Рабовласництво й біблійні істини у романі Г. Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома»

Мета: обговорити прочитаний твір Г. Бічер-Стоу; відшукати відповідьна проблемне запитання; вчитися висловлювати свою думку; брати участь у дискусії; виховувати негативне ставлення дорабства та всіляких проявів приниження людини.

Обладнання: портрети Г. Бічер-Стоу; тексти роману «Хатина дядька Тома»;

Біблія.

Тип уроку: формування знань, розвиток мовлення.

Перед ним невідступно стояла нерозв’язназагадка: душі людські розтоптані, занапащені,зло торжествує, а Бог мовчить.

Г. Бічер-Стоу

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Робота над епіграфом

(Зачитується епіграф.)

— Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, як поєднуються у житті героївроману рабовласництво й біблійні істини. Чи можуть вони співіснувати? Якийшлях і чому обирають герої твору?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Слово вчителя


—Коли Гаррієт Бічер-Стоу (1811–1896) у 1862 р. відвідала президента Лінкольна, він вигукнув: «Ось вона, маленька жінка, чия книга спричинила велику війну!»І справді, роман «Хатина дядька Тома» належить до тих літературних творів, які примусили світ змінитися.

Роман швидко став популярним. Ним захоплювалися на Півночі Америки,його проклинали на Півдні, а про безжалісного плантатора Легрі склали баладу.Під час громадянської війни між Північчю і Півднем книгу було перекладено всіма європейськими мовами.Письменниця народилася у сім’ї священика. Багато з того, що описано в романі, вона бачила на власні очі.У світову літературу Г. Бічер-Стоу ввійшла завдяки романові «Хатина дядька Тома».

2. Повідомлення учня-«історика» про існування рабства в США

— Америка у ХІХ ст. поділялася на дві частини: Північні штати та Південні. ВПівнічних штатах не існувало рабовласництва, на відміну від Південних.Юридично рабство в Америці було скасоване у 1865 р. Та проблема чорношкірого населення як нижчої раси продовжувала існувати.

3. Виявлення читацьких вражень учнів

-Чи сподобалась вам книга?

-Що вразило вас найбільше?

-Які почуття ви переживали, читаючи цю книгу?

4. Проблемне запитання

-Яка головна проблема висвітлюється в романі? (Рабовласництво і його наслідки)

5. Інтерактивне опитування

-Чи має людина право розпоряджатися долею, життям іншої людини?

6. Робота над схемою

-Як персонажі роману справляються з бідами та негараздами?

7. Виразне читання діалогів Тома і Кассі (розділи XXXIV, XXXVIII)

8. Дискусія «Хто має слушність: Том чи Кассі?»

Матеріали до дискусії:епіграф, зміст діалогів героїв, цитати з тексту.

«Що б ви зі мною не зробили, мої муки незабаром закінчаться, а ваші будутьпродовжуватися вічно, якщо не розкаєтесь». (Том)«Ні! Страждання наші не свідчать про те,що Господь покинув нас. Він ізнами, якщо тільки ми не забудемо його». (Том)

«Тим, хто підкорився, сподіватися ні на що. Ми потопаємо у мерзенностій стаємо огидними самі собі». (Кассі)

Проблема вибору (для рабів)

-Чому Том не тікає від Шелбі, Сен-Клера та Легрі? (Том любить Шелбі й нехоче завдавати йому шкоди (той у боргах). Сподівається, що Шелбі викупить його, хоче навернути до своєї віри Сен-Клера; Сен-Клер обіцяє йому свободу. Втеча від Легрі практично неможлива; сподівається, що Бог врятуєйого; не хоче, щоб через нього страждали невинні люди.)

-Як би почувався і поводився Том, якби він не був істинно віруючою людиною? (Міг би озлитися, як Кассі, підкоритися, як інші негри, втратити абожиття, або почуття власної гідності. Віра допомагала Томові витримати всі випробування, що випали на його долю)

Проблема вибору (для рабовласників)

Рабство завдає горя не тільки рабам, але і їх власникам, душі яких деформувалися від вседозволеності. Але рабовласники бувають різні.

Шелбі: місіс Шелбі ставиться до негрів як християнка, прихильна до них.Натомість містерові Шелбі не спадає на думку відмовитися від рабства.

Сен-Клер: добрий, але не ставився до негрів як до людей, не дбав про їхнюдушу (як і про свою власну).

Легрі:жорстокий, рабовласник, що втратив людську подобу, має пристрастьдо влади і грошей.

Гейлі: торговець рабами, який навіть не замислюється над тим, що раби —люди, але визнає, що жорстокість не вигідна у спілкуванні з неграми, тож пишається своїм «добрим» норовом.

Джордж, Єва:єдині, хто мріяв дати свободу своїм неграм. Джордж здійснюєсвою мрію.

Висновок. Кожен з героїв здійснює свій вибір.

ІІ. Підбиття підсумків уроку

Запис до зошитів

-Кожен з героїв — чи то раб, чи то рабовласник — здійснює свій вибір. Людина самостійно може обирати свій шлях.

-Біблійні істини допомагають людям жити. Але діяти також потрібно. Укожного героя — свій шлях до свободи.

-У наш час також дуже важливо поважати вибір інших людей, оцінювати їхне за кольором шкіри, а за їхніми вчинками й моральними якостями.

ІІI.Домашнє завдання

Прочитати повість Е. По «Золотий жук» (до наступного уроку позакласного читання).


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]