них; виховувати любовдо літератури, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації донього, схема.

Тип уроку: бесіда з позакласного читання.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Замислимося над такими цифрами: він добре відомий і популярний більш ніж у 150 країнах світу; його твори перекладені близько 60 мовами різних народів; його найвідоміша книга вийшла загальним накладом більш як 40 мільйонів примірників. Це про бразильського письменника Пауло Коельоі його знаменитий твір «Алхімік».«Алхімік» — це мовби сучасний «Маленький принц». Глибока і проста книжка»,— писавМилорад Павич.Щознайшли ви для себе у цій книзі, обговоримона уроці.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Бесіда з позакласного читання

1. Експрес-опитування з метою з’ясування читацьких інтересів школярів; коментування й підсумки вчителя

2.Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях П. Коельо

—Пауло Коельо— знаменитий бразильський письменник і поет.Опублікував загалом 16 книг — романів, коментованих антологію,збірок коротких оповідань-притч. Прославився на пострадянськомупросторі після видання роману «Алхімік», який довго залишавсяв першій десятці бестселерів. Загальний наклад роману на всіх мовах перевищує 100 мільйонів.

Народився Коельо 24 серпня 1947 року в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, у благополучній родині інженера Педро і Ліжії Коельо. У сімроків його відправили до єзуїтської школи Святого Ігнатія Лойоли, де вперше виявляється його бажання писати книги. Мрія стати письменником не знайшла порозуміння в його родині, тому підтиском рідних він вступає на юридичний факультет університетуРіо-де-Жанейро, але незабаром кидає навчання і займається журналістикою. Розбіжності між ним і родиною дедалі збільшувалися, і 17-річний Пауло був примусово поміщений у приватну психіатричну клініку на курс лікування. Але ні лікування електрошком через виявлену шизофренію, ні другий курс лікування не змінили його впевненості в собі — і він втік із клініки, поневірявся деякий

час і згодом повернувся додому.

Через рік він примкнув до руху аматорського театру, якийу Бразилії 60-х років став масовим явищем — не тільки мистецтва,але й соціального протесту.

Театрально-протестна активність для Коельо закінчилася в лікарні, звідки він знову втік, але безгрошів’я змусило його зновуповернутися додому. Урешті-решт після третього курсу лікуванняйого сім’я змирилася з тим, що «нормальна» робота — не для нього.Пауло Коельо продовжував займатися театром і журналістикою.

1970 року почав подорожувати по Мексиці, Перу, Болівії, Чилі,Європі й Північній Африці. Через два роки Коельо повернувся доБразилії і почав писати вірші для пісень, що стали потім дуже популярними, працював із відомими бразильськими виконавцями,зокрема з Р аулем Сейшасом. Як письменник зізнається в одномуз інтерв’ю, у цей час він познайомився з роботами суперечливогоанглійської містика Алістера Кроулі, що вплинули на його творчість, яка поширилася не тільки на музику, але й на плани створення «Альтернативного товариства», яке мало стати громадою анархістів у штаті Мінас-Жерайс, заснованою на ідеї Кроулі: «Роби щохочеш — такий весь закон». Бразильські військові, які прийшлидо влади в результаті перевороту 1964 року, уважали цей проектпідривною діяльністю і взяли всіх імовірних членів під варту. Відомо також, що під час перебування у в’язниці Коельо і Сейшаса катували. Вийти з в’язниці Коельо несподівано допомогло минуле: його визнали неосудним і відпустили.

Пізніше, у Голландії, він зустрів особистість (звану їм Джи (лат. J) у «Валькіріях», «Паломництві» і на його сайті «Воїн Світла»), яка змінила його життя і посвятила в християнство. Він став членом католицької групи, відомої як RAM (Regnus Agnus Mundi), де Джи був його Учителем. 1986 року Коельо пройшов Шляхом Сантьяго, старовинним іспанським шляхом паломників, і описав пізніше все, що відбулося, в книжці «Щоденник Мага».

Зараз він живе з дружиною Крістіною в Ріо-де Жанейро, у Бразилії, і в Тарбі, у Франції.

У 150 країнах світу було продано понад 86 мільйонів примірників книг Пауло Коельо, перекладених на 67 мов. Він одержавбезліч призів та нагород у різних країнах, включаючи Францію (LaLegion d’honneur) та Італію (Super Grinzane Cavour Book Award).Крім того, ним написані твори «Паломництво» (лягло в основукомп’ютерної гри, розробленої компанією Arxel Tribe), «На березі Ріо-П’єдра сіла я і заплакала…» і «Валькірії». Його новела «Заїр»,

видана 2005 року,була заборонена в Ірані з конфіскацією 1000 копій, але згодом її все ж таки дозволили друкувати.

Твори Коельо входили до списку бестселерів не тільки в Бразилії, але й у Великій Британії, США, Франції, Німеччині, Канаді, Італії, Ізраїлі, Фінляндії та Греції. «Алхімік» донині залишається книгою-рекорсменом за кількістю продажів в історії Бразилії, її згадують у Книзі рекордів Гіннеса. Коельо є автором бестселерівпортугальською мовою.

Незважаючи на успіх, численні бразильські критики вважаютьйого незначним письменником, чиї роботи занадто прості. Деякіз них також називають його роботи «комерційними» та орієнтованими на ринок. Його обрання до Літературної академії Бразилії

заперечується багатьма бразильцями. Відома російська телеведуча ісценарист Авдотья Смирнова сказала про нього таке: «Подразнення, яке Коельо викликає у будь-якого хоч почасти літературно досвідченого читача, пояснюється перш за все його надзвичайною серйозністю, гусячою якоюсь важливістю — нудьга смертна, на весь роман жодного жарта, жодної посмішки, жодної гостроти. Я маю на увазі не хиханьки-хаханьки, гостроти в літературі бувають які завгодно — фонетичні, філософські ідіоми; але ось так, без жодної навіть тіні жонглювання, без найменшого артистизму, без натяку на гру розуму — так справжня література не пишається. Тим часом саме ця серйозність і робить Коельо таким популярнимписьменником».

Стилізації в дусі Коельо присутні в книгах Анхеля де Куатьє.

3. Евристична бесіда

·ŠŠ Які враження у вас склалися про твір П. Коельо?

·ŠŠ Який цей твір за жанром? Свою думку доведіть. (Повість-парабола)

·ŠŠ Які риси постмодернізму ви помітили в «Алхіміку»? (Інтертекстуальність,позачасовість тощо)

·ŠŠ Розкажіть про сюжетну лінію твору.

·ŠŠ Охарактеризуйте образ головного героя повісті іспанськогопастуха Сантьяго.

·ŠŠ Які моральні уроки містить книга, у чому її притчевість?

·ŠŠ Прокоментуйте висловлювання П. Коельо:

«У кожного своє Особисте призначення в житті, і через це людина живе у світі…»

«Якщо ти чогось бажаєш, то Всесвіт сприятиме тому, щоб твоєбажання здійснилося…»

«Кожному дається дар: можливість вибору. Тому, хто не використав цей дар, він стаєпрокляттям,— інші будуть завжди обиратиза нього…»

«Усе, що відбувається в теперішньому, впливає на майбутнє тає спокутою минулого».

4. Розв’язання проблемних питань

·ŠŠ У чому, на вашу думку, секрет популярності твору П. Коельо«Алхімік»?

·ŠŠ Хто такий Алхімік? У чому парадоксальність цього образу? (Алхімія — лженаука;алхіміки асоціювалися із шарлатанами, лжевченими, які марнували життя й зусілля, прагнучи перетворити інші метали, речовини в золото. Тут алхімік — той,хто знаходить філософський Камінь, Еліксир Життя.)

5. Накреслення «сюжетної» параболи роману у вигляді схеми,поясніть значення зупинок

Можливий варіант відповіді

Кожна зупинка, кожен епізод відкривають героєві якусь істину, мають алегоричне значення.

«Тариф» — «Усе у світі має ціну».

«Танжер» — «Ніколи не відмовляйся від своєї мрії».

«Пустеля Сахара» — «Усі ми — частинки Світової Душі».

«Оаза Ель-Фаюм» — «Любов — це сила, яка трансформує й удосконалює Світову Душу».

«Табір блакитних вершників» — «Я здатен творити чудеса».

«Стара церква» — «Скарби там, де заплаче серце».

·ŠŠ Назвіть літературні паралелі твору «Алхімік»(А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц», Е. Хемінгуей «Старийі море», Ґ. Ґарсія Маркес «Сто років самотності»,Е. Андієвська«Казка про як» та ін.)

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи — написання твору затемою «Постмодернізм» та творчістю Ґ. Маркеса, М. Павича,П. Коельо.

V. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

·У творі П. Коельо мене вразило…

·Мені припала до душі думка…

·Для мене відкрилася сучасна література, як…


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]